Efecte secundare Priorix - bronsiolite repetate

06-08-2011
Lorena_I
Nu este medic/terapeut
Lorena_I
Buna ziua
Am un baietel care urmeaza sa faca vaccinul de 1 an (Pentaxim + Priorix). Pe prospectul de Priorix am vazut ca efecte secundare tuse/bronsita; ma ingrijoreaza faptul ca baietelul a facut deja 3 bronsiolite (incluziv wheezing) tratate cu aerosoli + steroizi + ventolin - pot exista contraindicatii / efecte secundare severe la Priorix in cazul lui? Se poate sa fac cele 2 vaccininuri separat (la interval de 1 luna) sau sa le fac totusi impreuna?
Va multumesc!
12 comentarii
0
06-08-2011, ora 19:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sfatul meu este sa le faci impreuna..episoadele de bronsiolita s-au tratat, iar daca pentru vaccinarile anterioare nu ai avut nici un fel de contraindicatii si copilul le-a facut la timp, fara reactii postvaccinale semnalate, nu are rost sa te abati de la schema obisnuita si sa te temi de efectele adverse din prospect care, de altfel, sunt foarte rare..
0
09-01-2012, ora 10:39
sorinas
Nu este medic/terapeut
sorinas
Lorena, ati facut vaccinul? Si baietelul meu de 1 an si 4 luni a avut bronsiolite si imi puneam aceleasi intrebari ca si tine. Noi am facut Infanrix la 1 an si o luna si am amanat Priorix. Intre timp a facut bronsiolita( in urma cu o luna) tratata.A avut vreo reactie dupa vaccin, pentru ca as vrea sa il facem si noi?
0
09-01-2012, ora 11:01
sorinas
Nu este medic/terapeut
sorinas
Ni s-a recomandat Singulair. Daca incepem administrarea Singulair se poate vaccina cu Priorix sau trebuie sa existe un interval intre cele doua?
0
13-01-2012, ora 09:01
ciugureanumihaela
Nu este medic/terapeut
ciugureanumihaela
Buna ziua. Am o fetita de 2 ani si 3 luni, ne-am dus sa-i facem vaccinul prevenar 13, din greseala sau din... Dr. de familie nu a reusit sa il faca si vaccinul sa scurs intre seringa si ac, nu stim exact cat a reusit din vaccin sa-i introduca. Dupa parerea mea cred ca foarte, foarte putin. Ochiometric parea ca aproape tot vaccinul era pe aceea musama de pe pat.
MAI PUTEM REPETA ACEST VACCIN SI LA CAT TIMP?
Va multumesc.
0
13-01-2012, ora 23:18
Veronika2
Nu este medic/terapeut
Veronika2
Buna seara.
Luni am facut vaccinul Priorix, Tudor are acum un an si opt luni. La 5 zile, mai exact joi noapte a facut febra 39, 4. Am reusit sa o scadem cu Panadol si Nurofen, peste zi a mai facut de 2 ori, dar nu mai mult de 38, 4. Acum, seara a facut din nou 39, 1. Medicul nostru e in concediu de odihna, considera ca nu e reactie la vaccin ci vreo forma de viroza.
Am nevoie de un sfat, va rog. Nu are niciun alt simptom, doar e putin apatic.
Am tot citit despre reactiile adverse la acest vaccin si ar cam fi aceleasi manifestari...
Din experienta voastra, va rog spuneti-mi ce sa stiu sa fac.
Va multumesc.
0
14-01-2012, ora 09:43
Lorena_I
Nu este medic/terapeut
Lorena_I
Sorinas, acum am vazut mesajul. Nu i-am facut vaccinul atunci, i l-am facut chiar saptamana asta (marti), din cauza epidemiilor pe care le tot anunta pe la TV. Inca nu a aparut nici un efect secundar, vom vedea saptamana viitoare... Noi suntem si pe Singulair.
Sanatate puiutului tau.
Veronika, din ce mi s-a spus mie important e sa ii tii febra sub control. Alt sfat din pacate nu am.
0
14-01-2012, ora 14:09
Veronika2
Nu este medic/terapeut
Veronika2
Multumesc, Lorena.
Am fost astazi la Urgente cu el, astept rezultatul analizelor. :( Doamna doctro spunea ca e prea puternica febra doar ca reactie la vaccin... Of... sa treaca si asta ca nu mai pot!
0
03-02-2012, ora 16:08
sorinas
Nu este medic/terapeut
sorinas
Buna, Lorena
Cum s-a comportat puiul tau?
Veronica, a fost de la vaccin? Sunteti bine?
0
06-02-2012, ora 12:20
Lorena_I
Nu este medic/terapeut
Lorena_I
Scuze ca nu am mai raspuns! Am uitat! Nu a avut nimic de la Priorix, a trecut o luna de cand l-am facut. De asta am scapat usor, vom vedea cum va fi cand ii opresc Singulair-ul. Concluzia mea este ca pana la urma depinde de organismul fiecarui copil in parte; sunt copii care nu au avut probleme de sanatate ca ale noastre si au facut efecte secundare urate de la Priorix.
Multa sanatate va doresc si sa scapam cat mai repede de bronsiolitele astea!

p./s. Sorina, pana la urma i-ai dat Singulair? Jr. al meu a avut si el prima raceala normala (de la Singulair), fara tuse spastica si alte cele.
0
06-02-2012, ora 19:17
sorinas
Nu este medic/terapeut
sorinas
Lorena, nu i-am dat Singulairul.Voi de cat timp luati? Fiecare raceala a puiutului tau se complica in bronsiolita?
Noi intr episoadele de bronsiolita mai aveam si raceli usoare, pentru ca mai avem o fetita care este la gradi s
i se imbolnavea de la ea care facea fprme usoare.
0
07-02-2012, ora 22:38
Lorena_I
Nu este medic/terapeut
Lorena_I
Si eu am o fetita mai mare, la gradi, de la care a luat prima raceala, care a dat startul la toata nebunia... Pana la Singulair a facut complicatii la fiecare raceala; ultima data nu a dat in bronsiolita, ca am stiut cum sa reactionam, dar a fost ff aproape. SIngulair ia din nov.
0
19-07-2012, ora 15:25
daia1777
Nu este medic/terapeut
daia1777
Noi am facut vaccinul Priorix acum 5 zile la Medlife, unde ni s-a specificat f clar ca nu are efecte adverse si nici contraindicatii, iar baietelul meu a facut febra 38, 5 - 38, 9 fara alte simptome de boala. Am citit prospectul acestui vaccin minunat si are o gramada de efecte adverse iar medicii ar trebui sa le citeasca cu atentie si sa le comunice parintilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  •