Ecografie abdominala.. analize bune in afara de ficat

30-05-2014
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
Buna ziua, ieri am efectuat o ecografie abdominala de control si mi-au iesit toate bune in afara de ficat.La ficat mi sa spus ca il am cam gras cu urmat date:contur regulat, dimensiuni normale, lob hepatic drep 145 mm, lob caudat 24 mm, lob hepatic stang 78 mm dimensiune de limita superioara, margine anterioara ascutita, ecostructura omogena pe toate ariile de sectiune, desen parenchimatos normal, ecogenitate crescuta cu aspect de steatoza gradul 2;vena porta 10 mm, nedilatata.As dori sa stiu dc e ceva grav si ce tratament ar trebui sa urmez de preferinta naturist (ceaiuri).
Ms frumos!
5 comentarii
0
30-05-2014, ora 14:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FICATUL este singurul organ care es regenereaza cel mai bine este sa mergi la un medic gastroenterolog pt ati da o schema de tratament, dar pana atunci poti lua si singur cateva masuri cum ar fi: odihna multa, ceiuri hepatice asa se numesc care es beau cam 1 litru pe zi caldute pt a se absorbi mai bine, FARA ZAHAR, SI DIMINEATA PE STOMACUL GOL O LINGURITA DE MIERE TINUTA SUB LIMBA ACEL LOC ESTE LEGATURA CU FICATUL, SI SA MERGI LA DOCTOR PT SCHEMA DE TRATAMENT.
0
30-05-2014, ora 16:48
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ce simptome v-au determinat sa faceti ecografia ?
Aveti analize sanguine ( TGO, TGP ) facute recent ?
0
30-05-2014, ora 21:05
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
da am facu acum o luna de zile tgo=27, tgp=35, ggt=35, am facut ecografia de control fara nici o durere sau altceva doar pus si simplu
0
03-06-2014, ora 13:04
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
Ast un rasp dc se poate?
0
03-06-2014, ora 13:06
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
Si inca ceva mi sa recomandat se medicul d familie sa iau esentin si nu stiu ce sunt astea ca nu l.am intrebat si nici nu am ajuns la farmacie! Ms frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul