EKG la serviciul de urgenta

18-11-2014
User22
Nu este medic/terapeut
User22
De cite ori ajung la urgente cu dureri in piept, mi se face EKG-ul. Invariabil, primul rezultat ajunge in buzunarul medicului cardiolog de garda. Dupa ce stabileste medicatia, face reomandarea sa mi se faca un nou EKG dupa administrarea medicamentului si acela sa-mi fie dat.
Intrebare: de ce nu primesc primul EKG?
Nu vreau raspuns in genul 'cere-l'. L-am cerut si mi s-a spus ca nu am ce face cu el. Dar, cind ajung la cabinetul cardiologului, mi se cere EKG-ul si, vazindu-l pe al doilea, spune ca nu am nimic. Daca nu am nimic, de ce nu il primesc si pe primul?
Un rezident, a scapat un comentariu, ca cea ce am eu apare numai in criza, nu si in repaos. Cm sa fac?
3 comentarii
0
18-11-2014, ora 20:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu iti spun din proprie experienta ca anumite probleme ale inimii sunt atat de rapide incat daca faci EKG la cateva minute nu apare nimic, nici macar infarct (mama a facut infarct in spital si la cateva minute circa 10 cred ekg-ul era normal si deabia dimineata la circa 10 ore nea spus medicii ca a fost infarct si au duso la terapie intensiva)si neau explicat asta, eu pt a fi mai sigur am facut HOLTER, este gratuit cu trimitere de la medicul de familie ti se da un tensiometru acasa care iti ia tensiunea si pulsul 24 de ore din 30 in 30 minute si asa se vede clar ce se intampla in timp ce tu iti faci treburile zilnice.
0
19-11-2014, ora 15:12
User22
Nu este medic/terapeut
User22
Multumesc @MARTON.
Nu am stiut de acest Holter. Se da la recomandarea medicului sau pot sa cer si eu? Medicului, evident.
Subliniez, ca mi se pare ciudat ca nu priesc primul rezultat EGK. Oricit de normal ar fi. Sanatate!
0
19-11-2014, ora 15:53
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu fac chimio si din cauza tensiunii mari pe care o da tratamentul la fel ca tine eram trimis la urgenta si deacolo imi zicea ca totul este ok si asa am cerut la medicul de familie sa fac holter fara sami dea medicul nimic scris a fost verbal, si cu trimiterea de la medicul de familie am mers la SF, IOAN, sau mai potyi merge la SF. PANTELIMON, CC ILIESCU sau cu plata 60 ron la POLICLINICA APACA. Toate sunt aici in capitala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •