Eczeme pe maini cauzate de detergentul de vase

12-10-2013
Mariela30
Nu este medic/terapeut
Mariela30
Dupa o zi in care am spalat mai multe vase, stand cu mainile in apa fierbinte si mult detergent de vase mi-au aparut pe maini niste eczeme. Sunt sigura ca sunt cauzate de o alergie la detergentul de vase. Nu voi mai folosi detergent de vase, intrebarea mea este: cum se trateaza aceaste eczeme? Ce unguent pot folosi care sa inlature senzatia de mancarime si sa grabeasca vindecarea lor? Va multumesc.
5 comentarii
0
12-10-2013, ora 22:15
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
aceeasi problema am avut o si eu in urma cu mult timp, tot de la detergent, numai ca la mine zonele afectate erau incheiturile mainilor, pe o zona destul de mare, imi ieseau eczeme rosii, umflate, ma mancau tare si de la cat le scarpina, imi transformam zona in rana.ma ajutat, clotrimazol unguent.
0
13-10-2013, ora 10:46
Mariela30
Nu este medic/terapeut
Mariela30
Cred ca termenul corect era urticarie, nu eczema. Ma gandeam sa iau un antihistaminic ( loratadina). PS: Multumesc ptr raspuns Ionela, astept si parerea unui medic.
0
13-10-2013, ora 13:57
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
stii cum e...pana nu te vede un medic nu poti stii ce ai...mai bine te-ai duce la un dermatolog...sanatate
0
16-10-2013, ora 13:50
Anuca Maria
Nu este medic/terapeut
Anuca Maria
Buna, aceias problema am avuto si eu de la detergentul de vase, lucrez spalator de vase si zilnic folosesc detergent de vase
Am fost la dermatolog si mi-a dat o crema pe care o folosesc zilnic, se numeste Derma Care, dpi protection, eu sunt in Austria
si medicul de aici mi-a recomandato este foarte buna, nu mai am nicio problema. poate este si in farmaciile din Ro.sanatate!
0
16-10-2013, ora 16:07
Mariela30
Nu este medic/terapeut
Mariela30
Multumesc pentru raspuns, Anuca Maria. Mi-am notat: Derma Care, dpi protection. Alergia mea s-a ameliorat intre timp, fara sa o tratez ( pentru ca nu am mai folosit detergent de vase, am folosit manusi). Sper ca voi gasi crema si aici in Ro, la farmacie. Multumesc inca o data, sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: