E. Coli in urina | Forumul Medical ROmedic

E. Coli in urina

06-02-2008
criss80
Nu este medic/terapeut
criss80
la un examen de urina (urocultura) mi s-a descoperit E. Coli in urina. am inteles ca se trateaza extrem de greu si nu in totalitate... un remediu sigur daca stie cineva, cat mai urgent, pentru ca as dori sa fac un copil in viitorul apropiat si vreau sa fiu perfect sanatoasa... si inca ceva ASLO are valoarea de 500uml... stiu ca e mare, dar are vreo legatura cu infectia urinara?????? va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai curand posibil. multumesc anticipat
18 comentarii
0
06-02-2008, ora 00:00
Dr Andreea Catarig
Identitate neconfirmată
Dr Andreea Catarig
Buna ziua ! probabil dvs aveti o constipatie cronica, un tranzit intestinal incetinit, motiv pentru careapare aceasta infectie cu E.coli.eu va recomand sa urmati un tratament cu norfloxacin 2 cp pe zi 10 zile si sa luati uricol pliculete 1 plic pe zic dizolvat in ceai.I primul rand trebuie sa eliminati sursa de contaminare si sa mancati mai multe fibre de ex cereale integrale, legume fructe.Puteti incerca si extractul de merisor care se gaseste in farmacii de la firma Plantextrakt care da rezultate foarte bune in aceste situatii!
si pe langa toate acestea beti ceai de coada calului, cozi de cirese matase de porumb nonstop >multa bafta
0
06-02-2008, ora 00:00
criss80
Nu este medic/terapeut
criss80
in primul rand multumesc pentru raspunsul prompt! si o intrebare: care este sursa de contaminare din moment ce nu sufar de constipatie, chiar dimpotriva, si nu am probleme cu tranzitul intestinal...?
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr Andreea Catarig
Identitate neconfirmată
Dr Andreea Catarig
In genaral la inectii repetate cu Ecoli este asociata aceasta cauza favorizanta constipatia.dar daca in cazul dvs nu este cazul sunt alte cauze care predispun la aceasta infectie..si in cazul dvs spuneti ca ASlo e 500 Uml ceea ce ne poate duce cu gandul la o glomerulonefrita ce poate favoriza infectia urinara.In urma unor amigdalite repetate probabil ca ati avut un streptococ ceea ce se putea evidentia la exudatul faringian..acest streptococ poate da leziuni la distanta cum ar fi endocardita, reumatismul articulr acut si glomeruloneffita, o afectiune a glomerulilor renali, ar fi bine sa mergeti sa va investigati sa va vad un nefrolog cel mai bine in acest caz ! e nevoie de mai multe analize pentru a le pune cap la cap si a vedea de unde pleaca exact infectia !va trebuie si un sumar de urina, ureea, creatinina acid uric, pentru a vedea functia renala.
S-ar putea sa nu aveti nimic legat de rinichi ci pur si simplu ati facut o infectie dar totusi dat fiind faptul ca ASlo e 500 uml aceasta meriat investigatii !
Succes!
0
07-02-2008, ora 00:00
criss80
Nu este medic/terapeut
criss80
in primul rand MULTUMESC inca o data, nu ma asteptam sa mi se raspunda atat de repede... tin sa mentionez ca e prima data cand apare in urina E. coli... in ceea ce priveste ureea, creatinina si celelalte analize, valorile sunt NORMALE ! Acum fac tratament cu Zanocin 400mg 1la 24ore (10 zile), Nisumil 1 la 24 ore si la cererea mea Uro-Vaxom (pt imunitate), tratament dat de catre medicul de familie... simptomele de arsura la urinat au disparut, peste aprox 14 xile urmand sa repet urocultura... medicul de familie a spus ca sunt 2 probleme diferite, urmand ca de ASLO sa se ocupe mai apoi... Sper sa scap repede, desi am inteles ca va dura, deoarece ne dorim un copil si nu as vrea sa am probleme mai tarziu din aceasta cauza...
o parere in ceea ce priveste tratamentul ar fi binevenita...
multumesc
0
13-02-2008, ora 00:00
ioana2208
Nu este medic/terapeut
ioana2208
Buna ziua, Aceeasi problema am avut-o si eu cu Coli. Am descoperit acesti coli in urma unor analize pe care le-am facut din cauza unei usturimi groaznice. Am luat norfloxacin si uricol si Urinez si alte zeci de pastile, plus 2-3 l de ceai pe zi. Din fericire, coli au disparut, insa.. usturimea reapare odata la 2-3 luni, si este din ce in ce mai suparatoare, insotita de senzatia permanenta de urinare. Am fost si la ginecolog si la urolog si toti spun ca nu e nimic. Insa... Nu mai stiu ce sa fac.. Va rog frumos sa ma ajutati... Multumesc anticipat
0
13-02-2008, ora 00:00
criss80
Nu este medic/terapeut
criss80
nu pot sa va spun prea multe deocamdata, deoarece sunt in prima faza de tratament. repet urocultura si atunci pot sa va spun exact daca a functionat din prima sau nu... tratamentul l-am spus in mesajul anterior, cu precizarea ca nu e NISUMIL ci NIMESIL (nimesulid e substanta activa). nu am mai avut probleme inainte, dar vom vedea daca usturimea va aparea si la mine mai tarziu... am inteles ca extractul de merisor se recomanda in cazuri de genul acesta, incercati, poate da rezultate si la d-voastra...
0
05-07-2009, ora 16:03
gri_rox
Nu este medic/terapeut
gri_rox
buna ziua, tocmai am descoperit ca am infectie cu e coli dupa un sumar de urina. mi s-a dat un tratament cu antibiotic dupa care voi repeta analiza. ceea ce doresc sa mentionez este ca nu am niciun simptom... beau aproximativ 1, 5 l apa pe zi si in rest analizele la urina mi-au iesit bine. e posibil sa am aceasta infectie fara sa prezint simptome? multumesc,
0
14-10-2009, ora 14:12
andra_ioana
Nu este medic/terapeut
andra_ioana
eu mi-am descoperit e-coli in urina si fac tratament cu nolicin. e coli mai mare de 100.000 UFC/ ml... am o relatie cu cineva din iulie si imediat la 3 saptamani a inceput sa mi se modifice culoarea si mirosul urinei iar dupa inca doua saptamani am inceput sa am dureri la rinichi !, , , abia in octombrie am mers la medic, , , , am intrerup relatiile intime cu domnul si l-am rugat sa isi faca o urocultura! el sustine ca nu are nimic !, , , ar putea ca el sa fie transmitatorul? sa fie purtator sanatos? sa fie asimptomatica manifestarea la el? daca eu imi refac urocultura si nu mai am nimic s-ar putea sa ma reinfectez daca reancep relatiile intime cu el?, , trebuie sa isi faca o urocultura si el?
0
16-10-2009, ora 13:20
euiuliana
Nu este medic/terapeut
euiuliana
buna ziua, e un caz mai complicat dar va rog mult de tot sa-mi dati un raspuns bunica in varsta de 74 ani sta la pat de 4 ani in urma unei raceli am facut urocultura si a iesit infectie cu e coli100.000 a luat timp de 1 luna ciprofloxacin am repetat si acum a iesit tot e coli dar sesibil la gentamicina si intermediar cipro nu stiu cum sa scapam de infectia asta stiu ca are probleme si cu constipatia pentru ca e imobilizata la pat si face doar cu pastile prof sirop si are si o escara urata va rog sami spuneti ce parere aveti. conteaza aimentatia si ce anume ar trebui sa consume. va multumesc anticipat
0
16-10-2009, ora 16:38
criss80
Nu este medic/terapeut
criss80
vreau sa le spun tuturor celor care au aceeasi problema ce am avut-o si eu acum ceva timp. In urma tratamentului cu URALYT_U ( e un medicament sub forma de pulbere, ce se dizolva in apa, se ia zilnic.. e mai omplicat sa va explic..) m-am vindecat imediat de E. Coli si nici nu a mai aparut de atunci... mi-am repetat urocultura de cateva ori la intervale mai mari de timp si totul e ok!!!
Medicamentul nu se gaseste la noi, cel putin atunci nu l-am gasit niciunde, dar in Ungaria si Germania este.. asta e singurul inconvenient... :(, dar daca reusiti sa-l gasiti nu ezitati, pentru ca e extraordinar. Trebuie doar sa masurati aciditatea urinii in fiecare zi (cu niste "hartiute" pe care le gasiti in interiorul cutiei).

Va recomand cu incredere URALYT_U !!!!!!!!

Eu doar cu acesta am scapat de nenorocitul asta de E.Coli!!!
0
07-02-2010, ora 15:11
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Afinele rosii - merisoarele- sunt fructele unor arbusti pitici, foarte asemanatori afinului, care cresc pe versanti, la altitudine destul de mare, mai ales in zona Muntilor Apuseni. Putina lume stie ca aceste fructe micute rosii, cu gust usor amarui, recoltate la sfarsitul lunii august de culegatorii de fructe de padure, au efecte cu adevarat miraculoase, pe care oamenii de stiinta incearca sa le valorifice la maxim in ultimii ani.

Merisoarele au cel mai mare continut de substante antioxidante dintre toate fructele, contribuind astfel la prevenirea bolilor cronice. Cel de-al doilea efect extrem de important este cel bactericid (omoara bacteriile). Inca din timpuri indepartate oamenii le-au folosit pentru tratarea infectiilor urinare. Astazi preparatele pe baza de afine rosii stau la baza tratamentului infectiilor urinare recidivante, in special al celor cu E. coli. Cunoscutul preparat Urinal are in interior tocmai aceste fructe in forma uscata si pulverizata. In toate farmaciile se pot gasi preparate din frunze, fructe sau chiar lujeri de merisor, cu efecte extrem de benefice, atat pentru copii, cat si pentru adulti.

Daca la sfarsitul verii va veti abate prin satele din Apuseni sau prin Bucovina veti vedea pe marginea soselei copii si adulti ce te imbie sa cumperi un pahar sau o galetusa de merisoare pentru un pret de nimic. Sunt adunate cu truda, bob cu bob, din creierii muntilor si o data ajunse in camara dumneavoastra, in forma conservata cu zahar sau pur si simplu puse la congelat, va pot scapa de multe griji pe parcursul unui an intreg...pana la urmatorul rod.
0
21-06-2011, ora 11:46
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
infectia urinara ma urmareste de un an de zile ! am avut klebsiella. streptococ hemolitic de grup b acum am e coli.. am facut tratament cu ofloxacin, apoi injectii gentamicina insotit de un alt antibiotic, apoi claritromicina insotit de flamexin.iar acum tb sa iau tratament pt e coli... poate e de ras, dar cand ies la o plimbare, la o terasa la un restaurant am ajuns sa ies afara sa urinez in natura decat sa iau contact cu toaletele..imi repare si mi tot repare la 2 - 3luni...imi puteti spune de la ceee?? va multumesc
0
28-08-2011, ora 14:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
mihaela_simion, in primul rand ai facut urocultura cu ntibiograma ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria? Daca nu, este posibil sa nu iti treaca.
Apoi, ai un partener stabil? Oricum si el poate sa fie sursa infectiilor repetate, daca nu se trateaza. Lenjeria, pantalonii si lenjeria intima, trebuie bine bine dezinfectate, spalate la temperaturi peste 60 grade sau calcate cu abur.
Vaginal ai facut un control? E foarte posibil sa ai ceva si acolo. Fa-ti o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu faci sex cu 48 de ore inainte de analiza.
Tratamentul este bine sa nu il faci mai putin de 10 zile deoarece e posibil sa nu treaca infectia si deasemenea trebuie sa respecti cu strictete orele la care iei antibioticele.
0
13-04-2017, ora 09:01
Dorani
Nu este medic/terapeut
Dorani
Si eu am aceasta prob cu infectiile urinare de 3-4 ani fac mereu. Am avut streptocop beta hemolitic, stafilococ, enterococ..acum de ceva vreme imi este ecoli. Eu am prob mari cu vezica. Am o vezica neurogena. Am inteles ca e invelita in niste centrii nervosi care o strang si nu o lasa sa elibereze urina. De 3 ani iau XATRAL dar degeaba. Urinez dar nu cat trebuie. Imi ramane 200-300 ml. Am facut citoscopia dar nimeni nu gaseste cauza ptr care vezica se strange. La citoscopie nu sa vazut nimjc doar ca la intrarea in vezica e ff strans. Probabil din aceasta cauza (ca imi ramane urina in vezica) fac infectii. Acum am ecoli peste 100.000 UFC/ml sensibil la acid nalidixic, amoxicilina, cefazolina, cefuroxim, ciprofloxacina, fosfomicina, gentamicina, nitrofurantoina, norfloxacina, tobramicina. Ce e mai bun? Ce sa fac sa scap? Am si dureri de burta de numai pot, stau numai cu calmante, uneori stari de voma, ameteli.ajutati-ma va rog!
0
12-01-2019, ora 18:12
Frusina Carp
Nu este medic/terapeut
Frusina Carp
Doresc si eu de la d nul dr Răzvan Pop de la Cluj sau cine stie adresa medicului care trateaza inf.urinara cu uleiuri volatile. Multumesc.
0
15-02-2019, ora 20:14
luigia
Nu este medic/terapeut
luigia
Buna ziua! Vand vaccin STROVAC pt E Colli achizitionat din Germania. Pret 130 euro negociabil. Detalii in privat
0
06-06-2020, ora 19:22
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Pentru dorani. Sunt în aceeași situație cu a ta.viata sexuală zero. Și scleroza de col vezical..e coli nu mai trece și antibiotice nu mai pot lua. Că fac rectoragii. Viața mea e un chin? Tu cum ai rezolvat? Văd că pe mine mă doare tare vezica și după scaunul din fiecare zi. Să aibă legătură și cu colonul? Am fost operata de hemoroizi... In 2014. Cu complicații ulterioare.
0
06-06-2020, ora 19:34
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Va rog, ajutor. Am cistita de peste 4 ani, e coli in permanenta, viața sexuală nu mai am din cauza acestor dureri zilnice, păstrez igiena riguroasa, la cistoscopie a ieșit scleroza de col vezical, dar se pare că infecțiile urinare trenante, fără leac, îmi dau durerile zilnice. Eu am avut o intervenție chir. Pt.hemoroizi in 2014, după care am avut complicații și reintervenții, cu sondări. Nu știu dacă e de acolo dar mă doare vezica zilnic, si după ce am scaun, în fiecare dimineață. Urovaxom am luat 4 luni. Antibiotice nu mai pot lua pt. că fac rectoragie, ( colonoscopiile spun că e intestin iritabil) am tenesme vezicale zilnic, iau și fokusin tratam. cronic. Am 45 de ani și mă simt de 90. Va rog să mă ajutați.( Ginecologic am un uter fibromatos, fără prolaps vezical sau uterin...sunt in premenopauza..mai iau și progesteron sub forma de ovule ca sa nu fac hemoragii, prescrise de medic) câteodată urina mea e diluată rău..fără să aibă legătură cu lichidele ingerate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.