Efectele deshidratarii cronice

06-01-2016
Quing
Nu este medic/terapeut
Quing
Buna ziua! Formulez aceste intrebari deoarece ani de-a randul nu m-am hidratat corespunzator, band de multe ori doar o cana de ceai pe zi. Factorii care au dus la inradacinarea obiceiului au fost: faptul ca dispuneam doar de apa de la robinet si ca nu aveam suficienti bani ca sa cumpar apa imbuteliata. De asemenea, mi se pare ca nu mai am senzatia de sete, trebuie sa beau apa din proprie dorinta. La ce efecte ar putea conduce acest prost obicei? Cum este creierul afectat de acesta? Se mai pot repara daunele? Va multumesc mult!
3 comentarii
0
06-01-2016, ora 12:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si bunicii nostri au baut apa din fantana sau de la robinet si nu au avut nimic.
Acum mai exista si cana Brita care are un filtru care scoate metalele grele. Probabil e in jur de 20 lei un filtru pe luna pentru 2 persoane.
Pe langa ceai poate ca ati mancat si alte lichide ca ciorbe, supe. Si astea se pun.
Ce simptome aveti in legatura cu creierul ? Va confruntati cu vreun fel de simptome ?
0
06-01-2016, ora 13:17
Quing
Nu este medic/terapeut
Quing
In legatura cu starea mea, sunt cam tulbure, ametit, nu pot sa ma concentrez si parca nu ma simt in totalitate prezent.
0
06-01-2016, ora 14:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa fi facut o depresie usoara. Incercati sa va hidratati cat de cat si vedeti daca va reveniti prin aceasta modalitate.

Puteti face un test de depresie pe net, cu titlu informativ daca nu va trece intr-o saptamana doua doar hidratindu-va.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.