Dureri si trosnituri in articulatiile corpului

01-10-2012
adriana_dinu47@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
adriana_dinu47@yahoo.com
Am 51 de ani, am dureri cu usturimi in zona gleznelor, calcaielor si trosnituri accentuate de 2 saptamani a tuturor articulatiilor (gat, coloana, brate.sold, picioare) din radiografie nu reies a avea cioturi, si astazi am aflat ca numarul de leucocite este de 12.000.am facut infiltratii cu diprofos dar durerile din glezna persista.Ce ma sfatuiti sa fac in continiare
6 comentarii
0
03-10-2012, ora 11:11
adriana_dinu47@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
adriana_dinu47@yahoo.com
As dorii un raspuns daca se poate sau un sfat
0
03-10-2012, ora 11:20
adriana_dinu47@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
adriana_dinu47@yahoo.com
In cat timp se poate da un raspuns
0
03-10-2012, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu am inteles tocmai elementele esentiale: sex, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, reumatologic-inflamatorii, metabolice neurochirurgicale etc.
Infiltratiile cortizonice in articulatii sunt total nerecomandate, determinand agravarea rapida a distrugerii articulare (artroza) si pot provova infectii (artrite septice).
Nr de leucocite crescut reflecta de obicei o infectie de tip bacterian, oriunde in organism.
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-09-2016, ora 17:39
Alia37
Nu este medic/terapeut
Alia37
Buna ziua,

Ce ma sfatuiti pentru tratarea unui genunchi cu condromalacie de gradul 3? Diprophos este potrivit?Sau recomandati altceva?

Am 35 de ani, pana anul trecut am fost f.sedentara, apoi timp de un an am alergat pe asfalt cam 5-15 km pe saptamana si s-ar putea ca asta sa fie unul din motive.
1
26-09-2016, ora 19:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va confruntati, evident, cu distrugerea cartilajului articular (gonartroza), cauzata de efortul fabulos practicat.
Se poate adauga o displazie femuro-patelara (de tip constitutional), dar si o greutate exagerata (va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles greutatea/inaltime).
Leziunile artrozice sunt ireversibile si evolueaza catre agravare progresiva, direct proportionala cu excesul ponderal si cu efortul exagerat.
Produsele cortizonice (de tip Diprophos) administrate intra-articular, determina agravarea majora a distrugerii cartilajului articular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-05-2017, ora 21:56
Alia37
Nu este medic/terapeut
Alia37
Mulțumesc!Am 55kg.Intre timp am mai făcut un RMN, nu a reiesit condromalacie la acesta, doar subțiere a cartilajului !Am luat glucozamina, msm, celadrin. Imi e un pic mai bine, dar nu grozav. Voi mai face un control cautand in continuare alternative, caci nu vreau operație sau injectii cu acid h.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •