E hernie? Va rog ajutati-ma

13-12-2008
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Buna ziua.Deci, totul a inceput cu dimineata unei zile cand drept sa-i spun am alergat vreo 10 minute pentru ca trebuia sa ajung urgent undeva, si m-am grabit, am fugit, in fine am ajuns la timp, toate bune si frumoase pana cand a doua zi racesc la plamani, harai in plamani etc, mi-a dat tratament dar nu asta este problema.Problema este ca peste o zi pe langa raceala la plamani acuz o durere in zona inghinala deasupra... in partea dreapta.Durerea apare ca un junghi care dispare si apare.Am inteles ca la hernie ti se umfla zona acolo, ti se formeaza o umflatura la nivelul zonei inghinale dar la mine nimic, deci repet nimic nu e umflat acolo doar am acele junghiuri.Pe langa asta ma doare si tot muschiul piciorului drept cand il ridic sau cand il masez.M-am gandit la o febra musculara ceva dar de ce ma doare si in zona inghinala? Ma gandesc ca am tusit din cauza acelei raceli si din cauza asta s-a format hernia..Ce parere aveti? As vrea un raspuns de la un medic daca se poate sau cineva specializat in domeniu...mi-e frica de operatie, nu mi s-a umflat nimic.AJUTOOOOORRRRRRRRRRRRRRRRRR.

PS:sunt tanar, mai putin de 18 ani.

MULTUMESC
4 comentarii
0
13-12-2008, ora 15:12
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
buna,
draga tinere...ca sa te pot ajuta trebuie sa-mi raspunzi la cateva intrebari:
de cate zile te doare?
faci febra?
in afara de durerile astea te mai supara ceva?
0
13-12-2008, ora 15:48
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
, Buna ziua, Pai durerea este in paralel cu raceala la plamani si febra am facut din cauza plamanilor acum 2 zile, iar in prezent numai am deloc.Doar de 3 zile ma doare.Vreau sa stiu daca la hernie trebuie sa se umfle obligatoriu acolo ptr.ca asa am auzit.Eu nu am nimic umflat.Dar mi-e frica ptr.ca atunci cand ridic piciorul ma doare in zona aceea si ma doare si muschiul piciorului drept.Cand ma aplec, etc.ma doare.Iar cand stau pur si simplu ma mai injunghie.M-am gandit la o febra musculara dar trecea de atunci si chestia este ca ma doare in zona inghinala...Multumesc
0
13-12-2008, ora 16:11
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
buna,
nu este absolut obligatoriu sa-ti apara o tumefiere(umflatura) in stadiile incipiente de herniere.
ti-as recomanda vreo 3 zile de repaus fizic...dar intre timp dak ai posibilitatea mergi la medicul de familie... el te va lamuri...
0
20-12-2008, ora 12:51
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Deci cu rinichii, am fost deja acum 1 luna, am nisip la rinichi, nu e grav si si mi-a zis d-na doctor sa beau multe lichide.Dar va intreb si va rog sa-mi raspundeti, care sunt simptomele herniei?Adica daca ma doare putin doar cand ridic piciorul si cand merg cu el accentuat fara febra, durere de cap, umflatura specifica herniei etc. poate fi herniea?Apendicita nu e pentru ca nu m-a durut in zona buricului si in zona burtii acolo si nu am discomfort deloc.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: