E posibil sa fi facut holera fara sa ni se spuna?

13-03-2013
george5
Nu este medic/terapeut
george5
In 1987, in armata, au fost cam 100 de cazuri de - oficial - toxiinfectie alimentara, in unitate, din cauza unor conserve de peste alterate. Cam 12 cazuri mai grave (inclusiv eu) au ajuns la spital. Simptome: diaree, varsaturi, slabiciune exagerata (lipsa de vlaga, aproape lesin), nu mai stiu daca febra sau greata. La spital ni s-a spus despre acea toxiinfectie alimentara si, desi dupa 3 zile starea de rau mi-a trecut, am ramas 3 saptamani in spital, pentru raspunsul la analize. Neoficial am aflat ca fusese o epidemie (?) de holera, cu morti, in zona si de aceea s-au temut sa nu ne fi imbolnavit si noi de holera. Dupa 3 spatamani analizele au iesit negative si am fost externat.
E posibil insa sa fi avut holera si sa nu ni se fi spus? Sau e posibil ca analizele acelea sa fi fost cu privire la holera? Mi se pare mult 3 saptamani pentru o indigestie...
Evident, nu-mi amintesc ce tratament am facut si nu am acte medicale de atunci, desi ele trebuie sa existe la spital.
Multumesc!
2 comentarii
0
13-03-2013, ora 20:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din moment ce ati supravietuit fara sechele, care este importanta daca ati avut holera sau nu?
0
13-03-2013, ora 22:08
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Am vazut un superdocumentar pe Discovery, mai demult, despre supravietuitorii unor pandemii de gripa si holera de pe la 1800. Selectie naturala, evident, fara tratamente sau alte interventii. Interesant este faptul ca...niste cercetatori au studiat descendentii acestor supravietuitori si au descoperit ca acestia au mostenit rezistenta dobandita de strabunicii, bunicii si parintii lor in fata acestori boli necrutatoare. Corpul uman este uimitor, capacitatile sale de memorare si regenerare sunt uimitoare. O chestie super interesanta despre memoria celulara s-a studiat cu privire la pacientii care primesc diverse organe prin transplant. S-a constatat ca, dupa transplant, pacientii primitori au "imprumutat" pasiuni, hobby-uri, sentimente, viziuni noi de la donori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici