Dureri sub ombilic

12-05-2007
BOGDAN1
Nu este medic/terapeut
BOGDAN1
Va cer ajutorul intr-o problema medicala.
De circa trei luni am o problema pentru care nu am gasit rezolvare.
Am dureri in zona ombilicala - la 2 cm sub ombilic. Uneori aceasta durere este localizata in orificiul ombilical. Dureaza citeva ore pe zi si este o intepatura puternica ca de cutit.
Am fost la consultatie la o doctora italiana de care apartinem in Libya la un spital ultramodern.
Prima investigatie a fost palparea abdomenului. Abdomenul este suplu si nu prezinta zone dureroase cu exceptia ombilicului.Un mic nodul se simte sub ombilic.
S-a exclus hernia ombilicala dupa palpare in profunzime.
De asemenea apendicele este scos deci nu poate fi cauza.
S-a trecut apoi la ecografia abdominala. Singurele aspecte de retinut au fost: pietre mici la colecist si prostata marita 40 cm. cubi.
La examenul cropoparazitologic nu a iesit nimic.
Doctora a pus diagnosticul de colecistita si mi-a dat ca tratament rovacol 2 pastile / zi.
Acest tratament vad ca nu da rezultate si in continuare am dureri, uneori mari, la nivelul ombilicului. Cum trebuie sa iau parte la multe sedinte zilnice, pozitia sezut este foarte neconfortabila. Am incercat si presopunctura, dar fara efect.
In afara acestie doctorite nu am pe cine sa consult aici.
Cind voi veni in tara voi face investigatii amanuntite.
De aceea v-as ruga din suflet sa-mi indicati daca puteti un tratament chiar naturist adecvat. Durerile sunt uneori insuportabile.
8 comentarii
0
17-06-2007, ora 00:00
marie
Nu este medic/terapeut
marie
Nu sint doctor, dar am pe mama care a avut pietre la fiere, si ptr ca e in virsta si suferinda, operatia nu a fost recomandata. Am scapat-o de pietre cu Planetary Stone Free; a luat ptr vreun an 2 pastile/zi si a scapat de pietre. Asta nu inseamna ca nu mai are dureri; fierea nu mai lucreaza! Mama ia in continuare 2 pastile din astea pe zi, dar tot mai face crize groaznice. Fara pastilele astea ar muri, dar cum am zis tot mai face crize. Acum vreau sa-i iau Rovacol sa vad daca o ajuta sa iasa din criza. Nu stiu daca v-ar ajuta ori nu, si nu stiu daca ar cauza ceva la prostata. Trebuie intrebat un doctor. Pastilele astea sint din plante, dar nefiind doctor, or naturist, eu nu pot sa le recomand.
Tot ce stiu, este ca mama a eliminat pietrele cu aceste pastile.
0
31-08-2007, ora 00:00
marina2028
Nu este medic/terapeut
marina2028
bogdan, si eu am exact aceleasi simptome ca cele descrise de tine, cu exceptia faptului ca la mine durerile nu sunt localizate sub ombilic, ci in jurul lui, ca intr-un cerc cu centrul maxim al durerii chiar in orificiul ombilical.
La fel ma chinui si eu cu aceste dureri care ma impiedica sa duc o viata normala. Durerile sunt continue, suportabile, insa uneori se acutizeara pana la tipat. Este prezent si acel mic nodul de care vorbesti...
De o luna am renuntat la serviciu pentru ca nu puteam functiona in conditiile acestor dureri...
cand ajungi in tara si daca rezolvi problema, scrie te rog din nou...
0
31-08-2007, ora 00:00
marina2028
Nu este medic/terapeut
marina2028
bogdan, si eu am exact aceleasi simptome ca cele descrise de tine, cu exceptia faptului ca la mine durerile nu sunt localizate sub ombilic, ci in jurul lui, ca intr-un cerc cu centrul maxim al durerii chiar in orificiul ombilical.
La fel ma chinui si eu cu aceste dureri care ma impiedica sa duc o viata normala. Durerile sunt continue, suportabile, insa uneori se acutizeara pana la tipat. Este prezent si acel mic nodul de care vorbesti...
De o luna am renuntat la serviciu pentru ca nu puteam functiona in conditiile acestor dureri...
cand ajungi in tara si daca rezolvi problema, scrie te rog din nou...
