De vreo doua zile am niste dureri sub coasta stanga, splina

17-09-2008
dannyELboy
Nu este medic/terapeut
dannyELboy
Buna ziua,

De vreo doua zile am niste dureri sub coasta stanga. Cred ca despre splina este vroba.
Durerile nu sunt insuportabile, de fapt mai mult sunt niste intepaturi..Cand stau intins pe spate aproape dispar complet..

Efort nu am facut, si nici lovituri in zona, traumatisme etc.

Este genul de durere ca atunci cand faci efort mult si te doare cateva minute doar ca la mine persista de 2-3 zile.

As dori sa stiu daca exista vreun medicament sau daca este doar o durere trecatoare de care nu trebuie sa-mi fac griji?

Multumesc anticipat
5 comentarii
0
17-09-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In general splina nu doare, decit cand este f mare- in anumite boli hematologice cum ar fi LGC, limfoame splenice. In aceste situatii, din cauza dimensiunii mari a splinei se produc infarcte splenice ce determina dureri. Echografia Doppler a splinei ar exclude dau ar confirma o astfel de ipoteza, care ar fi posibila doar in contextul unei afectiuni hematologice. Foarte foarte rar pot apare infarcte splenice si la persoane fara afectiuni hematologice, fara splina mare.
Dar, de regula, astfel de dureri sub rebordul costal sting pot tine de coaste(dureri articulare), de tegumente(de ex in zona zoster intercostala), de pleura(in pleurezii sau pahipleurite, pleurodinie) si poate cel mai frecvent- de colon(unghiul splenic al colonului sau colonul transvers)- in afectiuni organice sau (mai des) functionale ale colonului.
Intrucit nu stim care din ipotezele de mai sus ar pute fi in cazul Dvs, e greu de recomandat online vreun tratament.
0
13-04-2009, ora 22:07
narcisica3
Nu este medic/terapeut
narcisica3
Buna ziua! As dori sa va intreb si eu, ca toata lumea de pe acest forum, ce sa fac ca sa aflu care este cauza splenomegaliei mele. Spun asta ptr ca am fost internata la Spitalul Fundeni din Bucuresti si nu au depistat cauza. Asadar, nu stiu ce am, insa pot spune ceea ce nu am si anume: mi-au spus ca nu am ciroza hepatica, nu am hepatite, nu am leucemie (am facut chiar si un test special ptr asta si mi-a iesit negativ) si nu stiu ce sa mai cred. Va rog, spuneti-mi, ce altceva pot sa am in afara acestor boli? Multumesc mult.
0
02-05-2010, ora 18:12
argentin
Nu este medic/terapeut
argentin
Buna ziua! As dori sa va intreb eu.Am si eu splina marita de vre-o 8 ani, am aflat in 2002, ca e marita, ca are undeva la 14mm/8, 5 mmsi de atunci nu am mai avut probleme cu ea pana acuma o inceput sa ma doara tare in partea stanga.am fost la eco si mi-a zis ca am doua chisturi, dar nu stie sa se pronunte pe ce sant, pe splina sau rinichi, ce e de facut si cum as putea afla, si daca exista tratament la chisturi sau numai operatie, fie pe rinichi fie pe splina. astept raspuns.Multumesc mult
0
20-02-2011, ora 18:21
nelu195
Nu este medic/terapeut
nelu195
am dureri puternice in partea stanga, sub coaste sus la 3, 4 cm fata de stern...aceeasi durere e si in partea dreapta.se aud borboloseli zgomotoase in stomac urmate de scaune explozive si urinari dese insotite de de febra 37, 0 - 37, 2 transpiratii abundente ale fruntii, dureri de cap, balonare. ma puteti ajuta ? de la ce pot aparea aceste simptome? multumiri anticipate.ionel, buc.
0
22-02-2011, ora 01:40
petro_nell
Nu este medic/terapeut
petro_nell
buna ziua, am 26 de ani si am niste dureri in partea stanga sub coaste dar cateodata ma doare mai sus sau mai jos. aceste dureri le am doar cand sunt la lucru(lucrez in picioare fara sa fac prea multa miscare). prima oara le-am avut in dec dar cum am ramas in concediu acasa au disparut. cum m-am intors la lucru dupa cateva zile au aparut dar doar la lucru.as dori sa stiu ce pot face ca durerile sa dispara(nu sunt dureri mari), specific ca lucrez in stres si tompul de odihna este cam scurt(acestea ar putea sa fie cauzele caci cred ca splina este de vina) va multumesc si va rog sa-mi raspundeti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.