Eczema! Ajutor va rog!

16-12-2014
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Am aceasta problema de aproximativ 2 luni.La inceput au fost doar mancarimi destul de puternice pe tot corpul, dupa un timp mi-au aparut bubite cu lichid incolor pe zona abdominala si pe alocuri pe maini.Erau rosiatice si pielea era uscata in acele zone.am folosit o crema dermodrim, nu mi-au trecut dupa care am fost la dermatolog care mi-a prescris crema dermovate si am facut doar 2 sedinte cu raze UV.erau necesare mai multe dar nu am avut buget pentru ca trebuiau facute zilnic si sunt destul de costisitoare.au disparut in cele din urma.Dupa o perioada de o saptamana cred au revenit niste bubite in zonele intime care daca le scarpinam prea mult se faceau mai mari si rosiatice.Am scapat si de alea..Acum, ce aveam pe abdomen mi-a aparut pe brate.Mentionez ca si picioarele ma mananca dar nu imi apar bubite deloc.Nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de ele.Din cate am observat in apa sunt mai evidente.I-au aparut si prietenului meu bubite, dar din cate am citit, eczema nu este contagioasa.Ce ar putea fi?As fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un raspuns.Va multumesc!
1 comentarii
0
25-05-2017, ora 20:46
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Se pare ca sunt contagioase. Analiza microscopica, o fi micoza sau o bacterie, puteti da cu orice crema daca nu contine antibioticul de care aveti nevoie, degeaba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: