efecte negative polidin-gantamicina injectabila la copii

14-11-2008
geaninaoancea
Nu este medic/terapeut
geaninaoancea
buna ziua,
am un nepot in varsta de 4 ani si jumatate. in toamna a inceput gradinita si de atunci nu cred ca au fost 5 zile in care sa nu i se administreze un antibiotic. mentionez ca el face frecvent rosu in gat cu febra mare si ca transpira foarte abundent. parintii merg la un medic care mie nu mi se pare ok tinand cont ca de fiecare data intervine cu augumentin, gentamicina inj si polidin la inervale scurte de timp unele dupa altele, uneori si concomitent fara sa faca copilului un exudat laringofaringian. ce efecte negative pot da toate aceste antibiotice utilizate in cantitati mari si in perioade foarte dese?
3 comentarii
0
14-11-2008, ora 16:36
adibaciu
Nu este medic/terapeut
adibaciu
geaninaoancea ar trebui sa faci un exudat faringian sigur antibioticul nu are efect asupra tulpini si prea multe antibiotice administrate distrug imunitate si flora intestinala si fac si virusul mai rezistent
0
15-11-2008, ora 11:04
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
gentamicina e foarte toxica pt rinichi!Atentie mare!Incercati alt pediatru.
0
16-11-2008, ora 14:02
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
luate prea mult şi aiurea antibioticele îi pot crea tulpini de microbi rezistente la tratament. e de recomandat să facă un exudat nazofaringian şi antibiogramă neapărat pentru a vedea exact despre ce este vorba şî la ce e sensibil. dacă ia prea mult antibiotice există riscul să facă micoze cum ar fi candida, să şi distrugă flora intestinală etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  •