Eczeme pe fata?

01-11-2010
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna ziua,

Problema pe care o voi descrie in cele ce urmeaza a aparut de la inceputul verii (anul acesta).S-a mai intamplat pana acum, dar disparea f, repede ca si cum nici nu a existat vreodatas.Mi se inroseau obrajii, mai precis, zona din imprejurul nasului(lateralele cat si santurile nazale.Mi se inrosea pur si simplu, iar in timp eu aplicand creme hidratante pentru inlaturarea presiunii situatia s-a agravat, adica imi apareau mici bubite (ca un fel de iritatie, si in jur zona ramanea tot rosie ).Aceste bubite ma mancau si simteam o presiune in zona respectiva.Am zis ca o sa treaca, am stat la soare, parca imi trecuse.Dar, chinul a reinceput din toamna si simpromele de mai sus au reaparut cat si mancarimile.M-am prezentat la dermatolog.Mi-a trecut diagnosticul de "eczeme pe fata"...Mi-a dat pentru 10 zile Alerid o pastila pe zi si Fucidin 2 alicari in primele 5 zile, dupa care am continuat cu o singura aplicare pana la terminarea celor 10 zile.Imi disparuse complet si ma simteam iar bine.Dupa 3 zile de la tratament iar au incepurt sa-mi apara.Atunci m-am prezentat din nou la dansa si mi-a dat Pimafucort 3 zile (1 aplicare )si acid boric 20% dizolvat intyr-un litru de apa.Cu acesta ma spalam seara inainte sa aplic pimafucort.Dupa 7 zile m-am prezentat sa ma vada si i-am spus ca e mai bine...
Mi-a spus sa continui doar cu Pimafucort timp de 3 saptamani cu urmatoarea schema :in prima saptamana 3 zile aplicam, a 2-a saptaman aplicam 2 zile si a 3- a la fel 2 aplicari.In acelasi timp mi-a dat o crema Vitela Ictamo sa o aplic o singura data pe zi timp de o luna...Pe langa acest tratament mi-a zis sa folosesc si Avene Tolerance Extreme pentru piele intoleranta, crema si demachiant.
Precizez faptul ca eu, pana acum, nu am avut nici o alergie vreodata si nici o problema cu fata.Si am 30 ani.
Eu am decis, la sfatul mai multor persoane sa opresc pimafucortul pentru ca el continea hodrocortizon si nu e bine, mai ales pt fata.Deci, nu am mai urmat cele 3 saptamani cu pimafucort ci doar cu Vitela Ictamo cu care ma simt bine.Dar am observat, cand ies afara mi se inroseste din nou zona aceea, sau cand ma spal pe fata cu apa..Ma gandesc ca dermul este mult mai sensibil acum si trebuie sa am rabdare pt ca piele se regenereaza dupa Hidrocortizonul aplicat.
Este bine cum procedez??
Credeti ca e bine sa ma vada si alt dermatolog??
Ce pot face pt a ajuta la refacerea rapida a pielii fetei??
E mai bine sa merg sa-mi preleveze o proba de pe fata pentru a sti cauza exacta pentru ca eu cred ca este ceva din organism.
Precizez faptul ca, cu Vitela Ictamo ma simt cel mai bine, parca se amelioreaza dupa ce o folosesc o singura data in zona cu probleme (seara).Sa o folosesc de mai multe ori pe zi ??
Iar dimineata, cand ma trezesc aplic Avene crema pentru piele intoleranta si alergica si iritatiile parca apar.
Deja au trecut aproape 3 saptamani de la tratament si parca nu mi-au disparut in totalitate bubitele.Iar, Vitela Ictamo e bine sa o folosesc mai mult de o luna ?? Cat si crema Avene ??


Va multumesc anticipat!
7 comentarii
0
13-01-2011, ora 21:57
schermer_r
Nu este medic/terapeut
schermer_r
salut !

si eu am avut exact aceeasi problema... foloseste crema IVADERMASEB. este facuta cu apa termala de la Herculane in Franta. citeste prospectul si foloseste-o corect.este extraordinara pentru problema ta ! eu o folosesc de 2 ani deja si sunt extraordinar de multumit.
nu este greu, se foloseste in loc de crema de intretinere pentru tenul tau.

P.S. se poate folosi si ca, crema demachianta pentru fete.
0
14-01-2011, ora 02:54
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Multumesc
Te rog, poti sa-mi trimiti id-ul tau de mess, pentru k am mai multe nelamuriri referitoare la ceeea ce mi-ai scris.


Merci
0
05-02-2011, ora 23:03
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara,


Va rog frumos, sa-mi spuneti daca aceasta crema o pot folosi dimineata si seara, sau numai o singura aplicare(seara).
Va rog sa-mi spuneti cum procedati dvs., demachiati fata cu ce anume???Cu un sapun special ??Pentru ca nu pot pune aceasta crema fara demachiere.
Se poate folosi multi ani de zile?? Nu trebuie schimbata cu alta crema ??Stiti de ce?? Pentru ca mie, in momentul in care o folosesc imi este bine, dar, daca opresc imi apar din nou acele bubite.
Va rog sa ma sfatuiti, sa procedez exact cum procedati si dvs.


Multumesc
0
06-02-2011, ora 12:17
schermer_r
Nu este medic/terapeut
schermer_r
Ciao,

Poti folosi crema o data sau de doua ori pe zi, in functie de cum te simti.Daca iti este de ajuns o singura data atunci foloseste-o doar atat.De obicei in anotimpul rece trebuie folosita mai des decat vara.
Aceasta crema este o crema de intretinere nu un tratament, iar intretinerea trebuie sa fie constanta.Ea regleaza zonele seboreice ceea ce inseamna ca daca este folosita fata o sa fie ok iar daca nu o sa se revina la vechea problema (piele rosie, scuame, bubite ).
Fata nu trebuie curatata cu un produs anume, trebuie doar sa fie curata si uscata inainte de aplicare.
Crema nu creeaza dependenta si poate fi schimbata cu oricare alta crema daca asta vrei, dar Ivadermaseb este cea mai eficienta dintre toate de pana acum asa ca daca incerci altceva nu o sa ai aceleasi rezultate.
Se poate folosi timp indelungat fara nici un fel de problema pentru ca, asa cum am zis, este o crema de intretinere nu un tratament.
P.S. Ti-am trimis msg privat cu ID meu de mess.

O zi buna !
0
06-02-2011, ora 18:07
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara, Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
Mesajul privat nu il gasesc.



O seara frumoasa!



Cu respect
0
06-02-2011, ora 18:10
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Scuze, am gasit mesajul, te-am adaugat in lista mea.
0
11-03-2013, ora 21:28
Natalia_e
Nu este medic/terapeut
Natalia_e
Buna seara,
Cristina am o intrebare la tine: ti-a ajutat crema, , IVADERMASEB, , ? si cit timp ai aplicat? caci am si eu aceeasi problema deja 1 an de zile si am schimbat deja 2 dermatologi, dar nici unul nu ma poate vindeca pina la sfirsit. Petele earasi apar, se inroshesc...
Se transmite aceaspa boala prin atingere fata de fata? intreb pentru-ca am un copil de un an si jumate si mi-i frica sa nu-i apara si lui?
Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: