Electroforeza proteinelor serice_copi 3 ani si 7 luni

06-04-2015
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Buna ziua,

Fetita mea de 3 ani si 7 luni a efectuat analize de sange (are sangerare nazala periodica). Analizele de sange sunt in limite cu urmatoarele exceptii:
Sideremia 140 (referinta 25-101)
electroforeza proteinelor serice
Gama 9% (referinta 10, 7%-20, 3%)

Am inteles ca ar avea un sistem imunitar usor slabit si nu ar trebui sa mai facem alte investigatii.Mentionez ca nu a fost racita, cu febra si nici nu a avut alte probleme de natura medicala.

As dori o noua parare.

Va multumesc,
9 comentarii
0
07-04-2015, ora 11:31
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Buna ziua, va rog sa faceti un ecograf abdominal general si institati pe o urocultura si urina cu sediment, analize de sange pentru rinichi creatinina, uree, acid uric, vsh, proteina creactiva, calciu seric, fe, Fetita e bine dezvoltata la varsta ei?Multa sanatate!
0
07-04-2015, ora 11:48
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Uree a iesit 37 in analize ref este 36, creatinina este in limite. Urocultura si urina cu sediment sunt in regula. Calciu seric, ionic sunt in limite, VSH, ASLO, Fe (sideremia) cum am spus mai sus 140 limita (25-101).

La 3 ani si 7 luni are 108 cm si 16, 9 kg.

Ce am uitat sa spun este ca inainte de analize a facut vaccin pentru hepatita A (Havrix junior-al 2 lea rapel). Cam de 1 an are periodic (in ultimul an cam de 8 ori) epistaxis -anterior, i se usuca mucoasa nazala si are perioade cand se freaca la nas. Am fost la medici si mi-au spus ca are o sensibilitate si ca in timp nu o sa mai aiba probleme. Scurgerea de sange dureaza 30 sec, max 1 minut si se opreste spontan.

Si de 3 ori a avut o infectie a pielii la nas, in sensul ca s-a frecat pana s-a inrosit si a facut cateva cruste si am tratat-o cu fucidin crema 5 zile si i-a trecut.

De racit nu a racit decat de 2 ori si atunci foarte usor.

I-am facut analize si pentru alergie (IgE), hemoleucograma, glucoza, tgo, tgp, fosfataza alcalina, crp - toate in limite.



Multumesc si astept parerea dvs.
0
07-04-2015, ora 12:18
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Epistaxisul are mai multe cauze. Poate fi o sensibilizare a unei venisoare (in urma unei traume gen lovire, cadere, etc)care trebuie cauterizata la ORL, poate fi din cauza unor afectiuni renale malformative din nastere, a unor probleme de sange, etc De aceea v-am sugerat un ecograf general abdominal, daca totul e ok si ati exclus alte probleme de anemii etc atunci ORL=Cauterizare.
0
07-04-2015, ora 12:25
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Ecografie i-am facut dar cand avea cateva zile. Facea parte din pachetul de analize la iesirea din maternitate - nu au fost probleme atunci. O sa ii fac si o ecografie abdominala. Si daca aceasta ar fi ok, atunci problema ar fi senzibilitate a vaselor de sange nazale.

Si faptul ca la electroforeza globulinele gama au iesit mai mici ar trebui investigat in continuare?
Dvs. spuneti ca ar trebui excluse si alte probleme de anemii, la ce va referinti (am citit ca si Fe in exces ar fi tot o anemie- sper sa nu spun prostii)? Alte analize?

Multumesc mult,
0
07-04-2015, ora 12:26
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Frecatul la nas poate avea in spate paraziti intestinali gen oxiuri, giardia, lamblia, etc
0
07-04-2015, ora 12:28
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Am facut si astfel de analize. Am uitat sa mentinez. Au iesit negative.
Poate ar trebui repetate?

Multumesc
0
07-04-2015, ora 12:33
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Da ar trebui investigat in continuare sa fiti linistita ca nu se ascunde altceva.Faceti analize legate de sange pentru anemii fervitive. Este posibil ca acel vaccin sa fi avut o influenta asupra analizelor, dar consultati un hematolog in cazul cand analizele renale ies bune. Sa aveti parte de sanatate maxima!
0
07-04-2015, ora 13:30
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Ce analize pentru anemii feriprive? La analize renale, va referiti la ecografia abdominala?

Multumesc,
0
07-04-2015, ora 13:46
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Eu am spus sa faceti o ecografie abdominala generala sa vada colicist, ficat, rinichi daca sunt in limite normale, ati scris ca a iesit un pic marita ureea, daca este buna ecografia (sper sa o faceti la un cunoscator in domeniu), dupa aceasta operatiune sa consultati un hematolog pentru a va da analize suplimentare si daca vor iesi bune, Doamne ajuta, atunci e clar o sensibilizare a unei venisoare nazale care va fi cauterizata la orl. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Sideremia (fierul seric) - valori normale, creșteri și scăderi
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •