am endometru de 7 fiind mult mai mic decat ar trebui sa fie

16-05-2013
patricia86
Nu este medic/terapeut
patricia86
Buna ziua
Am fost la ginecolog pentru control medical anual, vreau sa fac un bebe si la ecografia intravaginala d-na doctor mi-a spus ca am endometru de 7 fiind mult mai mic decat ar trebui sa fie (14 mi-a spus dansa ), am hashimoto si prolactina marita de la 26 la 36 si vroiam sa va intreb in primul rand cu endometrul acela asa mic pot incerca sa fac un bebe sau am risc de avort spontan ?mi-a dat sa fac tratament cu elevit am inteles ca acesta ajuta la fixarea sarcini ??? ce ar trebui sa fac ????va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
O zi buna!
9 comentarii
0
16-05-2013, ora 20:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu la ce s-a referit ginecologul tau, dar uterul normal, care nu este in sarcina, are ca dimensiuni normale de 8 cm x 6 cm x 4 cm. Deci, al tau n-ar trebui sa prea puna probleme din acest punct de vedere.
Dar mare grija sa ai cu analizele hormonale la zi, sa consulti foarte serios un endocrinolog care sa te lamureasca exact daca trebuie sa iei masuri in plus in sarcina.
Sanatate!
0
17-05-2013, ora 13:21
patricia86
Nu este medic/terapeut
patricia86
In primul rand multumesc mult pentru raspuns, in legatura cu endometrul mi-a spus ca este mai mic ce v-am spus mai sus dar acest lucru nu ar trebui sa imi faca probleme in a ramane insarcinata, dar mi-a spus ca lucrul acesta ca este mai mic ii arata dansei ca am o disfunctie a organismului, dupa cum am spus am proclactina marita si hashimoto!sper sa fie bine cand incerc sa fac bebe si sa imi pot duce sarcina cu bine!la endocrinolog merg din 6 in 6 luni dar am inteles ca daca voi ramane insarciana va trebui sa fac tratament cu eutirox, hormonii sunt in limite normale doar ATPO ii marit !
0
17-05-2013, ora 13:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pentru precizie, uterul este organul iar endometrul este "invelisul" sau din interior. Uterul, daca este un pic mai micut nu e musai semn de disfunctie a organismului. Se intampla uneori, de exemplu, ca o fetita sa creasca repede in inaltime, iar uterul sa nu tina acelasi ritm ca dimensiune, dar sa fie perfect sanatos. De altfel, un "uter infantil" poate da surpriza placuta ca tine sarcina, se dezvolta cat este necesar. Oricum, la tine nu se pune problema ca este nedezvoltat.
E foarte bine ca tii sub control partea hormonala, de asta si spuneam ca este esential sa te informeze medicul ce trebuie sa faci in situatia in care ramai insarcinata si daca problemele actuale sunt risc de malformatie pentru copil.
Numai Bine!
0
17-05-2013, ora 19:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ patricia86

Luati sau ati luat medicamente ?

Sunt unele medicamente care va pot micsora pina aproape de disparitie endometrul si mari prolactina.
0
17-05-2013, ora 20:50
patricia86
Nu este medic/terapeut
patricia86
da fac tratament cu mastodynon mi-a dat medicul endocrinolog am fost suspecta de nodul la san am inteles ca pentru asta mi-a dat tratamentul homeopat (apropo de asta mastodynonul mi-a reglat si menstruatia am avut-o neregulata acum o am super ) si mai fac tratament cu vagostabyl acesta mi-a fost recomandat pentru prolactina marita (i-am spus doctoritei ca sunt mai stresata :) )dar vagostabylul nu l-am luat cum mi-a fost recomandat pentru ca nu am reusit ca am avut dureri de cap foarte mari si iau cate una seara inainte de culcare !sa fie oare din cauza tratamentelor acestora !!!!?
0
17-05-2013, ora 23:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ patricia 86

Cititi cu atentie prospectul lor din cutie.
Posibil ca ele. Ceva a produs modificarea endometrului.
Eu la un moment dat am ramas cu 2 % din endometru din cauza medicamentelor.
Le-am schimbat. Mi-a revenit si menstruatia.

Sa nu fi facut chiuretaje (si asa se poate distruge).

Mai bine ati face o pauza de cateva luni de orice fel de medicament inainte de a concepe.
Se detoxifiaza si organismul si se reface si endometru.

Stiti ca nu aveti voie medicamentele mentionate mai sus pe parcursul sarcinii.
0
17-05-2013, ora 23:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
@ Clara

2% din endometru?! Zi-mi si mie te rog cum ti s-a zis mai exact. La eco ti-a spus asa?
Merci
0
17-05-2013, ora 23:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Teodora M.

Ecografie transvaginala daca imi aduc bine aminte.
M-a costat doua milioane doar ca sa imi faca analiza asta si sa ridice din umeri ca nu are ce sa imi faca.
Nu imi venise menstruatia de vreo 7-8 luni (din cauza medicamentelor).

Acum s-ar putea sa fie gratuita.
0
18-05-2013, ora 00:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu mai e nimic gratuit daca vrei sa le faci din timp, , , ,
Poate ar fi trebuit sa iti indice si analize endorinologice, dar la cat te intuiesc, stiu ca ai facut ce investigatii erau necesare.
Sanatate fetelor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Protejarea sarcinii - riscuri de întrerupere a sarcinii și cum să le eviți
  • Avorturile repetate și inexplicabile, mai frecvente la femeile cu un simț al mirosurilor corporale mai bun
  • Riscul de avort spontan este mai mare în lunile de vară
  • Temperaturile ridicate ar putea crește riscul de avort spontan
  • Examinarea placentei poate releva cu acuratețe mare cauza unei sarcini pierdute
  •