E-coli in analiza de urocultura | Forumul Medical ROmedic

E-coli in analiza de urocultura

24-01-2012
Marcela07
Nu este medic/terapeut
Marcela07
Am 22 de ani in dec.2011 am primit diagnosticul de infectie urinara cu e-coli, la antibiograma cefuroxim sau norfloxacin, am luat primul antibiotic a fost ok dar dupa contactul sexual protejat si igiena locala de inainte si dupa, a reaparut ce e de fakut? Va rog ajutatima tin sa precizez k viata sexuala mi-am inceput.o cu 6 luni in urma ajutati.ma
6 comentarii
0
25-01-2012, ora 18:05
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
O infectie pentru a se "manifesta" are nevoie de existenta unui "teren" pe care se poate dezvolta.
Cu cuvinte simple actul sexual precipita infectia adica "o scoate la lumina".
Ar fi util investiagrea mai amanuntita a aparatului urinar pentru depistarea "terenului".
0
25-01-2012, ora 18:13
Marcela07
Nu este medic/terapeut
Marcela07
Va rog precizati-mi mai detaliat ce inseamna o investigare a aparatului urinar?in ce consta?si unde se face?multumesc
0
25-01-2012, ora 21:19
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Precizare.
In primul rind trebuie efectuata analiza sendimentului urinar pentru a exclude o eventuala proteinurie [terenul: mediul de cultura pentru bacterii].
0
25-01-2012, ora 21:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Marcela07, trebuia ca si prietenul tau sa faca urocultura si sa se trateze, altfel te reinfectezi..
Vezi ca se poate sa ai si o infectie vaginala cu e-coli si de aceea nu iti trece. Daca ai si vaginal, trebuie sa faci tratament si cu ovule, nu numai cu antibiotic.
Pentru o analiza de secretie vaginala efectuata corect -cu 72 de ore inainte de recoltare - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Bacteria poti sa o iei si de pe wc, asa ca nu are importanta ca folosesti prezervativul.
Vezi daca ai ceva vaginal, iar cand incepi tratamentul, spala lenjeria, prosoapele, pantalonii si chilotii la peste 60 de grade, sau le calci cu abur (sau umede).
Dezinfecteaza des wc-ul cu produse pt wc, iar colacul cu spirt.
0
27-01-2012, ora 11:35
Marcela07
Nu este medic/terapeut
Marcela07
Multumesc din suflet pt raspunsuri.
0
05-05-2022, ora 14:41
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
E. Coli este o bacterie care colonizeaza intestinul gros și zona urogenitala la bărbați și femei.
Prezenta acestei bacterii in uretra nu este o problema dacă nu aveți simptome : dureri, mictii dureroase, senzații de arsura …
O problema este dacă in analiza generală de urina sunt prezente ( baterii + ) și ( leucocite mai mult de 3-5 in Cîmpulung De vedere ) iar la UROCULTURA se confirma E. Coli cu titlul mai mare de 10.*2 !!!!
In așa caz adresați-vă la urolog !
Sucese și multă sănătate va dorim !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.