In cazul unui endometru subtire este recomandat tratament contraceptiv?

07-03-2008
dublina
Nu este medic/terapeut
dublina
In cazul unui endometru subtire aproximativ 1, 2mm este recomandat tratament contraceptiv?Sau mai bine zis ce medicamente se recomanda pentru ingrasarea endometrului.?
24 comentarii
0
08-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Grosimea endometrului variaza in functie de faza ciclului menstrual. Endometrul este foarte subtire imediat dupa faza menstruala, apoi se ingroasa tot mai mult, in special in a 2-a parte a ciclului lunar. Aceasta nu e o boala, este fiziologia normala.
0
09-03-2008, ora 00:00
dublina
Nu este medic/terapeut
dublina
Va multumesc pentru raspuns! Am uitat sa specific mai sus ca de aproape doi ani nu mai exista ciclu menstrual am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana si endometrul e tot mai subtire . Ma gandeam ca odata instituit tratamentul contraceptiv sa nu afecteze grosimea endometrului.
0
09-04-2008, ora 00:00
hb
Nu este medic/terapeut
hb
ce se intampla atunci cand endometrul este neomogen, are grosimea de 14 mm cu zona hipoecogena fundica, si uterul are dimensiunile 51.9/39.5/50.1 mm?? astept un raspuns.multumesc
0
07-10-2008, ora 00:00
lorena25
Nu este medic/terapeut
lorena25
buna seara, eu sunt noua pe forum, ma numesc lorena si am 25 de ani, sunt casatorita de 3 ani dar nu ne-am pus problema unui copil pana acuma ca mereu aveam altcea de facut.dar acuma parca am vrea unul...numai mie mi s-a spus cu ceva timp in urma ca am endometrul cam subtire, nu mi s-a spus cat, nici nu mi s-a dat ceva tratament pentru asta.intrebarea mea este, daca vreau un bb, exista riscul de a nu ramane insarcinata cu endometrul subtire?sau riscul de a pierde o sarcina?ce efecte are si ce ar trebuisa fac ca endometrul sa fie normal pentru a primi o sarcina?va multumesc din suflet.eu nu stiu daca am postat bine aici ca nu am mai intrat nici odata aceste forumuri.va multumesc si daca am gresit mii de scuze..
0
27-04-2009, ora 12:18
bibi_madalina
Nu este medic/terapeut
bibi_madalina
buna.ma numesc Madalina, am 27 ani.de curand am fost la controlul periodic si am descoperit ca am o " formatiune transonica, contur regulat cu aspect de chist paratubar stang 1, 77/2, 5 cm " - varog sa-mi spune-ti daca ar trebui sa ma ingrijorez ( specific ca in urma cu un an nu aveam asa ceva ).
0
27-04-2009, ora 12:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu e cazul sa va ingrijoarti, probabil ca va disparea fara sa fie nevoie de un tratament.
0
14-05-2009, ora 19:45
matina
Nu este medic/terapeut
matina
In urma unui control am urmatoarele date:
uter in poz. interm 77/45/56cm cu ecostructura omogena, cavitate uterina virtuala, E =10, 6mm, ovar D 43/26 cu un corp galben 23, ovar stang 32/21.Doctorita a suspectat o viitoare sarcina datorita endometrului ingrosat, , dar nu a iesit la test.Mentionez ca la control eram in a 23 zi a ciclului, iar de obicei este de 32 de zile.Care este valoarea maxima a endometrului ?10, 6mm este prea mult in conditiile mele?este vreo problema?
0
19-05-2009, ora 10:09
katrinaa
Nu este medic/terapeut
katrinaa
buna.. am 29 de ani si in urma unei ecografii imediat dupa menstruatie (ziua 8 a ciclului), endometrul avea dimensiune de 0, 94 cm. Mi s-a spus ca este gros mai ales ca urmez tratament cu anticonceptionale de 5 luni.Deasemenea doctorul mi-a gasit si un folicul de 0, 7cm pe ovarul stang.
Mentionez ca in cazul in care nu iau anticonceptionale am menstruatii abundente si cu cheaguri mari.

Am motive sa ma ingrijorez? Care sunt dimensiunile normale ale endometrului?
0
15-07-2009, ora 15:04
kg
Nu este medic/terapeut
kg
Autor:Carmen

Buna ziua, am 45ani si in urma unei ecografii intravaginale (a 9 zi dupa ciclu mentsrual) UTER cu DL=67.2MM, DAP=48MM contur neregulat, ecostructura neomogena endometru central gros 21.7mm cu multiple formatiuni hipoecogene ovoidale de diferite dimensiuni, 20.22MM:11.8MM;21.8MM:22MM ce deformeaza conturul reretului uterin.Ovar drept 27.3mm cu foliculi prezenti cel mai mare de 11.7mm.
Ovar sting 24mm cu foliculi sub 1-2mm.
Am motive sa ma ingrijorez ?
0
15-07-2009, ora 17:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca menstruatia nu este anormal de abundenta sau prelungita, nu aveti nici un motiv de ingrijorare.
0
13-09-2009, ora 18:57
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
De cinci ani, de cand am nascut, am dureri in ultimele zile ale ciclului, care se continua inca cateva zile dupa. Am facut investigatii, papul era 1 in 2007, de s-a minunat asistenta. Eram insa dupa un lung repaos sexual, din cauza durerilor... Ecografic, nu se vede nimic deosebit, am avut cate un banal chist functional, pentru care am inceput sa iau anticonceptionale. De doi ani iau Novynete, la recomandare medicului meu ginecolog. Anul acesta aproape la fiecare menstuatie am avut dureri mari, am fost la el in acele momente, si imi repeta ca nu se vede nimic, in afara unui inceput de endometrioza. Nu stiu cum a vazut acest inceput de endometrioza, caci stiu ca nu se vede ecografic. Sora mea are endometrioza.
0
14-09-2009, ora 19:56
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
M-am programat la un rmn pelvin.
0
16-09-2009, ora 20:35
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Rezultatul

uter situat in ante si moderata lateroversie dreapta, fara modificari de semnal sau procese focalizate. Ambele anexe cu prezenta a multiple imagini chistice, cu diametru maxim de 1 cm, probabil chiste foliculare!!!!
Vezica urinara apare cu contur regulat, interfata neta de demaratie fata de peretele anterior al corpului uterin. Spatiu rectouterin liber. Fara adenopatii cu dimensiuni patologice la nivel pelvin. Fara lichid liber in cavitatea pelvina.
concluzii

Aspect IRM pelvin in limite normale!
0
19-09-2009, ora 11:13
Marya4
Nu este medic/terapeut
Marya4
Buna Balaioara,

Si eu am fost diagnosticata cu endometriom retrouterin 8, 5 cm, si totodata am sarcina de 7 saptamani. imi spui, te rog, sora ta face vreun tratament pt endometrioza? mentionez ca sunt disperata, incercam sa salvam copilasul, totul este sa nu mai creasca endometriomul in dimensiuni, altfel va trebui interventie chirurgicala si avort :((
multumesc anticipat.
0
21-09-2009, ora 07:56
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Daca este un chist de natura endometriozica, in timpul sarcinii nu are cum sa mai creasca, neavand menstruatie.
Sora mea in acest moment nu face tratament, vrand si ea un bebe, dar face tratament cu bioenergie. Eu una sunt rezervata, ea e insa sigura ca se simte mai bine.

Are doua operatii la activ, una in 2002, una in 2008. Si o interventie de subtiere endometru anul asta. Tratament medicamentos a facut cu lutenyl si cu ceva injectii.
0
06-06-2010, ora 17:43
MihaelaHauca
Nu este medic/terapeut
MihaelaHauca
Salut,
ma numesc Mihaela, am 29 de ani si am si eu o problema...acum 5 zile am fost la un ecograf si mi s-a zis ca am endometru ingrosat...posibil o viitoare sarcina...Eu ma simt cam rau de circa 1 sapt. De cand am facut ecograful a trecut aproape o sapt iar menstruatia tot nu a enit...mi-am facut si 2 teste de sarcina care au iesit negative. Voi merge iar la doctor pentru un ecograf, dar daca ma puteti ajuta cu un sfat...macar sa stiu si eu ce pot face ca atat eu cat si sotul meu suntem ingrijorati.
Va multumesc anticipat.
0
05-12-2010, ora 17:36
lau70
Nu este medic/terapeut
lau70
Buna.
ma numesc laura am 40 ani in 2008 am nascut prin cezariana si atunci mi-am legat trmpele.de curind am facut o ecografie abdominala si mi-a gasit.formatiune inlocuitoare de spatiu in muschiul drept abdominal(tesut uterin ectopic postcezariana).eu sunt foarte speriata nu stiu ce poate fi.endometrioza cumva? va multumesc anticipat.
0
18-03-2011, ora 10:26
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
buna..am si eu o intrebare am avut un fibrom de 5/6 am facut embolizarea acum 4 luni si a scazut la 4/3 dar am endometrul de 2 mm poate fi cauza fibromului de am asa suptire endometrul va multumesc
0
16-06-2011, ora 17:12
OANATUTU
Nu este medic/terapeut
OANATUTU
Buna ziua

numele meu este Oana
am fost recent la un medic ginecolog si amfos diagnosticata cu endometru subtire de 2 mm, ovarul drept cu folicul de 16/11mm. am inteles ca exista ovulatie dar problema este ca eu nu am menstruatie decat de 2 ori pe an (in cel mai fericit caz). va rog daca se poate sa ma lamuriti ce inseamna toate aste si ce este de facut
0
11-11-2011, ora 15:42
mikkk1
Nu este medic/terapeut
mikkk1
Buna ziua,
Am endometrul de 3mm si trompre infundate. Am avut o sinechie totala, un sindrom asherman, dar am fost operata si a fost dezlipit tot uterul (asa scrie in fisa de externare). Am tinut tratament cu estrofem dar fara rezultate. Am decis la un fiv. Inainte de implantare dupa tratament cu gonal si gonapeptil endometrul ajunsese la 8 mm, dar sarcina nu s-a instalat. Exista vreo sansa sa creasca endomentrul pentru a putea sustine o sarcina (acesta mi-a fost dat ca motiv pentru nereusita)?
0
11-01-2012, ora 21:43
Florinuk
Nu este medic/terapeut
Florinuk
Buna ziua. Am fost la un control ginecologic si in urma unei ecografii endovaginale mi-a reiesit endometrul de 11, 2 mm, specific ca ultima mesntrutiate am avut-o pe 27 decembrie si ultimul contact sexual pe 31 decembrie si a ejaculat partenerul in interior. Acum nu stiu ce sa zic, doamna doctor m-a speriat putin si a zis ca e cam mare, si ar fi bine sa asteptam sa imi vina menstruatia si sa fac un test de sarcina. Si apoi in urma analizelor de secretie sa imi dea un tratament.
Ideea e ca eu am mers la ea, fiindca m-am speriat foarte tare zilele trecut, deoarece am avut pete de sange din interiorul vaginului 2 zile la rand si gaseam mereu aceste pete dupa ce urinam (nu in urina - urina era normala). Insa, pe langa aceste pete prezint si niste secretii abundente in acele 2 zile au fost verzui sau gri nu am reusit sa realizez ce culoarea era, iar de miros nu pot zice cu exactitate fiindca purtam protej slip cu diverse mirosuri florale.
Doresc sa specific ca am un ciclu menstrual normal pentru varsta mea (20 ani), ma tine 3-4 zile cu flux abundent apoi se transforma in secretii, si ma doare enorm in primele 2 zile.
In concluzie, exista posibilitatea de a fi insarcinata sau alta boala legata de enodemtru?
Multumesc anticipat.
0
29-06-2012, ora 09:06
nmihaela1
Nu este medic/terapeut
nmihaela1
Buna.Problema mea este un ciclu prelungit de 20 de zile pe luna, am incercat tratament naturist, tratament cu cotraceptive si tot fara efect. Am aceste probleme de 5 ani.Trebuie sa specific ca am diabet fara complicati majore, am nascut doi copii prin cezariana si la a doua cezariana am facut ligatura de trompe, am facut si analize medicale pentru tiroida si e totul in regula.
As dori sa stiu cauze posibile si tratamente posibile.Multumesc !!
0
26-08-2012, ora 13:26
Cryss04
Nu este medic/terapeut
Cryss04
Buna ziua! Am menstruatia neregulata de cativa ani, insa cu perioade de cateva luni in care venea in aceesi zi si la aceeasi ora fixa. Momentan nu am mai avut menstruatie de 2 luni, ultima a fost pe 20 iunie 2012. Mentionez ca am crezut ca sunt însărcinata, dar am fost la ecografie şi rezultatul este negativ. Mi s-a spus insa de d-na dr. primar radiolog si medicina imagistica faptul ca am uterul mai mic si ca este posibil sa raman greu insarcinata si ca va trebui sa fac tratament pt a putea pastra copilul. Rezultatul este : "UTER CU STRUCTURA OMOGENA A MIOMETRULUI CU CAVITATE UTERINA VIRTUALA FAR SAC GESTATIONAL. ENDOMETRU ABSENT. DIAMETRE UTERINE USOR SCAZUTE 63/ 40/ 40 mm C L UETRIN CU CANAL CERVICAL CENTRAL. AMBELE OVARE CU DIAMETRE SI POZITIE NORMALA OVAR DR 32/30 mm CU FOLICUL DOMINANT DE 10 mm SI FOLICULI GRACILI IN A CORTICALA OVAR STG DIAMETRE 30/26 mm CU FOLICULI GRACILI. FARA LICHID IN DOUGLAS." Vă rog mult să mă ajutaţi prin a-mi interpreta toate aceste date! Am 24 de ani, sunt încă necăsătorită, dar îmi doresc mult un copil pe viitor.
O a doua rugaminte ar fi daca imi puteti indica un tratament naturist pt reglarea menstruatiei, deoarece de vreo 2 saptamani am dureri abdominale dimineaţa, la pranz si seara, iar de curand si in cursul zilei si al noptii. M-am ingrasat vreo 3-4 kg pe sistem nervos, cred, doearace am trecut printr-o perioada cu examene si suparari si ma simt umflata, am o stare de rau permanent, nu ma mai odihnesc nici noaptea bine. Mulţumesc frumos!
0
06-05-2018, ora 00:04
Alexa8787
Nu este medic/terapeut
Alexa8787
Buna ziua. Am ovare polichistice si endometrul cam subtire. Dupa analize am ovulatie trompele sunt permeabile. Sotul meu are insa mobilitate scazuta a spermatozoizilor 21% in loc de 32% cf graficului analizelor. Mi s a spus ca pot ramane insarcinata dar mai greu. Pentru ingrosarea endomerrului trebuie tratament? Mi s a zis de catre ginecolog sa fac inseminare artificiala daca nu merge natural si mi a dat gonal daca va fi cazul pentru ca ingroasa endometrul. Asa este? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •