Efecte adverse prednison, carbamazepina si isoptin

19-02-2012
chefal2015
Nu este medic/terapeut
chefal2015
In urma unui rmn cu subst de constrast, a unei punctii lombare si a altor analize imunologice, am primit diagnosticul de meningita aseptica. Tratamentul a inclus 3 zile de solumedrol 1g, synantec pt 1 zi, si acum prednison 40 mg pt 4 saptamani. Mentionez ca nu am febra, ci doar o presiune intracraniana, care dispare cand ma culc la orizontala, in special fara perna. Presiunea vine si cu amorteala a fetei, cu furnicaturi, genul anesteziei de la stomatolog. Aceasta presiune a venit la 1 zi dupa efectuarea punctiei.
Inainte de internare, am avut 3 crize de parestezie pe partea stanga, insotite de pusee de hiperstensiune arteriala + aparitia aftelor bucale, dupa prima criza de perestezie.

As fi curios cam cat de greu dispare o astfel de inflamatie.
Pe langa prednison, mai iau carbamazepina 300 mg(150+150), isoptin 120mg si neuromultvit...
Trebuie sa precizez ca tratamentul imi provoaca ceva efecte secundare destul de urate: dureri ale articulatiilor (ambele glezne, genunchi, 'fund', cot), deshidratare calcaie si palme, tot felul de bubite si parca un pic de pigmentare a tenului, si o foarte intensa constipatie.
Astfel ca nici nu stiu ce ma deranjeaza mai tare, acele dureri sau constipatia (nu pot iesi decat cu supozitor cu glicerina) care f sigur vine de la isoptinul minune (cel putin asa scrie pe toate site-urile la capit constipatie).

Regimul este hiposodat, hipolipidic si hipoglucidic. (nu am diabet, am un diagnostic secundar de ateromatoza carotidiana bilat usoara)

Descriere:
Am 34 de ani, 1.62m si ~57kg.
Mama -lupus eritematos cronic, Tata-vasculita cu afectare renala (decedat)

Astept pareri, in special din partea celor care au cunostinte legate de acest fel de meningita si a celor care au avut meningita de orice tip... sau au luat prednison in doze asemanatoare.

Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.