ESTE HERNIE?va rog ajutati-ma

20-12-2008
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Buna ziua.Deci, totul a inceput cu dimineata unei zile cand drept sa-i spun am alergat vreo 10 minute pentru ca trebuia sa ajung urgent undeva, si m-am grabit, am fugit, in fine am ajuns la timp, toate bune si frumoase pana cand a doua zi racesc la plamani, harai in plamani etc, mi-a dat tratament dar nu asta este problema.Problema este ca peste o zi pe langa raceala la plamani acuz o durere in zona inghinala deasupra... in partea dreapta.Durerea apare ca un junghi care dispare si apare.Am inteles ca la hernie ti se umfla zona acolo, ti se formeaza o umflatura la nivelul zonei inghinale dar la mine nimic, deci repet nimic nu e umflat acolo doar am acele junghiuri.Pe langa asta ma doare si tot muschiul piciorului drept cand il ridic sau cand il masez.M-am gandit la o febra musculara ceva dar de ce ma doare si in zona inghinala? Ma gandesc ca am tusit din cauza acelei raceli si din cauza asta s-a format hernia..Ce parere aveti? As vrea un raspuns de la un medic daca se poate sau cineva specializat in domeniu...mi-e frica de operatie, nu mi s-a umflat nimic.AJUTOOOOORRRRRRRRRRRRRRRRRR, nu am febra, voma, greata nu nimic.
2 comentarii
0
21-12-2008, ora 13:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asteapta cateva zile, timp in care sa nu ridici greutati , maseza piciorul zilnic cu spirt si vezi daca durerea dispare in 3-4 zile.Daca da, atunci a fost doar durere musculara de la efort[ ceea ce si cred eu ca este ].Se vede treaba ca nu prea faci miscare.Stai culcat, relaxat si pune toata palma peste zona inghinala unde spui ca ai durerea.Ridica-te usor, fara sa misti picioarele, cu ele intinse [clasicele "abdominale"] si vezi daca durerea se acutizeaza si sub palma apare o mica umflatura.Sarbatori fericite!
0
22-12-2008, ora 01:26
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Multumesc mult.Durerea este deja de vreo 1 saptamana si jumatate si nu a disparut.In schimb apare doar cand ridic piciorul, si cand stau culcat si ma ridic, m-am gandit la hernie dar nu am umflat nimic nici testiculele nici in zona inghinala.Nu mi-e rau nu nimic, daca era ceva cu muschiul trecea pana atunci, fac sport dar am facut o pauza de vreo 3 luni..Am sa incerc ce mi-ati zis..numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.