Efecte adverse pe termen lung ale somniferelor

21-03-2011
maryussss
Nu este medic/terapeut
maryussss
Buna ziua, am 21 ani si timp de 4 ani am luat somnifere, le-am combinat, in proportie de 80% am luat Stilnox iar restul de 20% Dormicum din cauza insomniilor. Ma simt foarte pasiv si adormit/confuz mai tot timpul, am pierderi de echilibru, am avut atacuri de panica(sa fie datorita somniferelor? e posibil?), agitatie, pierderi de memorie ma simt amnezic, ma exprim cu greu parca ma chinui sa vorbesc...aproape ca nu mai stiu de mine si in ultimul an am observat ca vad in ceata de la distanta, toate acestea sa fie de la somnifere? Pot scapa de de aceste simptome, e situatia mea reversibila?
Vreau sa ma las de ele, ailalta ieri am luat jumate si ieri deloc, problema este ca nu ma pot lasa brusc am inteles ca dupa o asa dependenta trebuie sa ma las treptat insa nu stiu ce inseamna treptat, adica sa continui sa mai iau dupa 2 zile, jumate de pastila? sau cum? Va rog sa imi explicati si sa imi raspundeti la intrebarile puse ma preocupa foarte mult sunt speriat si vreau sa scap din aceasta stare parca de coma... Multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.