Eczema dishidrotica - tratament?

22-08-2015
alicemed00
Nu este medic/terapeut
alicemed00
Imi puteti recomanda un tratament pentru eczema dishidrotica?
3 comentarii
0
25-08-2015, ora 20:19
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Depinde daca se gaseste pentru ea o cauza sau nu. In principiu tratamentul este cu emoliente si cortizon topic. Daca fumati, renuntati la fumat. Trebuie cautata o eventuala ciuperca si tratata, o eventuala alergie de contact, pentru a sti ce trebuie evitat, indepartarea factorilor iritativi gen detergenti, solventi, praf. Mainile se spala cat mai rar (1-3 ori/zi), doar daca sunt murdare. De asemnea daca exista suprainfectie, ea trebuie adresata.
0
01-07-2018, ora 12:28
Olinsky
Nu este medic/terapeut
Olinsky
Tratamentul pentru eczema dishidrotica care a mers 100% pentru mine este supliment de OMEGA 3. Eu am facut cont numai ca sa va scriu de acesta solutie non-medicala. Am suferit rau de eczema dishidrotica de aproape 2 ani, de cand m-am mutat in alt oras, si am incercat toate felurile de tratemente. Cum Doamna Doctor v-a scris, cortizonul topic si avut grija de maini este foarte important. Dar, pentru mine, tratamentele acestea, in cel mai bun caz, au fost temporare. Si cu cortizonul topic, s-a tratat dishidrotica dar dupa vreo 3-7 zile, s-a si intors inapoi. Am folosit foarte multa crema hidratanta, dar nu m-a vindecat, numai a incetinit urmatoarea aparitie de bube.

Totul s-a schimbat dupa ce am adaugat supliment de Omega-3 in viata mea. Sunt niste pastile cu ulei de peste care se poate cumpara la aproape orice farmacie. Dupa 2 saptamani deja eczema s-a ameliorat si s-a uscat (fara folos de cortizon topic) si nu mai a aparut iaras. Totus eu am grija de maini, sa le hidratez, sa evit spalare de exces, dar pastilele OMEGA 3 mi-au schimbat total viata. Sunt multe cercetari stiintifice care suporta ce v-am scris eu, si va recomand sa le cititi pe internet. Unul dintre multele benificii alei grasimii Omega 3 este ca hidrateaza pielea interioara, care crema nu poate sa ajunga. Si daca v-ati saturat de cortizon topic si de soluti temporare, VA ROG sa macar incercati suplimentul acesta ca este foarte posibil ca veti scapa de probleme.
0
22-01-2019, ora 17:11
MIMI.ELA
Nu este medic/terapeut
MIMI.ELA
Buna ziua,
Sufar de dishidroza de peste 10 ani, am fost la n medici, am luat n tratamente, insa nimic, este din ce in ce mai rau. daca la inceput aparea primavara si episoadele erau rare in ultimii ani apare de primavara pana toamna continuu, nici nu apuca sa se vindece pielea crapata, ca apar alte vezicule care se usuca si crapa, plus ca apar si iarna, mai rar, dar apar.
Ati spus ca omega 3 a ajutat, oricum este supliment natura, clar voi incerca nu am nimic de pierdut. Va intreb ati mai avut probleme? cum ati luat omega 3? cate pastile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: