Edem papilar

19-11-2007
m&m
Nu este medic/terapeut
m&m
Am facut ieri un control oftalmologic. In urma fundului de ochi doctorul mi-a spus ca la ochiul drept apare ceva ce nu are ce cauta acolo si nu e de bine. Mi-a recomandat sa fac o tomografie cu substanta de contrast (pe biletul de trimitere scrie edem papilar). De vreo 5 ani am dureri destul de mari intre ochi si nas. Dar pe vremea aceea asteptam sa vina doctorul la mine, asa ca nu am apelat la medicina. Incercam sa-mi ameliorez durerile cu algocalmin, dar nu prea functiona aceasta metoda. Acum vreo 3 ani mi-am facut o radiografie craniana si mi s-a spus ca am sinuzita maxilara, in schimb durerile de cap sunt simptome de sinuzita frontala si probabil ca nu se vede la radiografie. Dupa un an am repetat radiografia si a iesit acelasi lucru, sinuzita maxilara. Tratament nu am facut cine stie ce. Acum un an mi-am dat seama ca e timpul sa fac un control oftalmologic, in urma caruia mi s-au prescris ochelari cu dioptrii destul de mici (-0.75 la ambii ochi). Purtand ochelarii durerile au incetat si apareau doar atunci cand plageam. Acum cam 2 luni acestea au reaparut. Tot atunci am inceput sa observ ca nu prea mai vad ca la inceput cu ochelarii. Am facut un alt control la un medic oftalmolog din orasul meu care mi-a spus ca mi s-au dublat dioptriile. M-am gandit totusi sa repet acest control la un alt medic, ceea ce am si facut, iar rezultatul este cel descris la inceputul mesajului meu. Mi s-a spus ca e posibil ca acel ceva de la ochiul drept sa apara din cauza unei posibile sinuzite, unei posibile probleme la ochi sau ceva mai grav. Aceasta afirmatie m-a speriat rau de tot, mai ales ca era facuta cu zambetul pe buze, ba chiar aproape razand. Ceea ce as vrea sa stiu este ce anume ar inseman "mai grav", banuiesc ca o tumoare... Mi se pare ca asa ceva nu mi se poate intampla mie, sunt prea tanara, am 25 de ani.
1 comentarii
0
29-11-2007, ora 00:00
m&m
Nu este medic/terapeut
m&m
Intre timp am facut tomografia si a iesit foarte bine. Nu am nici macar sinuzita, de nici un fel, ca sa nu mai vorbim de edem papilar. Se pare ca era vorba doar de un oftalmolog cu vedenii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.