Efectele intreruperii tratamentului cu anafranil

29-04-2009
Lidiuta
Nu este medic/terapeut
Lidiuta
Am fost diagnosticata cu anxietate generalizata insotita de atacuri de panica si am urmat tratament cu frontin si anafranil. Mentionez ca frontinul l-am intrerupt mai demult nemaifiind necesar administrarea lui decat in caz de forta majora. Am ramas cu anafranilul pe care l-am luat aproape 9 luni ( timp in care m-am simtit mai bine )incepand cu doza de 25mg dupa care mi s-a spus ca inainte de intreruperea lui sa iau o doza mai mica respectiv am scazut treptat pana la 10 mg. Iarasi mi s-a spus ca nu este indicat administarea lui pe o periada mai lunga.Am finalizat de doua zile tot tratamentul si nu ma simt bine deloc si as vrea sa intreb daca este normal sa am ameteli, o stare generala proasta, fara vlaga, greturi, scarba tinand cont ca nu l-am intrerupt brusc. Eu incerc sa nu ma panichez si sa pun pe fond faptul ca el poate inca se mai afla in corp si poate isi cere drepturile dar eu vreau sa stiu cat o sa ma mai tina starile astea pt ca nici nu as vrea sa-l mai iau la nesfarsit. Incerc sa cred ca poate e ca o stare de "sevraj" care va trece. Vreau sa stiu daca s-a mai simtit cineva asa dupa intreruperea lui sau daca sunt normale aceste simptome. As vrea in continuare sa-mi dati cateva sfaturi de produse naturale pt mentinere ca sa nu mai trebuiasca sa ajung iar la sintetice. Mentionez ca am probleme mari si cu somnul mai am luat si stilnox dar la fel incerc pe cat posibil sa indepartez aceste medic cu ceva mai natural. Va multumesc
1 comentarii
0
03-05-2009, ora 01:53
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Cred ca in cazul dvs, psihoterapia este cea mai potrivita forma de tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul