Efecte secundare corticosteroizi

13-06-2010
adrian_in
Nu este medic/terapeut
adrian_in
Salut!
In urma cu 6 luni am avut o reactie alergica la muscaturi de plosnite. Reactia a fost agresiva iar medicul dermatolog a banuit gresit ca ar fi o urticarie produsa de anumite alimente consumate care ar fi generat alergia. Am luat Prednison in doze care se reduc timp de 5 zile. Din pacate am ramas in acelasi loc contaminat cu insecte, fara sa stiu cauza alergiei care tot revenea (de la muscaturi). Am continuat sa iau Prednison inca 4 zile pana am descoperit faptul ca eram muscat de insecte. Am fost la alt medic, i-am aratat cauza si tratamentul iar acesta mi-a recomandat sa parasesc locul. Mi-a facut si o injectie cu Diprofos, desi nu mai era nevoie pentru ca alergia trecea imediat ce paraseam locul contaminat. Am plecat din acel loc, alergia a trecut si peste aproximativ 1 saptamana am observat efecte secundare - multe cosuri mici rosii, ca o foliculita, in zona injectiei, apoi s-au extins pe fese, pe pulpa si pe spate, si in cele din urma pe fata. Dupa aproximativ 1 luna au dat semne ca dispar de pe fese dar au ramas mult timp pe fata. Aveau un oarecare ciclu, dispareau dupa care reveneau. Am ajuns si la un medic dermatolog la spitalul de dermatologie de langa Parcul Tineretului, i-am explicat problema si m-a trimis la un examen dermatologic la un laborator (unde nu am reusit sa ajung). Intre timp problema a inceput sa treaca iar la sfarsitul lui martie cosurile de pe fata au incetat sa mai apara. Au ramas in schimb in timp niste efecte ciudate: in varful degetelor de la maini imi apar din cand in cand niste senzatii ca si cum as fi fost muscat de un tantar. Senzatia nu este intensa, este ca si cum muscatura ar fi cu o zi in urma. Se simte doar daca ating zona iar daca apas si indepartez sangele chiar se vede un punct rosu slab. Aceste efecte au fost mai dese in urma cu ceva timp si dau semne sa dispara dar as vrea totusi sa stiu ce este. Medicii de pana acum, dermatologi, au banuit o bacterie, nu au avut nici o ipoteza sistemica (personal am banuit si eu o posibila infectie de la muscatura de plosnite, despre care se stie ca raspandesc anumite boli.. totusi ma intreb daca nu cumva corticosteroizii sunt de vina). Din acest motiv am postat in sectiunea "Generale". Precizez ca am facut analize ale sangelui si am masurat toate organele corpului, se pare ca nu este nimic in neregula. Daca cineva este pasionat de domeniul acesta, astept un raspuns. Va multumesc, si nu luati niciodata corticosteroizi!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.