Exista vreun risc sa raman insarcinata?

09-07-2012
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
buna. vreau si eu niste raspunsuri mai clare..am tot citit in stanga si in dreapta dar as avea nevoie de un sfat! eu si prietenul meu facem sex neprotejat de ceva timp incoace, niciodata nu a ejaculat in mine, exista posibilitatea de a ramane insarcinata chiar daca se fereste, tin sa mentionez ca al doilea numar nu prea il facem doar pt a evita acest lucru. se mai intampla ca in timpul actului sexual sa simnt dureri ???dc??? dar in cazul in care as face sex si ar ejacula in mine este posibil ca din prima sa ramai insarcinata.multa lume spune ca tre sa incerci de cateva ori ca sa poti sa ramai insarcinata...!!!!
23 comentarii
0
09-07-2012, ora 20:11
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
Orice ejaculare in interiorul vaginului poate duce la sarcina, indiferent daca e sau nu prima data (daca nu ai probleme de infertilitate). Punct.
De ce ai dureri uneori? Nu stiu dar pentru asta exista medici care pot sa te consulte.
0
09-07-2012, ora 21:03
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Daca ejaculeaza in tine normal ca poti ramane insarcinata din prima, daca esti in perioada fertila. Si exista sanse, mult mai mici, e adevarat, dar acestea exista, sa ramai insarcinata si daca ejaculeaza in afara. Asa ca cel mai bine ar fi sa va protejati.

Daca simti dureri ori nu esti excitata indeajuns, ori pozitia e de vina (penetrare prea adanca), ori nu va potriviti la dimensiuni, poate.
0
09-07-2012, ora 21:24
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
se poate ca sa ramai insarcinata si de la lichidul pre-ejaculator???? eu stiam ca nu altii spun ca da...si ma gandesc ca daca nu ne potriveam cred ca ma durea la fiecare act sexual dar...m-a durut doar de 2-3 ori..!
0
09-07-2012, ora 21:28
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Teoretic exista sanse sa ramai insarcinata si de la lichidul preejaculator, chiar daca pentru o vreme constati ca nu ramai insarcinata daca prietenul tau ejaculeaza in afara vaginului. Dar da, se poate intampla, dupa o perioada de timp.
0
09-07-2012, ora 21:35
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
Ideea e ca majoritatea fetelor intra in panica cu astfel de situatii..majoritatea suntdisperate de ideea "daca am ramas insarcinata" eu vreau sa ma asigur cu cat mai multe informatii sa stiu in caz de...ce si cum..:)
0
09-07-2012, ora 21:42
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Tu esti fata, tu trebuie sa fii responsabila, ca se intampla ca baietii sa mai uite sau sa fie mai putin interesati de astfel de lucruri. Ai grija ca de fiecare data sa folositi prezervativul.
0
10-07-2012, ora 12:09
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga ioana.dolce, daca nu ejaculeaza in interior si nu faceti un al doilea numar, atunci sunt sanse foarte mici sa ramai insarcinata chiar daca esti in perioada fertila. Daca faceti o a doua oara fara ca partenerul sa urineze si sa se spele in prealabil, atunci sunt sanse foarte mari sa ramai insarcinata daca se intampla in perioada fertila. Urinarea si spalarea este foarte importanta in cazul unui al doilea numar insa e bine sa fie evitat daca se intampla in perioada fertila. Iti poti calcula perioada fertila cu ajutorul calculatoarelor pentru fertilitate pe care le gasesti usor pe internet.
Poti ramane insarcinata cu lichidul preejaculator, asa se spune, insa eu nu am ramas niciodata in 10 ani si nici nu cunosc vreo prietena care sa fi ramas in acest mod.
0
10-07-2012, ora 17:21
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
Multumesc Otilia pt raspuns!!! ma terorizeaza iubitul meu mai mereu cu ideea...daca ma doare burta sau mi-e greata etc el sustine.."gata esti Gravida..:)) nush de ce are el frica asta. iar daca s-ar intampla asa fie asta este. dar pt linistea mea am pus aceste intrebari..:)
0
11-07-2012, ora 11:06
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Pentru problemele tale si ale iubitului tau (ca si el te "terorizeaza" cu ideea) raspunsul e mai simplu decat iti inchipui: PROTEJATI-VA!!! Oare nu e mai bine sa dati niste bani pe prezervative decat sa stati stresati mereu? Sunt fete care au ramas insarcinate in conditii pe care nu ti le-ai inchipui deci mai bine sa previi decat sa tratezi. Inca o data: PROTEJATI-VA!
0
12-07-2012, ora 13:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nekunoskuta, problema celor care nu se protejeaza cu siguranta nu este costul produselor de contraceptie, ci faptul ca nu le tolereaza. Eu de exemplu nu pot lua anticonceptionale pentru ca ma simt extrem de rau de la ele in fiecare zi secunda de secunda, indiferent de tipul anticonceptionalelor, am incercat foarte multe si degeaba, organismul meu nu le tolereaza, asta e concluzia la care a ajuns medicul meu. Prezervativul de asemenea nu intra in discutie intrucat partenerul nu are erectie constanta cu prezervativ, este psihic.. Daca se gandeste ca facem cu rpezervativ atunci nu poate avea erectie. Decat cu rpezervativ mai bine deloc, asta e concluzia la care am ajuns amandoi, e un chin si pentru mine intrucat ne oprim de N ori, cat si pentru el.
De asemenea am incercat celebrele foite acum multi ani care au fost groaznice, parca aveam un litru de lubrifiant inauntru, nu simteam nimic nici eu nici partenerul, iarasi esec. Am incercat si acele.. acele ovule parca ( am uitat cum se numesc) care se pun inauntru cu 15 minute inainte de actul sexual si care au efect 4 ore parca, insa orice urma de detergent le anuleaza efectul, iarasi a fost groaznic, te murdaresti de chestia aia alba si iti taie tot cheful.
Unele persoane chiar nu tolereaza celebrele metode de contraceptie si de aceea ajung sa foloseasca metodele de planificare familiala, ci nu din prostie ori din considerente financiare.
0
13-07-2012, ora 11:19
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Nu am vrut sa sugerez ca din lipsa banilor lumea face sex neprotejat, am vrut doar sa-i spun fetei ca exista si aceasta posibilitate, sexul protejat. Cat despre intoleranta la metodele contraceptive, poate persoana care adresat intrebarea nu are aceleasi probleme, ar fi bine daca ne-ar explica de ce nu se protejeaza. Cazul tau e minoritar (nu neg ca exista!), majoritatea se pot proteja fara probleme si e bine sa o faca, mai ales daca sunt tineri si ii sperie tare gandul unei sarcini. Sau ar fi mai bine avortul ca si contraceptiv?
0
14-07-2012, ora 15:42
toniandrei
Nu este medic/terapeut
toniandrei
mai bine va protejati decat sa mai aveti suspiciuni, exista si prezervative care sunt perfecte pt a face sex, nici nu le simti, si poti ramane insarcinata chiar si de la lichidul ala care se scurge de prima data, sunt atatea cazuri, deci mai bine protejativa.

PS: spune-i la iubi tau ca prezervativele mai nou se poarta acolo unde se tin bani, adica in portofel :))))
0
24-07-2012, ora 21:06
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
:)) ok am inteles, nu sunt chiar asa copila nu ma protejez pt ca nu vreau iar daca ar fi riscul unei sarcini nu as face avort...eu vroiam doar sa ma lamuresc cat de usor se poate ramane insarcinata pt ca specific multa lume e de parere ca foarte repede si multa lume spune ca nu.
0
24-08-2012, ora 16:40
Alexandra Alexa
Nu este medic/terapeut
Alexandra Alexa
Am si eu o problema, pe 30 iulie am facut operatie de deviatie de sept, a trebuit sa intrerup anticonceptionalele, mi-au facut anestezie totala, am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu si inainte de operatie si dupa dar m-a ferit.Problema e ca trebuia sa imi vina ciclu pe 11, 12 august si nici pana acum nu mi-a venit.Marti mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ dar totusi sunt ingrijorata...Am simtome, ma doare burta, spatele, sanii ma dor dar ciclul nu apare...Ma poate ajutata cineva cu un sfat?Multumesc.
0
09-09-2012, ora 17:24
simona_simona1
Nu este medic/terapeut
simona_simona1
cel mai bine pt tine este medicul..mai ales ca ai avut si niste complicatii, , , tie nu iti trebuie sa iti dam noi sfat pur si simplu dute la medic mai ales ca ai si simtomele astea..cumnata mea a patit asa...ea nu poate face copii dar in schimb in fiecare luna ea are o perioada de o saptamana si un pik in kare are fel si fel de pofte, , ,...dute la medic parerea mea
0
19-11-2012, ora 18:53
vasileprahova
Nu este medic/terapeut
vasileprahova
exista riscul sa ramai insarcinata daca ungi 1 cm in interiorul vaginului cu lichid preejaculator?
0
03-12-2012, ora 06:27
gheorghe154
Nu este medic/terapeut
gheorghe154
Ajutatima si pe mine va rog sa inteleg ceva. Imi este foarte jena sa va spun povestea mea dar sant foarte disperat
In urma cu 3 luni am avut o tentativa de a face sex cu vecina de vizavi de usa care bine inteles ca este si maritata, dar inainte de a baga penisul in vagin am ejaculat exact in bikinii ei exact in zona in care ii sta la pasarica. Suparat ca nu am putut sa duc treaba pana la sfarsit mi-am cerut scuze si am zis ca o sa incercam alta data fugand repede la baie sa ma spal si ia repede si-a aruncat bikinii la spalat in cosul cu rufe murdare. De atunci nu am mai avut nici o intalnire, pana in urma cu doua zile cand imi zice ca este insarcinata si nu stie cum pentru ca ea si cu sotul ei fac sex protejajat cu prezervativ tot timpul. Se poate sa fii ramas insarcinata de cand am avut tentativa aceea nereusita, sa nu se fii spalat bighinii cum trebuie de eperma in masina de spalat si cand ia luat din nou pe ia sa intre in contact cu pasarica siiiii mai departe sa fie insarcinata de la mine. Mentionez inca o data ca nu am apucat sa introduc penisul in vaginul ei si totusi sa se fii intamplat din cauzaa spermei de pe bikini.

VA ROG MULT DE TOT AJUTATIMA CU UN RASPUNS.
0
08-02-2013, ora 13:45
nu stiu:))
Nu este medic/terapeut
nu stiu:))
in urma cu o zi m-am menstruat. si nu m-am spalat.si astazi am facut sex.si am facut sex neprotejat timp de 5-10 minute. e posibil sa se intample ceva cu persoana cu care am facut sex. ma refer la sarcina
0
11-02-2013, ora 14:17
ASHLEI
Nu este medic/terapeut
ASHLEI
buna am si eu o problema, acum 2 zle miam inceput viata sexuala.eu cu pretenul meu ne-am protejat, insa nu stiu de ce de atunci sunt stresata, am febra si nu stiu, e posibil oare sa fiu insarcinata?puteti sa ma ajutati cu niste pareri?
0
16-10-2017, ora 18:35
CutLoveRX
Nu este medic/terapeut
CutLoveRX
Bună. Acum vreo 2 săptămâni am făcut-o cu prietenul meu fără protecție, și el a zis că nu a ejaculat în nime, pentru că am mai făcut-o fără și nu am avut probleme, dar după ce am făcut-o de data asta am început să mă simt rău și să am unele simptome (amețeli, urinări frecvente, durerea abdominală ce ar părea ca o durere de apendicită, amețeli) și mi-e frică, s-ar putea să rămân? Deoarece nu vreau să rămân de pe acum însărcinată, de abia am 18 ani:(.
Menstruația trebuie să-mi vină luna asta prin 25-26.
0
30-08-2018, ora 16:12
Istvan21
Nu este medic/terapeut
Istvan21
Buna ziua, pot sa raman însărcinată daca prietenul meu s a terminat pe lenjerie aproape langa osul de bazin, nu foarte aproape de vagin.?
0
19-04-2021, ora 19:42
Capitolina01
Nu este medic/terapeut
Capitolina01
Buna am nevoie urgent.
Am făcut sex cu partenerul meu aseara si a inceput a mă durea in partea stanga a abdomenului puteti sami spuneti cauza.
Multumesc mult pt raspuns!
0
25-04-2021, ora 11:59
Capitolina01
Nu este medic/terapeut
Capitolina01
Buna am nevoie urgent, deci am avut in ultimile zile niste simptome care ma duce cu gândul la sarcina.Deci 3 zile nu am avut pofte de mâncare și chiar dacă mâncăm mâncăm fara gust însă după 15 minute când imi aduceam aminte aveam greturi apoi aveam dureri in partea stanga jos la abdomen si plus la asta am avut momente în care aveam pofte am facut testul de sarcina însă mia arătat negativ dar nu cam am inceredere spunetimi va rog ce părere aveti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •