este sau nu indicat metronidazolul daca am avut depresie?

30-08-2011
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Am de rezolvat urgent o problema stomatologica pt care trebuie sa iau antibiotic - dar ficatul meu nu suporta (am incercat sa iau ampicilina dar trebuit s- o intrerup inainte de a incheia cele 5 zile indicate de tratament).

Pt ca e f important sa-mi rezolv si problema dintilor - mi-am cumparat din nou Metronidazol si Tetraciclina - la indicatia stomatologului - uitand ca as putea avea neplaceri. din cauza efectelor adverse. de natura neurologica ?

Daca cineva a luat acest medicament si daca a avut efecte negative... v-as ruga sa-mi spuneti sa stiu daca trebuie sa-l schimb cu altceva cu efecte negative minime. Multumesc.

Sanatate si numai bine !
4 comentarii
0
31-08-2011, ora 14:48
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Mai repede Amoxicilina si Metronidazol, am luat si eu, in timp ce luam medicamentele pentru depresie...
0
01-09-2011, ora 14:23
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Nu sunt recomandate mezicamentele "azol"-ice cu medicatie psihiatrica, mai ales neuroleptice.
0
01-09-2011, ora 20:06
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ei bine, atunci Amoxicilina, metronidazolul oricum e greu de suportat, mai greu fata de un neuroleptic uneori.
0
03-09-2011, ora 07:40
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Multumesc mult, Pulbere de stele, Dr T. Multa sanatate sa va dea Dumnezeu.

Asa am simtit si eu, ca sunt medicamente grele. Mi-au afectat ficatul - am greturi si acum. Mi-am cumparat o cutie de Liv52, insa cred ca ar trebui sa-mi fac niste analize - un control med general -

Ieri medicul stomatolog - nu stia ce sa-mi faca, mi-a recomandat Gerovital, fiole - cate 12 pe luna timp de 3 luni. Am vrut sa incep sa le fac -- dar cred ca trebuie mai intai sa le testez ( am vazut pe prospect).

Oare e absolut necesara aceasta testare ? Totusi cu alergiile pe baza de medicamente nu e de jucat. Mam mea a murit din cauza unui soc anafilactic la varsta de 31 de ani.

Dar am o nelamurire - testarea se face asa: subcutanat 1ml Gerovital, iar dupa 24 de ore, 1, 5 ml - intramuscular. Eu imi fac injectiile -- dar nu stiu daca pot folosi aceeasi fiola si dupa 24 h pt testarea asta, daca solutia nu se degradeaza, fiola stand desfacuta atat de mult ). Sunt destul de scumpe si nici nu se gasesc, abia 5 am procurat, si de aceea nu as strica 2 fiole pt un simplu test ;

Dar ma gandeam sa fac asa: sa scot 1, 5 de solutie pe care s-o pastrez in seringa - 24 h - dupa care s-o folosesc.
??
Sa nu radeti de mine. Multumesc mult pt tot.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •