EXSUDAT FARINGIAN

19-02-2010
relutzu
Nu este medic/terapeut
relutzu
Cultura si identificare fungi (cu antifungigrama dupa caz)
Cultura fungi
EXSUDAT FARINGIAN:
Prezente rare colonii de Candida albicans (1+).
Fungigrama
Amphotericine B sensibil
Fluconazol sensibil
Miconazole sensibil
Ketoconazole sensibil
Itraconazol sensibil
5-fluorocytostine sensibil
Comentarii: Cultura fungi din exsudat faringian.
rog interpretarea rezultatelor.multumesc anticipat
13 comentarii
0
19-02-2010, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rare colonii trebue sa fie si in mod normal in cavitatea bucala !
Nu crd ca e cazul sa luati acele medicamente antimicotice !
0
19-02-2010, ora 19:40
relutzu
Nu este medic/terapeut
relutzu
este ceva grav sau nu trebuie sa imi fac griji ? trebuie sa urmez un tratament cu antibiotice ceva sau., spreiuri ceva sau infuzii nu stiu. multumesc mult
0
19-02-2010, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibioticul.. Omoara microbii dar nu are actiune asupra micozei.. ba din contra.. Antibioticul luat aiure. duce la candidoza!
ca sa stiu daca trebue sa.ti faci griji.. ma intereseaza sa.mi ovestesti amanuntit.. Ce simti, care.s simptomele !
analiza nu spune.. nimic scoaas din context !
varsta, Kg, probleme cu stomacul ?
0
19-02-2010, ora 20:07
relutzu
Nu este medic/terapeut
relutzu
totul se intampla de acum vreo cativa ani dar nu am luat nimic in serios pana acum o saptamana cand ma durea gatul mai tare ca de obicei si am zis ca tre sa imi fac un consult la doctor.mentionez ca nu am alte simptome decat ca ma doare gatul nu prea tare si nu intodeauna dar sunt momente cand ma doare mai tare si gatul si maseauapana la ureche.am mers la orl si mi a dat sa iau pana imi iasa rezultatele la analize adica pana ieri BIOPAROX-fusufungina, VIBROCIL-picaturi nazale, AULIN-pliculete si un inhalantsi.dupa care m a trimis sa imi fac un exudat faringian.ieri mi au venit rezultatele la extrudat si nu am apucat sa mai ajung pe la doctor.am 23 de ani 185 cm 83 kg nu ma doare altceva nimic decat gatul care ma mai supara cateodat putin mai tare ca de obicei
0
19-02-2010, ora 20:11
relutzu
Nu este medic/terapeut
relutzu
Cod Anormalitat
Cultura si identificare fungi (cu antifungigrama dupa caz)
Cultura fungi
EXSUDAT FARINGIAN:
Prezente rare colonii de Candida albicans (1+).
Fungigrama
Amphotericine B sensibil
Fluconazol sensibil
Miconazole sensibil
Ketoconazole sensibil
Itraconazol sensibil
5-fluorocytostine sensibil
Comentarii: Cultura fungi din exsudat faringian.
acestea sunt rezultatele exudatului faringian daca va ajuta cu ceva.mentionez ca si fumez undeva la un pachet la zi.multumesc mult pt timpul alocat stima
0
19-02-2010, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai o problema gastrica.. cu reflux gastro esofagian !
de acolo , de la acel acid gastric.. si de produsele acre si acide care le consumi.. TE doare gatul !
orice tratament antiobiotic, antiinflamator.. o sa afecteze si mai mult stomacul !
candidoza aparuta este semn de imunitate scazuta locala.
1. trebue sa schimbi regimul alimentar fara acru, acidulat si fructe citrice
2. sa mergi la gastrologie sa faci investigatii sa vezi cat de grava este problema.
