E normal sa apara o astfel de durere?

18-01-2016
mih25
Nu este medic/terapeut
mih25
Buna seara! Am 18 ani si sunt virgina, iar de 4 luni am o relatie cu cineva si m-am decis ca ar fi timpul sa-mi incep viata sexuala, insa exista o problema..
La inceput, cand prietenul meu incearca sa imi introduca un deget in vagin, simt o durere aproape insuportabila, nicidecum o placere, moment dupa care ne oprim pentru ca ma doare prea tare, la un moment dat, chiar imi dadusera lacrimile deoarece nu mai suportam.. e ceva foarte ciudat, mai ales ca nu m-am masturbat niciodata.. si imi dau seama acum ca daca m-ar penetra, cred ca ar fi si mai rau de atat.. Ce e de facut? E normal sa am o asemenea durere?
3 comentarii
0
19-01-2016, ora 09:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, nu este normal sa ai o astfel de durere. Ai avut infectii severe, inflamatii, lovituri ale zonei genitale?
Daca nu, aceasta durere poate indica mai degraba o teama inconstienta fata de actul sexual. Decizia de a incepe viata sexuala iti apartine sau este mai mult la presiunea prietenului?
Din alta perspectiva: "e ceva ciudat, mai ales ca nu m-am masturbat niciodata" are sensul opus celui pe care il vezi.
Ce inseamna masturbarea pentru tine? Cum vezi actul sexual? Care este atitudinea pe care ti-au transmis-o parintii despre viata sexuala/actul sexual. S-ar putea ca, in spatele raspunsurilor la aceste intrebari sa se afle si raspunsul la "durerea" ta.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
08-07-2021, ora 07:05
Mmnn
Nu este medic/terapeut
Mmnn
Și dacă am avut lovituri?
0
08-07-2021, ora 12:19
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Loviturile, adica durerea, poate provoca o trauma nu doar fizica ci si psihico-emotionala si organismul intra intr-un sistem de aparare, incercand sa se protejeze de ceva ce considera ca ii poate provoca suferinta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici