E-coli sfaturi

06-07-2010
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Buna ziua. Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu problema mea pana ajung la medic. Abia ce mi-au venit analizele si la medic nu pot ajunge f repede pt ca e in functie de programari.
In urma cu 2 luni mi-a iesit la cultura din secretia vaginala enterococus spp am urmat tratament cu duomox 7 zile si cu augmentin 10 zile. Acum 2 zile mi-am refacut analiza si mi-a iesit acum la cultura din secretie e.coli (+)
Eu nu mai inteleg nimic, vad aici pe antibiograma ca si la e coli sunt sensibila la augmentin, de ce oare nu mi-a iesit acum 2 luni e coli si mi-a iesit tocmai acum? Din antibiograma reiese ca bacteria e sensibila la 19 tipuri de antibiotic.
Intr-adevar aveam usturimi in trecut si o jena in zona vaginala, insa acum nu mai am simptome. Tot am auzit de la unii si de la altii ca daca esti client fidel al unei clinici de analize se pot gresi rezultatele intentionat. Eu mereu mi le fac la medicover si ei colaboreaza cu laboratorul synevo.
Vreau sa stiu daca se trateaza greu e coli si daca e periculoasa? Asta inseamna ca poate sa-mi iasa si la urocultura? Stiu ca are legatura si cu aparatul urinar. Eu cand am facut urocultura acum 3 luni era ok, nu-mi iesise nimic. E nevoie si de alte investigatii suplimentare? Daca am bacteria vaginal inseamna ca intestinal e la fel de grav? Stiu ca exista in intestin, asta ce inseamna ca daca am vaginal si e nevoie de antibiotic si in mediul intestinal se impune aceesi regula? E nevoie sa-mi fac si examen coproparazitologic?
Contact sexual n-am mai avut de 4 luni, deci e exclus sa fi contactat bacteria prin modul asta.
La secretia vaginala mi-a iesit asa: celule epiteliale poligonale frecvente, leucocite rare, trichomonas absent, levuri absente.
Flora bacteriana frecventa, predomina coci gram pozitivi in perechi si lanturi scurte, rari bacili gram negativi. Flora lactobacilara absenta.
Din analiza de secretie ce rezulta? Ce inseamna coci gram pozitivi?
Si ma mai intereseaza sa stiu daca in afara de tratamentul cu antibiotic pe care va trebui sa-l fac din nou, e nevoie si de ceva ovule speciale pt e. coli. Daca sunt anumite ovule v-as ruga sa-mi spuneti. Citisem pe internet ca ovulele cu lactobacili ajuta la anihilarea bacteriei. Din analiza secretiei eu vad ca lactobacilii sunt absenti, ma gandeam sa fac un tratament cu gyniel intravaginal.
Sunt demoralizata ca speram sa fi scapat cu atatea antibiotice, iar acum ma trezesc cu e.coli si am mai citit ca poate da complicatii severe pana la moarte si ca se trateaza foarte greu.
De asemenea daca cineva stie si tratamente naturiste care dau rezultate pt e coli va rog sa-mi spuneti. As vrea sa iau si ceva naturist pe langa tratamentul alopat.
Astept raspunsurile dvs. Va multumesc
1 comentarii
0
10-07-2010, ora 15:16
tema
Nu este medic/terapeut
tema
latiffa, tratamentul pentru e-coli nu trebuie intrerupt 10 zile ca recidiveaza. De aceea ti-au iesit rari bacili gram negativi. Pentru ovule, Macmiror ar fi bune ca protejaza si impotriva infectarii cu ciuperci. Mergi la ginecolog sa vezi cand poti sa refaci tratamentul cu un antibiotic si Macmiror dar sa nu faci mai putin de 10 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.