Durerile de spate, in zona cutiei toracice. Este ca un fel de febra musculara

07-05-2009
Farmadin
Nu este medic/terapeut
Farmadin
De peste un an au aparut dureri de spate, in zona cutiei toracice. Este ca un fel de febra musculara continua.
Daca stau nemiscat sau intins, nu percep durerea ; cand ma misc sau cand incordez muschii simt aceasta durere.
Uneori se localizeaza intr-o anumita zona, alteori difuzeaza in intreaga regiune.
Nu este o durere a oaselor sau a coloanei ci o durere a muschilor , , interiori ".
Am facut o radioscopie ; pe baza ei medicul reumatolog a zis ca sunt, , ciocuri" care cresc pe vertebre si ca aceasta ar fi cauza durerilor; mi-a recomandat multa miscare.
Am facut o tomografie care a aratat niste depuneri osoase pe interiorul coloanei ; mi s-a spus ca aceasta ar fi inca o cauza a durerilor.
Am facut tratament cu aflamil si mydocalm ; se amelioreaza durerile pe moment, dar nu se elimina definitiv.
Ce ar trebui sa mai fac pentru a inlatura definitiv aceste dureri?
Multumesc !
Din Constantin
5 comentarii
0
09-05-2009, ora 14:03
melissa25
Nu este medic/terapeut
melissa25
buna,
numele meu este melissa si din pacate sufar de aceeasi afectiune.
se pare ca este vorba despre osteoartrita - afectiune care determina macinarea cartilajelor care inconjoara oasele si depunerea lor sub forma de "ciocuri" asa cum ai mentionat si tu. din pacate nu exista tratament definitiv pentru aceasta afectiune dar pot sa iti spun cum am scapat eu cel putin un an de zile fara nici o durere.
din ce am citit si am constatat pe pielea mea osteoartrita este mai acuta primavara. si asa s-a intamplat si la mine. mi s-a declansat primavara trecuta am urmat un tratament in urma caruia nu am mai avut nici o durere timp de un an. si de o luna durerile au revenit.:(.
tratamentul recomandat de medic a fost pe baza de cartilaj de rechin si unguent antiimflamator cu spanz pentru uz extern. greseala mea a ost ca am urmat tratamentul doar o luna (100 pastile) si pentru o eficienta maxima trebuie urmat 3 luni.anul acesta asa am sa fac. spar sa mai vorbim si poate daca mai aflii tu ceva legat de subiectul nostru comun sa imi spui si mie.
multumesc
0
10-05-2009, ora 01:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cred ca ati inteles gresit: osteoartrita reprezinta o boala acuta, de natura inflamatorie (reumatologica) sau chiar infectioasa, necesitand tratament urgent, sustinut si precis.
Probabil este vorba despre artroza, respectiv degenerarea cartilajului articular. Aceasta degenerare este ineluctabila si duce catre degradarea progresiva a articulatiilor.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-01-2010, ora 22:09
RaduP
Nu este medic/terapeut
RaduP
Ajutati-ma va rog!! Am 15 ani, trag de fiare si dupa ce am facut genuflexiuni cu mai multe kg, a 2-a zii m-a lovit o durere in partea de jos a spatelui, o durere foarte puternica... Am avut centura la brau pentru protectie dar tot ma doare coloana acolo. Poate fii de la crestere? Asta e a 2-a zii si inca nu mi-a trecut...
0
19-01-2010, ora 00:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Un consult la ortoped va diferentia on componenta de lombosciatica de un sindrom de suprasolicitare.
In ambele cazuri este cazul sa intrerupeti asemenea eforturi extreme si agresive pe o perioada de vreo 6 saptamani, iar reluarea sa se faca lent si progresiv.
Prin urmare, consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-03-2012, ora 16:36
anusta2002
Nu este medic/terapeut
anusta2002
am dureri de mijloc ma sagetat si am luat 2 pastile de midocalm de 150 mg de midocalm m este bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • De ce apare febra musculară?
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  •