Efecte secundare daca folosim 2 medicamente ca... !!?

06-03-2009
Mitea_Violeta
Nu este medic/terapeut
Mitea_Violeta
Fica mea in varsta de 19 ani, de anul trecut a avut niste dereglari menstruale (absenta 1-2 luni).
A urmat tratament cu " DIANE 35" timp de 5 luni. In august nu a mai luat, iar pana in decembrie
ciclul ia venit in fiecare luna, dar in ianuarie si februarie nu ia mai venit, motiv pentru care sa hotarat sa ia din nou "DIANE 35".
Mentionez ca din februarie a inceput sa ia si "CAPSULA DE SLABIT" 100% natural (care contine Nuca koncing,
fruct de garcinia, mere, kiwi, radacina de tapinambur, extract de dioscorea si glucomanani).
Va rog sa imi spuneti daca luate impreuna cele 2 medicamente pot avea efecte nedorite, si care sunt acelea? La care este mai bine sa renunte?
3 comentarii
0
06-03-2009, ora 10:52
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Ceva interactiuni exista intre cele 2 medicamente dar mai bine cautati pe net care sunt acestea.Din ce am auzit eu se produc dereglari menstruale.Sfatul meu este sa renunte la capsula de slabit.
0
07-03-2009, ora 01:26
Mitea_Violeta
Nu este medic/terapeut
Mitea_Violeta
Dereglarile menstruale au inceput sa apara de anul trecut. Din aprilie 2008 pana in august 2008 a luat
"DIANE 35" si totul a fost bine pana in decembrie 2008.cand a avut ultima menstruatie pe 19-dec.
Urmatoarea menstruatie a fost in 3 martie 2009.
Capsula de slabit nu poate fi cauza absentei menstruatiei pentru ca nu are decat o luna de cand ia aceasta pastila si a slabit 4 kg.Singurele reactii neplacute de la acest medicament au fost senzatia
de gura uscat, si transpiratie. Nu vrea sa renunte la "CAPSULA DE SLABIT", iar eu nu stiu cum s-o fac
sa renunte la capsula asta, mai ales ca va incepe sa ia si "DIANE 35".
0
07-03-2009, ora 08:15
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu am spus ca din cauza anticoncept.i-a fost dereglat ciclul ci ca acestea il pot deregla.Acum daca tot este dereglat..nu stiu ce sa zic.Oricum raman la parerea mea ca ar fi bine sa renunte la capsula(am luat si eu si am fost multumita doar pe moment apoi m-am ingrasat mai mult).Ce vreau sa va sugerez este sa mergeti la un endocrinolog pt a stabili de ce are aceste dereglari si eventual sa-i schimbe tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele pe bază de plante nu sunt o soluție împotriva obezității
  •