0
19-02-2010, ora 21:15
relutzu
Nu este medic/terapeut
relutzu
multumesc mult pt timpul acordatsi o seara placuta in continuare
0
27-04-2010, ora 22:39
gabytzaaaa
Nu este medic/terapeut
gabytzaaaa
buna.am si eu o problema de cativa ani am probleme cu gatul, am luat foarte multe pastile si m-am cam saturat de ele.am fost la doctor si mi-au iesit urmatoarele rezultate: micrologie si parazitologie, exsudat faringian-cultura fungi.o prietena mi-a recomandat sa consult un nutritionist, am fost la farmacie si am cerut latceva decat pastile si mi s-a dat un spray.imi mai trece cat de cat de la el, dar nu pentru mult timp.va rog ajutati-ma
0
28-04-2010, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai fi draguta daca ai si povesti CE probleme ai cu gatul. din mesajul precedent nu am inteles decat ca ei multe pastile.
povesteste ce te deranjeaza si cand
0
28-04-2010, ora 22:32
gabytzaaaa
Nu este medic/terapeut
gabytzaaaa
buna.imi cer scuze...am scris si gresit, am probleme cu nasul.va voi da detalii...tot timpul mi se uscuca nasu, in special nara stanga, ma ustura si simt k am ca o zgarietura.mi se formeaza ca o coarja rotunda cu o gaura in mijloc, mai bine zis ca o ciuperca.dimineata cand ma spal pot sa elimin mai bine.nu imi da voie sa inghit, ma inadus si trebuie non stop sa elimin.cand sunt acasa ma mai fortez sa elimin cat mai mult, dar cand sunt la munca nu pot pentru ca tinand cont ca sunt intr-un colectiv imi este si rusine.va rog ajuati-ma
0
28-04-2010, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci inhalatii seara cu ceai de musetel + ulei de eucalipt 2-3 pic, dupa ce se raceste ceaiul sa faci cu el spalaturi nazale., dupa aceia pui in nas Vit A uleioasa.5 pic.
0
28-04-2010, ora 22:51
gabytzaaaa
Nu este medic/terapeut
gabytzaaaa
multzumesc frumos pentru tot
0
12-04-2011, ora 15:47
iulia80
Nu este medic/terapeut
iulia80
buna ziua. Am si eu o fetita in varsta de 4ani jumatate.In luna februarie a avut otita si orl-ista ia dat zinnat, in luna martie mi-a facut scaun cu sange si am fost cu ea la urgenta si acolo mi-au bagat-o pe cefort injectabil. in analiza de la scaun a iesit candida si mi-a dat si diflucan. acum in luna aprilie a avut putin rosu in gat, fara febra si am tratat-o eu acasa cu paracetamol, cu cartofi la gat. i-am dat eferalgan ca a fost si racita, avea ochii injectati si ii curgeau ochisorii, si mai si tusea. dupa 3 zile au aparut pete albe in gat si avea si limba incarcata.Am fost cu ea la orl si acolo mi-au zis ca ar avea puroi si ne-au dat klacid si eurespal de tuse, si sa facem niste analize la sange si exudat in gat. La analize a iesit aslo 400, nr de leucocite 7800.00elem/mm3, (maxim fiind 8000.00elem/mm3) monocite 10.00%(, maxim fiind 8.00%), vsh 11mm la 1h si 20mm la 2 h(mentionez ca ea are si o bronsita asmatiforma, luam singulair), ne-a mai dat sa facem si timp quick care a iesit +17, 20sec, I.N.R. +1, 47, Indice de protrombina -51.oo%, A.P.T.T+36, 50sec.La examenul bacteriologic exudat faringian rezultatul a fost negativ, iar la examenul micologic exudat faringian ne-a iesit CANDIDA ALBICANS. Pana acum i-am dat 4 zile de klacid ca nu am stiut rezultatul analizelor, iar acum nu stiu, sa ii dau klacid in continuare?? la fungigrama a iesit sensibil: UNASYN, MICONAZOL, METICILIN, CEFOPERAZONA. As dori si parerea dvs.ce sa facem?? este grav?? nu a mai avut asa ceva fetita pana acum. Si am mai observat ca de cate ori ii dau antibiotic fetita sughite mai des in acea perioada de 2-3 zile de cand incep sa ii dau. din ce cauza?? Va multumesc pt timpul acordat. Astept si eu un raspuns.VA rog frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.