0
13-05-2008, ora 00:00
Aylin01
Nu este medic/terapeut
Aylin01
BOGDAN AM INTELES CA TE CHEAMA, ITI SPUN EU SIGUR CE SA FACI SI POTI FACE CHIAR SI IN TARA UNDE ESTI TU. MERGI LA UN CENTRU SAU SPITAL SI CERE SA TI SE FACA UN RMN. IN FELUL ACESTA VEI STII SIGUR CE AI. EU TE INTELEG PERFECT SI STIU CA SI FRICA ITI ACCENTUEAZA DUREREA, PSIHICUL NOSTRU LUCREAZA PUTIN CONTRA NOASTR, SA ZIC ASA, ATUNCI CAND NE AFLAM UNDEVA DEPARTE, INTRE STRAINI SI MAI ALES CAND STIM CA NU AVEM MULTE POSIBILITATI DE A ALEGE INTRE MEDICI... EU AM AVUT O CLIZA CU DURERI GROAZNICE IN CHINA, MA ROG, ALTA PROBLEMA, DE CARE NU AM SCAPAT DAR MACAR AM AFLAT ACOLO CE AM... ASTA E CEL MAI IMPORTANT CACI MINTEA MEA INCEPUSE SA DEBITEZE SPRE TOATE BOLILE, CACI ASA MAI GANDESTE OMUL CAND NUS TIE CE ARE SI TOT IL DOARE... SI AM FOST NEVOITA S AMERG LA UN SPITAL PRIVAT, FOARTE SCUMP, DAR AM AFLAT SIGUR CE AM. AM FACUT SI EU UN RMN ACOLO SI CU EL AM MERS LA OPERATIE... DECI, MERGI SI FA UN RMN SI ACOLO SE VEDE TOT CE POATE FI, MULT MAI CLAR CA LA ECOGRAFIE UNDE DE MULTE ORI NU SE VEDE TOT. APOI, CAND VII IN TARA, SAU DACA POTI SI ACOLO, FA SI O ENDOSCOPIE SI O COLONOSCOPIE, PENTRU A VEDEA STOMACUL SI COLONUL. E POSIBIL SA FIE SI UN ULCER DUODENAL . SI DE ALTFEL SI DE LA PROSTATA DACA SPUI CA E MARITA. INCEPI CU MULT CALM S ALE FACI PE TOATE SI O SA VEZI CA AFLII CE ESTE EXACT. MULTA SANATATE ! SI DACA ITI ESTE LA INDEMANA SA VII IN TARA ACUM, NU MAI ASTEPTA, CACI UNEORI TIMPUL NE POATE COSTA FOARTE MULT, NU UITA ASTA... EXACT ACELAS LUCRU AM FACUT SI EU SI AM DESCOPERIT MULTE AICI PRIN INVESTIGATII SI INCA MAI AM DE FACUT, DAR NU VREAU S AMA GANDESC CE S-AR FI INTAMPLAT DACA MAI STATEAM ACOLO CU GANDUL CA VA TRECE... DE PLECAT, VOI PLECA DIN NOU, DAR AICI CU MULTA RABDARE SI PERSEVERENTA, LE REZOLVI MAI BINE CA IN STRAINATATE, CACI COMUNICAREA CU MEDICUL E ALTA, IN AFARA POATE FI SI ALT SISTEM MEDICAL SI ATUNCI, LA UN MOMENT DAT AI IMPRESIA CA NU TE INTELEGE NIMENI CA PE TINE DE FAPT TOT TE DOARE SI POATE TI SE PARE CA TE TRATEAZA CU PASIVITATE...
0
13-05-2008, ora 00:00
Aylin01
Nu este medic/terapeut
Aylin01
AM UITAT SA-TI SPUN CA IN SRAINATATE LA RMN SE ZICE MRI DE OBICEI ( MAGNETIC RESONANCE IMAGE ). POTI CERE CHIAR DOCTOREI LA CARE AI FOST SA ITI PRESCRIE ACEST RMN SI SA TE TRIMITA UNDEVA. NU STIU CARE E SISTEMUL MEDICAL ACOLO, DAR TREBUIE S ASE REZOLVE. BAFTA SI SANATATE MAXIMA !
0
21-02-2010, ora 00:12
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
cauza poate fi un ulcer duodenal daca durerea este permananeta, in cazul acesta, nu se vede la rmn, faceti endoscopie, sar nu strica si un rmn pentru celelalte organe, sanatate Bogdan.
0
21-02-2010, ora 00:15
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
durerile cu localizare ombilicala pot fi cauzate si de paraziti intestinali gen ascarizi sau oxiuri.
0
25-04-2011, ora 17:55
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
AVETI UN LIMBRIC RATACIT IN ZONA OMBILICALA, LA RMN N-O SA SE VADA, CEL MAI BINE, EXAMEN COPROPARAZITOLOGIC, DAR NICI ACOLO NU SE VEDE INTOTDEAUNA, LUATI MEDICAMENTE ANTI ASCARIS DIN PROPRIE INITIATIVA, DACA DUPA PRIMA SEDINTA CEDEAZA DUREREA SAU SE ZBATE CEVA IN ZONA, E CLAR, CONTINUATI. LIMBRICII SUNT PARAZITI CARE SUNT RECUNOSCUTI CA RATACITORI PRIN DUCTELE ORGANISMULUI, STA UNUL INFIPT ACOLO. SI SIGUR ESTE PARAZIT, TUMOARE DACA ERA, ACELEA NU DOR, NICIO MALFORMATIE NU DOARE DECAT DACA ESTE DE NATURA INFECTIONASA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.