Efectele unor alimente/medicamente

05-08-2013
utilizator_148572
Nu este medic/terapeut
utilizator_148572
Buna ziua.
As dori sa stiu care sint efectele neurologice si nu numai, ale bromurilor (bromura de calciu, de potasiu, etc), administrate timp indelungat.
De asemeni, as dori sa stiu daca este posibil sa se administreze cuiva ciuperci otravitoare (sau alta planta toxica) in cantitati mici, pentru a avea efect intirziat si a nu fi depistate la analize.
Ca sa nu credeti ca am intentii criminale, va lamuresc. Fiul meu a fos crescut de o bunica, din pacate vitrega. Nu am dorit asta dar serviciul nu ne-a permis altfel. In familie (nici a sotiei, nici a mea) nu avem persoane cu probleme intelectuale sau psihice. Dar fiul nostru are probleme de concentrare, de memorie, si inca multe altele. Da dovada de inteligenta nativa, insa, fara rezultate laudabile. O batrina din sat ne-a 'soptit' ceva. De aici si intrebarea mea. Multumesc
8 comentarii
0
05-08-2013, ora 17:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce varsta are copilul ?
0
05-08-2013, ora 22:21
utilizator_148572
Nu este medic/terapeut
utilizator_148572
16 ani si jumatate, clara_p. Aceste simptome le-a avut mereu, am consultat medici, toate analizele ies foarte bune. Suspect de bune. Si totusi...
0
05-08-2013, ora 23:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Chiar daca ar fi facut zilnic tratament cu pastile puternice, sa zicem, reziduurile lor ies din corp intr-o perioada de minim 6-12 luni.
Copilul are simptome de depresie si 16 ani este cam varsta de la care apar depresiile.
Incercati sa mergeti cu el la un psihoterapeut sa faca niste teste si sa il evalueze.
0
06-08-2013, ora 06:36
utilizator_148572
Nu este medic/terapeut
utilizator_148572
Doamna clara_p, nu ati fost atenta: aceste simptome le-a avut dintotdeauna, nu au aparut acum.


Dintotdeauna, adica din momentul in care ne-am dat noi seama, cam de pe la 7 ani.
Reziduurile ies din corp, de acord. Dar neurologic, isi mai revine?
0
06-08-2013, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dorudoi

Am fost foarte atenta, dar nu cred ca cineva i-a dat ceva sa il otraveasca.
Cred in posibilitatea aparitiei unui debut de depresie chiar de la 7 ani.
Mai cunosc un caz asemanator.
S-au intamplat anumite lucruri in viata copilului. Faptul ca nu a fost crescut de parinti.
Probabil ca a avut colegi la scoala care l-au necajit.
Mai degraba aceste lucruri au lasat semne.

Ce scrieti dv. nu sunt simptome de otravire.

Otravire

Totalitate a tulburarilor provocate de introducerea, voluntara sau nu, in organism a uneia sau mai multor subtante toxice (otravuri).

Simptome si tratament - Acestea depind de toxicuI sau de toxicele in cauza. Tinand cont de varietatea acestora, aproape toate functiile si toate organele pot fi afectate. Totusi, in caz de intoxicatie acuta, o preocupare comuna este aceea de a decela semnele unui risc vital imediat: insuficienta respiratorie (jena resimtita de catre victima, miscari toracice prea ample sau prea slabe, prea rapide sau prea lente), insuficienta circulatorie (stare de soc cu rau, paloare, agitatie), puls slab sau prea rapid, scaderea presiunii arteriale), convulsii (contractii musculare generalizate care antreneaza o redoare sau secuse), coma (victima, inconstienta, nu se mai misca, nu vorbeste, nu raspunde la intrebari). Dupa ce au fost prevenite serviciile medicale (centrul local antiotravire), cei din jur trebuie sa se abtina de la orice fel de interventie, indeosebi: sa nu miste victima, sa nu o faca sa bea (inclusiv lapte), sa nu o faca sa vomite. Medicul sosit efectueaza un numar de gesturi si de verificari, atat la fata locului apoi, daca este nevoie, si la spital.
0
06-08-2013, ora 18:52
utilizator_148572
Nu este medic/terapeut
utilizator_148572
In opinia dumneavoastra stimata doamna, sintem o tara de nebuni. Mai ales ca de 20 de ani incoace, toti am devenit sacali in virtutea luptei pentru supravietuire. Nu ma mir ca pacientii sint nemultumiti de medici, iar medicii sint nemultumiti de venituri. Simptomele expuse sint pentru o cantitate mare administrata o singura data. Atita lucru stiu si eu. Va multumesc pentru... nimicul acordat.
0
06-08-2013, ora 21:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Chiar daca ati afla intr-o zi ca s-ar fi incercat o otravire, ceea ce nu cred, nu ati putea face absolut nimic.
Nu aveti nici un fel de martor, nici un fel de dovada concreta, lucruri care oricum nu v-ar folosi la nimic.

Mai mult decat sa ii dati lapte, eventual zilnic, nu aveti ce sa faceti.

Ancorati-va in prezent si daca fiul dv. are intr-adevar probleme, acelea trebuie rezolvate indiferent de cauza.
Puteti sa il duceti la nutritionist sa ii faca niste diete pentru o dezintoxicare mai rapida.

Pentru mine personal ce are el deocamdata sunt simptome de debut de depresie, boala cu care sunt familiriazata de 19 ani, atat la mine cat si la nenumarate conostinte din viata reala si din studiul tuturor cazurilor de depresie care s-au perindat in ultimii 8 ani pe acest Forum.

Dati-i vitamine, Omega 3, Ginko Biloba, si toate alimentele ce imbunatatesc memoria si vedeti ce reusiti.

http://forum.romedic.ro/prod/10_alimente_care_imbunatatesc_memoria_078815.html

Problema dv. stringenta este sa va tratati fiul, nu razbunarea.
0
07-08-2013, ora 09:24
utilizator_148572
Nu este medic/terapeut
utilizator_148572
""Problema dv. stringenta este sa va tratati fiul,..."" Asta a fost intrebarea mea de inceput. Dumneavoastra ati deviat discutia. Acum, inteleg de ce: "" boala cu care sunt familiriazata de 19 ani, atat la mine cat si la nenumarate conostinte""
In acest context, acesta este ultimul meu mesaj catre dumneavostra. Pacat insa ca ati blocat conversatia cu medicii, cu cei ce mi-ar fi putut da un sfat real. Va doresc minte sanatoasa si, mai multa ratiune. Nu aici si nu in acest mod va faceti prieteni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  •