Dureri de cap si ameteli, senzatie de voma

14-02-2012
bubyke88
Nu este medic/terapeut
bubyke88
mam trezit intro dimineata cu niste ameteli. nu leam luat in seama. dar in cursul zilei s-au agravat. aveam niste dureri ingrozitoare, ameteli, nu mai puteam sta in picioare. cum ma miscam imi venea sa vomit. picioarele si mainele imi erau efctiv inghetate. am avut si dureri de cap. am luat betaserc, dar nu mau lasat. de la ce poate proveni??? multumesc!
2 comentarii
0
15-02-2012, ora 14:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Aceste simptome pot fi de la fiere, ametelile si starile de voma de genul acesta- spontane - pot fi de la fiere. Incearca sa mananci dietetic pentru cateva zile, paine prajita, ceai, branza de vaci, evita fructele, mananca supe.. Ia si metoclopramid, este un medicament care iti face sa dispara in cateva zeci de minute starile de ameteala. Daca te simti tot rau dupa cateva zile sa mergi la medic. Este posibil ca aceste simptome sa faca parte dintr-un episod trecator si sa nu mai ai probleme pe viitor. E normal sa ai mainile si picioarele reci atunci cand iti este rau, in special daca ai stari de voma... Stiu asta dine xperienta.
Asa m-am simtit si eu acum doi ani cand m-am trezit, cum ma miscam ma lua ametelile si starile de voma, daca deschideam ochii era ingrozitor si totul se invartea in jurul meu, daca stateam cu ochii inchisi imi era un pic mai bine...
Incearca ce ti-am recomandat, sper sa te simti mai bine si sa nu mai ai probleme pe viitor.
0
15-02-2012, ora 18:57
bubyke88
Nu este medic/terapeut
bubyke88
multumesc pentru raspuns.fierea mia fost scoasa. mai luam colebil si triferment. am sa incerc si acel metacloprimid.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •