E normal sa simt mancarea cum se duce pe gat?

12-03-2013
corina_x
Nu este medic/terapeut
corina_x
Este normal sa simti mancarea cum se duce pe esofag in jos?Mai ales cand inghiti paine sau orez cu piept de pui, adica in mare alimente solide, uscate si innecacioase?La alimente moi gen banane sau daca inghit mai putin nu simt mai nimic
De un an deja ma chinuie acest sentiment, nu stiu daca mereu am simtit asa cert este ca acum stau si ma concentrez la fiecare inghitura, uneori inghit si mai mult sa vad daca simt sau nu, de cele mai multe ori simt si in spate in parte dreapta ca imi trece mancarea pe esofag. Un doctor mi-a recomandat endoscopie fara urgenta altul mi-a zis ca probabil inghit prea mult, la varsta mea nu prea are ce sa fie (26 ani).
Nu imi dau seama daca oamenii simt ceva dar nu baga de seama pentru ca este refelx si obisnuinta cum este respiratia sau doar eu am o problema?Recunosc ca sunt ipohondra, am avut cred ca 10 boli grave in ultimul an, dar pe langa asta am si ficatul gras, fierea stragusata si colesterol si trigliceride mari.
Va rog din suflet sa imi spune-ti daca dvs. simtiti ceva sau nu, sau daca nu v-ati gandit pana acum, , , pur si simplu frica mi-a pus stapanire pe viata
3 comentarii
0
12-03-2013, ora 18:32
corina_x
Nu este medic/terapeut
corina_x
Orice experienta personala e binevenita
0
13-03-2013, ora 06:22
Shanta
Nu este medic/terapeut
Shanta
Chiar am facut o proba sa vad daca simt. Raspunsul este DA. Este normal, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
0
13-03-2013, ora 14:20
corina_x
Nu este medic/terapeut
corina_x
multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.