Ecografie mamara

16-04-2011
lauralory
Nu este medic/terapeut
lauralory
Tesut mamar cu ecostructura-predominant hiperecogena, fibroglandulara
San stang-la limita cadranelor superioare, imagine nodulara ovalara, hipoecogena, bine delimitata, cu axul mare orizontal de 13/8 mm, cu o zona transsonica inclusa, fina vascularizatie perilezional
Axila dreapta si stanga -2 imagini ganglionare fara caractere suspecte.
Va rog sa-mi explicati ce anume inseamna toate acestea, care sunt cauzele si pasii care trebuie sa-i parcurg.
Va multumesc
1 comentarii
0
17-04-2011, ora 17:02
lauralory
Nu este medic/terapeut
lauralory
Buna ziua.Sincera sa fiu m-am programat singura la ecografie, pentru ca aveam dureri foarte mari, si cei din familie mi-au recomandat sa fac o ecografie.Medicul meu de familie locuieste in alta localitate de cat cea in care mi-am stabilit eu resedinta asa ca nu am mai fost de 10 ani la el.Nu stiam la ce medic trebuie sa apelez asa ca cea mai buna solutie mi s-a parut, sa apelez direct la o ecografie, dar medicul de acolo nu prea m-a lamurit cu nimic.Va multumesc Raporteaza continut inadecvat Continutul a fost raportat! Raporteaza continut inadecvat 17-04-2011, ora 16:52Autor: lauralory Tin sa precizez faptul ca pana acum nu am mai avut probleme de genul acesta la sani, (doar durerile normale, si cresterea in volum a sanilor, inainte de menstruatie)si nici nu am mai facut ecografii.Chistul sau formatiunenea aceea se simte foarte bine la palpare, se afla deasupra mamelonului, in interiorul sanului, nu la suprafata.Am inceput de ieri sa aplic unguent Diclofenac MK, la recomandarea medicului de la ecografie, care mi-a recomandat sa imi fac o ecografie peste 3 luni, si daca vreau si un tratament antibiotic sa ma duc, la medic ginecolog.Dar nu a fost clar daca chiar e nevoie de tratament antibiotic, sau e la alegerea mea.Nu am reusit sa cer mai multe informatii, sau explicatii, pt.ca medicul era ocupat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.