Dureri spate si cosul pieptului

09-12-2008
Karla404
Nu este medic/terapeut
Karla404
Buna ziua,

Am 26 de ani si mai multe probleme cu spatele.
Una din acestea ar fi o spondiloza cervicala care imi da dureri ingrozitoare de ceafa si umeri. Nu pot nici sa ma odihnesc cum trebuie, probabil pozitia in care dorm nu este cea mai buna si nici perna.
De cateva zile am si dureri foarte mari de spate in zona omoplatilor si in zona sternului. Parca simt ca si pocneste sternul (este posibil asa ceva?) uneori, cand indrept spatele.
Aceste dureri de spate si stern (si putin mai sus) le simt doar atunci foarte tare cand ma indrept sau cand imi incord spatele.
As vrea sa stiu daca ar trebui sa ma gandesc si la ceva afectiuni de plamani, fiind fumatoare, sau durerile provin tot de la acea spondiloza? Daca da, ce as mai putea face pentru a ameliora durerile care sunt foarte suparatoare in ultimul timp. Am inceput sa fac si un tratament cu ArtroStop Plus
Nu ma doare cand inspir, expir, inghit. Doar la miscari ale spatelui.
Nu pot spune exact ce ma doare, musculatura sau oasele.
1 comentarii
0
14-12-2008, ora 01:09
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
ar trebui sa iti cumperi o perna anatomica eventual o saltea ortopedica.consuma multe lichide, pazeste-te de frig, curenti de aer, durerile de la nivelul sternului sint datorate pozitiei vicioase in care stai datorita durerilor pe care le ai.incearca sa adopti o pozitie corecta a spatelui, iar daca esti fumatoare fa-ti o radiografie pulmonara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.