Dureri si analize

30-04-2015
Dragos22a
Nu este medic/terapeut
Dragos22a
Buna ziua! Pe mama mea in varsta de 45 ani o doare foarte tare de vreo 3 luni zona pelvina, spre zona anala / spate. Prima oara credea ca este de la spate, a a facut multe terapii dar nu i-a trecut durerea.

In urma unui ecograf la abdomen i-a gasit numerosi hemangiomi pe ficat(in jur de 8), de maxim 20mm si ficat gras. Analizele i-au iesit bune, inafara de: Glicemia usor marita, Anemie usoara, Ca125 peste limita, trebuia sa aiba 25 si are 115.
Sange in scaun nu are, nici in urina. A incercat sa faca o colonoscopie doar ca nu a rezistat foarte mult si doctorul a zis ca a vazut maxim 10% din ce trebuia vazut... Zona rectala era in mare parte ok...

Sunt foarte speriat... Imi puteti da niste sugetii si pareri va rog?
2 comentarii
0
30-04-2015, ora 22:00
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Este necesar un consult oncologic cat mai urgent (CA125, care este un marker
tumoral, este chiar mult crescut).
0
01-05-2015, ora 19:49
Dragos22a
Nu este medic/terapeut
Dragos22a
A facut o ecografie transvaginala, i-a gasit 2 chisti pe col uterin, iar ovarul drept cu 1.5cm mai mare, alaltaieri era putin marit sacul douglas(25mm), astazi este gol...

Dupa cum am zis, i-a fost vazut tot rectul si putin din sigmoid la colonoscopie, si nu a vazut nimic, o durea prea tare ca sa continuie.

Este programata marti la un CT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici