ENTEROCOLITA, cer sfat dr. nutritionist

30-08-2008
alexandra m
Nu este medic/terapeut
alexandra m
Sunt in a doua zi de tratament dupa diagnostic. TImp de o saptamana trebuie sa tin un regim strict. Dupa acest regim am voie sa mananc tot ce manacam inainte? Tin sa spun ca inainte incercam sa mananc cat mai mult, luam vitamine si mergeam la sala, pentru a pune masa musculara. Voi putea relua regimul meu alimentar dupa terminarea tratamentului pentru enterocolita?
Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
03-03-2009, ora 22:08
wellness_club2000
Nu este medic/terapeut
wellness_club2000
Pentru a va raspunde trebuie sa stiu exact in ca consta alimentatia dv inainte.
Contactati-ma pe mail si va raspund cat de repede pot.
0
23-03-2011, ora 20:45
alinagatlan
Nu este medic/terapeut
alinagatlan
Buna seara!
As dori, daca se poate, sa va intreb daca trebuie sa ma sperii pentru ca baietelul meu de 3 ani a vomat de 8 ori intr-o zi galben-verzui! Medicul la care am urmat ne-a asigurat ca nu este nimic grav, sa nu ne alarmam. Diagnosticul baiatului meu a fost enteroviroza. Avem regim alimentar dupa o saptamana de tratament injectabil si perfuzii. medicul nostru nu a fost prea explicit in legatura cu regimul alimentar si nu prea stiu ce sa-i dau sa manance. Avem acum in meniu: orez, carne de pui si de vita, morcovi, telina, pastarnac, radacina de patrunjel, macaroane cu branza dulce de vaci si biscuiti populari. De aseara, dupa o saptamana de regim, ne-a dat voie si ou. Restul alimentelor sa le introducem treptat. Dorinta mea este sa aflu ce fel de alimente si cum sa le introduc.
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament enterocolită copii
  •