Eczema si vopsitul parului

08-12-2008
vali_valiy
Nu este medic/terapeut
vali_valiy
Mi-a aparut o eczema urata in cap de ceva vreme si am fost la spital la Colentina si mi-au dat tratament.A inceput sa imi treaca si saptamana asta la sfarsit termin tratamentul.As avea o intrebare pt cineva de specialitate dak s-ar putea: as putea sa ma vopsesc peste doua saptamani? Sau as risca sa revina eczema? Va rog sa nu ocoliti intrebarea mea pt k nu stiu c sa fac.Va multumesc.
3 comentarii
0
09-12-2008, ora 10:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu ti-a trecut de tot nu te vopsi.Oricum, cand termini tratamentul intoarce-te la dermatolog si vezi ce spune.
0
28-09-2011, ora 05:49
ioana diana
Nu este medic/terapeut
ioana diana
Buna ziua. sper ca in rubrica aceasta e okay sa-mi descriu problema mea; Este a 4-a oara cand pe piele, cam la 2 cm sub sini imi apar 2 pete mari rosii; in primele 2 zile de la aparitie dau o senzatia usoara ca de arsura, eu aplic nidoflor si apoi dispar; tind sa cred ca sunt de la mancare- nu sunt f convinsa insa...daca se poate sa -mi dati un sfat in aceasta privinta, va multumesc anticipat. Petele sunt rosiatice, nu sunt dureroase, neplacute mai mult.
0
02-10-2011, ora 10:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e de la mancare..poate fi din cauza transpiratiei..caldura si sanii mai mari.daca pui mana dupa - amiaza sub sani vei constata ca esti umeda, ai transpirat mai mult ; in fiecare seara, mai ales cand e cald, sa te speli cu apa si sapun pana la jumatate, clateste bine sub sani.Mai poate fi si din cauza materialului din care este confectionat sutienul.poarta sutiene noi cumparate de tine, nu de la mana a doua, nu de la altcineva ; acestea sa-ti ridice bine sanii si, daca e posibil sa nu aiba bara metalica jos ; schimba-le de indata ce s-au imbibat cu transpiratie..Deci daca vei fi mai atenta cu igiena si cu tipul de sutien, aplicand zilnic Nidoflor, problema ta se va rezolva..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: