Dureri umar, senzatie de arsura, rog raspuns

07-09-2007
amundi
Nu este medic/terapeut
amundi
Scriu pentru prima oara pe site, va rog frumos, daca se poate un raspuns! Multumesc.

Din iunie am inceput sa am dureri de spate, ca un brau de arsura in zona pectoralilor si dureri in articulatia umarului stg (cum ridic mana mai sus de orziontala cum ma injunghie in articulatie si coboara pe antebrat pana la degete.
Initial am fost la medicul neurolog, acesta m-a trimis la RMN cerbral - care a iesit ok si RMN de coloana cervicala+lombara. Mi s-a descoperit o hernie de disc C6-C7 si inca cateva protruzii toracale necompresive. Radiografia de torace a iesit ok - plamani ok. Intre timp am fost si la medicul gastroenterolog, crezand ca s-a reactivat ulcerul pe care-l aveam mai demult, endoscopia este ok. Apoi, la medicul neurochirurg, reanalizand RMN-ul, mi s-a spus fara echivoc ca nu este de operat si ca, nu toate simptomele descrise de mine sunt justificate de acea hernie, si ca e bine sa ma protejez la eforturi ale coloanei. Am luat 20 zile Neurontin, Clorzoxazona si ketoprofen si mi-am ameliorat starea cu 20-30%. Dar, dureri pe miscare ramaneau, am sesizat ca mi se amplifica senzatia de arsura subclavicular in jos spre inima(e ca senzatia de emotie, ca o palpitatie) cand ridic greutati cu mana stanga sau cand strang cu mana, practic orice efort as face cu mana stanga, mi se accentueza durerea.
Durerea si senzatia de arsura dispar in totalitate numai in somn.
Deci, de peste 3 luni, cu o perioada de acalmie de 15 zile, am aceste dureri care acum s-au localizat pregnant in umarul stang si radiaza in jos pe mana sau in sus sub clavicular, dureri care alterneaza cu senzatia de arsura inspre pectorali. Repet, durerea sau senzatia de arsura se amplifica pe orice fel de miscare a mainii.


ps:
1.Mentionez ca, rememorand, imi amintesc ca am cazut destul de rau pe mana stanga prin luna aprilie, m-a durut nitel, mi-a trecut si n-am mai bagat de seama. Si exact acum un an m-am lovit iar, a trebuit sa ma sprijin pe palma mainii de mi-a zdruncinat umarul.
2. am o activitate in care imi folosesc f mult mainile, le tin ridicate, stau in picioare cu orele.
9 comentarii
0
06-10-2007, ora 00:00
monica.corlaciu
Nu este medic/terapeut
monica.corlaciu
Buna ziua!Am o durere insuportabila de umar.Nu am facut efort fizic in ultima vreme.Care ar putea fi cauza durerii si daca ati putea sa imi ziceti si un remediu.Multumesc!
0
23-03-2011, ora 14:29
ralulici
Nu este medic/terapeut
ralulici
Buna ziua!! Vara trecuta am avut o durere puternica la clavicula stanga, am mers la medic si in urma unui consult mi s-a administrat magnerot. Am luat timp de aproximativ 2 luni tratament. In acea perioada am facut si o electrocardiograma (ma gandeam sa nu fie de la inima). A mai cedat durerea intre timp, chiar a disparut. Acum, de vreo 2 luni ma inteapa iar clavicula, simt furnicaturi in bratul stang si ma inteapa si in spate. In principiu am simptomele acestea cand fac efort (o banala curatenie ma face sa raman fara aer).Am luat iar o luna magnerot dar...in zadar, oare ar trebui sa fac o radiologie?
0
23-03-2011, ora 23:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Mai curand ar trebui sa consultati un neurochirurg, date fiins semnele unei compresiuni cervicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-11-2011, ora 16:26
ank999
Nu este medic/terapeut
ank999
Buna ziua!Mama mea lucreaza de 7 ani in Italia, munca grea care ii solicita foarte mult mainile.de cateva luni se plange de niste dureri groaznice de maini, amorteli, furnicaturi si senzatie de arsura, in special muschii de la maini.Specific ca a suferit recent o operatie de hernie abdominala.Va rog sa imi spuneti ce poate avea, si ce trebuie sa faca.Va multumesc frumos!
0
02-11-2011, ora 00:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Pana la consultul la neurochirurg este imperativ sa reduca drastic eforturile fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-11-2011, ora 17:19
Elenabv
Nu este medic/terapeut
Elenabv
Buna seara!
Am si eu o problema.La locul de munca folosesc mai mult mana dreapta.
De ceva timp, au aparut niste dureri si senzatii de arsura la umarul drept si la clavicula.De la clavicula durerea urca in sus inspre gat.Deasemenea simt ceva dureri si in zona de sub gat in partea dreapta inspre umar.Ma puteti ajuta?As vrea sa stiu ce problema am.Multumesc anticipat!
0
20-06-2012, ora 22:22
Vlad Adrian Gabriel
Nu este medic/terapeut
Vlad Adrian Gabriel
Buna seara
Scriu pentru prima oara.De 10 luni am o durere la umarul drept.Mi-am suprasolicitat mana dreapta si nu mi-am imobilizat-o intr-o fasa ;am luat antiinflamatoare puternice dar nu m-au ajutat cu nimic;mi-am facut analize (radiografii RMN si un consult la un medic ortoped) si mi-au iesit urmatoarele : disjunctie acromio-claviculara grad 1, subluxatie scapulo-humerala.Pot misca mana mana oricum si sa fac efort cu ea dar simt tot timpul o durere ca de agatare de tendoane si simt ca humerusul se duce mai in fata si mai jos decat normal.Durere se amelioreaza doar daca imi sprijin mana de ceva.Am facut fizioterapie si acum fac acupunctura cu lasere dar nu vad cum ar putea sa mearga.Din cate pot sa-mi dau eu seama durerea are legatura cu subluxatia scapulo-humerala si cu faptul ca nu mi-am imobilizat mana intr-o fasa.Acum dupa 10 luni se mai poate interveni(interventie chirurgicala Bankart) in vreun fel ca sa scap de durere sau sa continui cu tratamete conservatoare sa vad daca dau rezultate.Am 20 ani baiat 1, 77 m 78 kg.Imi puteti da un sfat ? Multumesc anticipat.
0
26-01-2014, ora 16:07
paula13
Nu este medic/terapeut
paula13
Buna, Elenabv. Ma intereseaza daca ti-ai rezolvat problema cu umarul. Am aceeasi problema ca si tine care se prelungeste in timp de vreo jumatate de an. Aceeasi localizare, aceeasi senzatie. Esti prima persoana pe care o aud ca are aceleasi simptome. Durerea e surda, zilnica, suportabila dar deranjanta. Si nu as vrea sa se agraveze cu timpul. Lucrez mai mult cu mana dreapta si eu (nu munca fizica, ci ca designer pe calculator). Ai fost la vreun medic, ti s-a pus vreun diagnostic, ai urmat vreun tratament? Orice informatie sau sfat e foarte binevenit. Multumesc mult.
0
24-11-2017, ora 16:09
VIOREL SPINU
Nu este medic/terapeut
VIOREL SPINU
Buna seara, de circa o luna de zile, ca urmare a ridicarii unosr schele pentru a ajunge la etajul 4 al blocului, am o durere la umarul drept, respectiv de la umar spre biceps, apoi cu intepaturi in degetul mare de la mina dreapta.Noaptea cind dorm trebuie sa-mi caut o anumita pozitie cu mina, sa nu mai simt durerea. Ziua ma doare la fel cu mici pauze dar intepaturile la degetul mara nu ma lasa.Si acum cind scriu pe laptop, ma jeneaza din cauza durerii la umar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •