Ectazie ductala sau CDIS?

03-01-2015
jivan
Nu este medic/terapeut
jivan
Buna ziua, am 48 ani si in urma unor simptome-usoare furnicaturi in san, mancarime, mamelon, dureri usoare ale mamelonului urmate de usoare tensiuni sporadice intr-un cadran am facut mamografie, eco mamar-fara a fi vizualizat cava patologic, La RMN substanta de contrast a fost vizualizata o zona cu gadofilie rapida, precoce cu wash out intarziat, apoi am facut elastografie, afost evidentiata o zona neregulata elastica, recomandare- posibil ectazie ductala/ afectiune papilom dar avand in vedere imagine RMN nu se poate exclude CDIS - Ecxizie
Nu stiu daca e relevant dar cu cateva zile inainte de operatie pe zona afectata au fost f intens desenul vascular, si foarte vinetiu si usor dureros-leucocite12400
intraoperator s-a constatat un intreg sector inflamat si s-a nu un canal cum s-a crezut initial, s-a scos 6/5/2 cm cu urmatorul buletin de analiza]
sector Macroscopie: piesa de sectorectomie de 6/5/2 cm, macata cu fir dublu lung ora 3, cu aspect albicios neregulat pe sectiune, fara duct evident macroscopic.Microscopie: S-au realizat 19 sectiuni paralele din piesa trimisa, incepand cu ora 3 marcata pe duct, din care unele complementare cu marcaj al orelor 12 si 6.Se constata existemta unui duct mare, usor dilatat, cu redusa prolifeare epiteliala intraductala tipica, cu multe celule detasate in lumen, secretie cu hematii si cu ducte mai mici dilatate adiacent, unele cu modificari cu celule columnare; redus infiltrat limfocitar periductal.Lobuli mamari numerosi, unii largiti.Nu exista suspiciuni de malignitate. Concluzii: Modificari nespeciffice mamare, cu redusa hiperplazie epiteliala tipica ductala.Cod de boala:

Va rog imi spuneti ce anume a fost, si ce anume a iesit la examenul anatomopatologic ce conduita trebuie sa am in continuare
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra

Cu consideratie
Maria Jivan
2 comentarii
0
05-01-2015, ora 23:30
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Din ce descrieti, pare a fi un proces inflamator.
Vi s-au mai recomandat si alte teste postoperator ?
0
06-01-2015, ora 05:34
jivan
Nu este medic/terapeut
jivan
Buna ziua si multumesc de promptitudine...nu nu mi-au fost recomandate alte teste, dar nu am mai reusit sa iau personal legatura cu medicul chirurg, am doar Buletinul de analiza care mi-aa fost transmis pe mail. Ar fi cazul sa fac din nou analize de sange; avand aceasta patologie a sanului intru in incidenta femeilor cu risc crescut de a dezvolta un cancer de san? Este indicat de a monitoriza sanii imagistic? Daca da la ce interval de timp?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul