Eczema atipica vara

17-07-2010
baciu
Nu este medic/terapeut
baciu
copilului meu ii apare in fiecare vara, de cand a inceput sa mearga in picioare, o mancarime groaznica pe maini si pe picioare; apar mai intai ni ste umflaturi mici, ca cele provocate de ciupiturile de tantari, dupa care apare mancarimea; se scarpina pana da sangele, chiar si in timpul somnului. Am facut teste dermato la Medicover, la Malaxa, dar nu s-a rezolvat nimic. I s-au prescris antihistaminice si unguente cicatrizante( claritine, aerius, ketotifen, dermovate, advantane, calamina, alcool mentolat).Am facut si deparazitare cu zentel. Nu ii trece decat cand vine iarna si in perioada cand mergem la mare( atunci se zvanta si se cicatrizeaza) dar apar din nou cand vine vremea calda. Ce am putea sa mai facem sa-l ajutam.Se scarpina tot timpul.
7 comentarii
0
22-07-2010, ora 00:59
Brigittaa
Nu este medic/terapeut
Brigittaa
Buna,
Legat de acest topic.ma confrunt si eu cu o problema similara.De cativa ani, cand vine caldura si se apropie vara, fac eczeme pe antebrate si pe brate. la inceput se lasa cu mancarimi pana ma rosesc, si se umfla putin zona. Aceste eczeme apar pe ici pe colo sub forma circulara.dupa ce dispare roseata, ramane zona mai deschisa la culoare decat pe restul pielii. Eu am tratat mancarimea ungandu-ma cu bucati de castravete, astfel ca acea zema sa intre in piele si sa calmeze zonele afectate. Imi doresc foarte mult sa gasesc un tratament naturist.interesant este ca aceste eczeme dispar odata cu venirea frigului, a iernii. Repet, ma confunt cu ele cred ca de minimum 6 ani. Cum as putea sa tratez aceasta afectiune a pielii ?
0
25-07-2010, ora 21:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca faceti o urticarie solara.
Boala se trateaza prin evitarea expunerii la soare (creme protectoare pentru UV, haine adecvate, etc).
0
26-07-2010, ora 10:58
baciu
Nu este medic/terapeut
baciu
Multumim pentru raspunsul dvs. Ne puteti indica si cateva creme ? Este cazul sa mai folosim claritine sau aerius?
0
26-07-2010, ora 11:05
ZAHARIA ANCA
Nu este medic/terapeut
ZAHARIA ANCA
Buna ziua.Anul trecut in luna iulie m-am trezit cu o mancarime in zona incheieturii piciorului.la inceput au fost niste bubite mici care m-a mancau iar apoi s-au facut niste basicute care se extindeau.am fost la dermatolog, precizez ca sunt din slobozia si am mers la doctorul stamate.mi-a dat tratament niste pastilute predinson, crema dermovate.spalaturi cu ceai de musetel, si violet de gentian.Treptat in timpul tratamentului mi s-au umplut piciorul in partea de sus pana sub fesa, iar in jos pana la ganba si mi-a aparut si pe pana la incheietura de la palma.intr-un final mi-au trecut.dar anul acesta tot in luna iulie, adica acum cateva zile m-am trezit cu aceiasi chestie dar acum numai la incheietura de la mana spre palma.pe zi ce trece se fac si mai multe basicute.azi am fost la medic, mi-a dat acelasi tratament dar nu m-a multumit deloc.mi-a zis ca poate sunt la de caldura sau de la o intepatura.Va rog frumos sa imi dati si mie un sfat ca nu stiu ce sa fac.precizez ca in slobozia de ialomita nu exista decat un doctor de dermato-venerice.Iar acesta are un singur tratament pentru toate bolile.As putea sa va trimit chiar si niste fotografii.Astept raspunsul dumneavoastra.
0
27-07-2010, ora 09:12
baciu
Nu este medic/terapeut
baciu
cunosc situatia cu dermatologul la care ati fost ; si eu sunt tot din Ialomita si la fel ne-a presrcris si noua predinson si regim. Noi am fost si la Colentina si am dat peste una care ne-a spus ca sunt ciupituri de insecte desi i-am explicat destul de clar ca nu e asa.Nici nu s-a mai uitat sau sa prescrie ceva tratament.Nu stiu unde s-ar pute face un consult serios in urma caruia sa se prescrie un tratament eficient, la slobozia in nici un caz.
0
27-07-2010, ora 20:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru baciu:
Puteti utiliza Photoderm max de la Bioderma, Anthelios XL de la La Roche Posay sau Crema solara de la Eucerin.
0
27-07-2010, ora 20:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Zaharia Anca si baciu:
Puteti face un consult in Bucuresti la doamna dr. Olsavszky Rozalia (are datele pe internet).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: