Echimoza persistenta in urma unei contuzii

07-09-2015
George.m
Nu este medic/terapeut
George.m
Buna seara, am 22 de ani si mai intai de toate as vrea sa va informez de faptul ca nu sufar de boli cardiovasculare, neurologice sau diabet. Problema mea a aparut in urma cu 3 zile. Incercand sa schimb pozitia patului, l-am scapat peste piciorul drept. M-am ales cu o contuzie urata putin mai sus de glezna. Am pus gheata si umflatura s-a ameliorat 4-5 ore mai tarziu. In cursul zilei urmatoare a inceput sa imi apara mai jos de glezna o mica vanataie de o culoare rosiatica cu tente mov...apoi a inceput sa se extinda spre calcai si sa devina dureroasa. Intrebarea mea acum: Ar trebui sa imi fac griji si sa merg pentru un eventual consult, radiografie si implicit tratament, sau sa mai am putintica rabdare si sa recurg la automedicatie cu un gel sau unguent pe baza de heparina si oral cateva capsule de detralex? Va multumesc anticipat!
P.S Piciorul ma doare la mers, exact in locul contuziei. Locul echimozei nu imi face probleme la mers, insa se extinde pe zi ce trece tot mai mult.
1 comentarii
0
10-09-2015, ora 11:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intinderea echimozei este cvasi-normala si explicabila.
O examinare clinica este intotdeauna salutara, putand evita neglijarea unor leziuni importante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vanataile - primul ajutor
  •