Dureri si senzatie de presiune in ureche

25-08-2009
andrei_ionescu
Nu este medic/terapeut
andrei_ionescu
Buna ziua,

De aproximativ 1 luna am inceput sa simt ca urechea stanga imi e putin infundata, si simteam o mica presiune inauntru. Am fost la un cabinet particular si am primit sa iau voltaren rapid si diclofenac gel, am urmarit cam 1 saptamana jumatate tratamentul si se pare ca s-a ameliorat, dar apoi a aparut din nou cu aproximativ acelasi simptome. Simt o mica presiune inauntru urechii si o durere infundata slaba, cateodata mici intepaturi care dureaza cateva secunde, iar cateodata si nara stanga imi este infundata. Exista si perioade cand nu simt absolut nimic, in special in timp ce mananc sau vorbesc mult.

Care sa fie problema? Urmeaza sa merg la un consult ORL la spital, dar as dori sa stiu si parerea dumneavoastra, in special al domnului dr. Flueraru Valeriu, pt. ca vad ca a ajutat pe multi pe acest forum cu sfaturile dansului.

Va multumesc anticipat.


P.S. Mentionez ca inainte de aparatia simptomelor am facut baie intr-un strand termal si mi-a intrat apa in ureche, dar la consult doctorul ORL a zis ca nu am dop de ceara sau ceva de genul...
4 comentarii
0
25-08-2009, ora 16:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Se pare ca astfel de probleme la ureche nu prea pot fi vindecate cu medicamente chimice, asa cum arata calvarul celor care au fost la multi ORL-isti deja din cei care intra pe acest forum. Daca vrei iti fac o lista, dar poti cauta si singur.
Problema este ca problema nu depinde numai de capacitatea medicului ci mai mult de diagnosticiele banuite sau de tratamentele date, care sunt toate foarte similare indiferent de doctorul consultat.
Problema este medicina si medicamentele si nu medicul...
Asta e parerea mea...
0
25-08-2009, ora 17:57
andrei_ionescu
Nu este medic/terapeut
andrei_ionescu
Iti dau dreptate, mai ales ca in aceasta ORL simptomele sunt destul de asemanatoare la diferite boli DAR nu mi se pare normal sa platesc o consulatatie la medic privat si sa se uite 5 secunde in ureche cu ochiul liber(cred) si sa puna diagnosticul..
0
26-08-2009, ora 01:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Homeopatia nu lucreaza asa. Confundati cu medicina naturista. Homeopatul va consuma cateva ore
poate punandu-va o gramada de intrebari legate de absolut tot pt. a gasi remediu potrivit.
Homeopatia NU ARE nevoie sa se uite in ureche, corpul dvaostra stie doar tot prin senzatiile si durerile
pe care le simte si NUMAI lucrurile pe care le vede medicul sau i le spuneti dvoastra ca pacient se folosesc la gasirea remediul potrivit din cateva sute de remedii.
Un medic bun gaseste remediul pacientului dupa 10 propozitii in multe cazuri...si in asta consta genialitatea homeopatiei.
Si remediul functioneaza incredibil cand se potriveste simptomelor bolii incat pare chiar o minune vindecarea. Daca ganditi in mod alopat nu aveti sansa la homeopat, acolo merge totul altfel si de aceea si diferenta mare intre alopatie si homeopatie. Ce va foloseste la urma urmei aparatele si numele stiintic ale bolii daca nu v-o poate vindeca nimeni ?
Este adevarat ca homeopatia costa bani "privati", caci asigurarile nu o platesc (lucru intentionat) dar dupa cati bani si nervi si timp se pierd cu un tratament inutil care mai intoxica in plus si corpul cred ca se merita...
Dar mergeti numai la un homeopat adevarat, care practica exclusiv homeopatia clasica...
0
26-08-2009, ora 21:15
andrei_ionescu
Nu este medic/terapeut
andrei_ionescu
Iti multumesc de sfat, daca nu o sa reusesca cu metodele clasice, probabil ca o sa apelez la asa ceva...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •