Dureri si amorteli in partea stanga

25-02-2014
Elizee
Nu este medic/terapeut
Elizee
Buna ziua, am si eu va rog o nelamurire. Anul trecut am fost diagnosticata cu aritmie sinusala, pentru care mi s-a prescris distonocalm pana cand trebuia sa imi pun un holter ca sa vada de ce si de unde provine aceasta aritmie. In fine, anul trecut a fost groaznic. Am slabit vreo 10 kilograme, rau continuu, nu puteam sa tin nimic in stomac, vomitam, stari de ameteala foarte mari, rau de masina, tahicardii, dureri in partea stanga de sus a trunghiului( coaste, stern, toata mana stanga, partea stanga a gatului si junghiuri in cap. Nu am apucat sa imi mai pun holterul, pentru ca nu am avut timp. Si distonocalm am luat o singura pastila si am regretat. Mi-a facut bine pe moment, mi-a calmat inima dar in urmatoarele zile m-am simti groaznic. Nu simteam efectiv lumea in jurul meu. Tin sa precizez ca lucram multe ture de noapte, fumam si beam cafea. Si urmam un tratament la spital pentru discopatie lombara, care imi miscase pietrele din rinichi.Asta la inceputul anului inainte sa mi se faca rau la inima. In fine. Mi-a trecut la un moment dat, dupa ce mi-am dat demisia, si m-am simtit bine o perioada si am crezut ca a fost trecator.Insa acum incepe sa ma doara iar partea stanga a corpului. Ma doare cand respir ca si cum m-ar injunghia cineva in stern, umar, gat, mana, cap. Imi bate inima repede, sau incet si foarte apasat, Imi amorteste asa rau mana incat daca dau cu ea de perete tare( ceea ce am si facut) simt ca am lovit peretele dar nu ma doare..L-am pus pe logodicul meu sa ma stranga cat poate de tare de mana, acelasi rezultat..Am fost la cardiolog, mi-am pus un holter pret de o zi care nu a aratat decat ca inima imi bate prea repede, si doamna doctora m-a trimis acasa cum ca nu am nimic. Si m-a facut si instabila mental. Probabil am devenit si usor ipohondra dupa ceea ce am patit anul trecut.Dar nu cred ca sunt atacuri de panica. Tin sa precizez ca am probleme si cu bila. Si cand eram mica lesinam foarte des din cauza unei deficiente de calciu, care s-a remediat din cate stiu eu.
As fi foarte recunoascatoare pentru cateva raspunsuri, si pentru orice indiciu care ar duce la remedierea acestor simtome.
As dori si ceva sa imi mai calmeze inima. Sa nu mai bata asa de repede, pentru ca ma simt extrem de obosita. Dar nu calmante.
Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
25-02-2014, ora 11:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua Elizee,
apreciez la tine faptul ca NU doresti calmante.
pt asta ar fi bine sa iti 'reglezi' problemele care te supara, 'te macina'...
Zici ca inca te necajesti pt CE a fost anul trecut:ok..cauta sa uiti, vb si facand plimbari scurte dar dese cu logodnicul..
sa asculti muzica.sa iesiti cu prietenii.sa mananci cate putin si des...
intrebare:
-cati ani ai? (pt ati raspunde un medic)
-inca fumezi?
- bei multe cafele/zi?
-dormi minim 5-6 ore incontinuu noaptea?
-stai f mult pe net?
-ai tinut anul trecut sau chiar acum, cure de slabire?
-ai avut n probleme sau/si necazuri in familie...cu parintii logodnicului sau/si ai tai?
parere:
ceva-ceva te supara..
INCA n-am auzit pe cineva sa lesine (chiar copil fiind) pt lipsa calciu DOAR..o fi..dar n-am auzit..
nu cumva ai avut in copilarie si ALTE probleme de sanatate?traume?
In sperante ca vei raspunde, sper sa mai vb
cele bune,
propunere:
un control la dr endocrinolog.
acele stari pe care 'le crezi ca-s de la inima'ar putea fi de la NEfunctionarea buna a glandei tiroide.
sanatate
0
25-02-2014, ora 12:35
Elizee
Nu este medic/terapeut
Elizee
Am 24 de ani, plimbari fac foarte des, cu bicicleta, cu rolele, tenis, dar nu foarte mult, daca fac exces incepe sa ma doara coloana. Muzica ascult destul de mult. La calculator stau destul de mult avand in vedere ca lucrez la calculator. Acasa nu prea, doar sa ma uit la seriale. Nu mai fumez, m-am lasat, poate ocazional. Cafea nu mai beau decat daca imi este foarte foarte somn. In medie sa zic o cafea pe saptamana, Am elimitat lucrurile ce nu imi faceau bine. Cu somul este mai problematic. Sunt Insomniaca. Am perioada in care daca dorm o ora pe noapte pret de cateva zile bune.Dar nu mereu.Nu am tinut niciodata dieta din propie initiativa, decat pentru rinichi. Nu am de ce sa fiu nervoasa suparata sau orice altceva de genul. Ma casatoresc anul asta. Mi-am schimat jobul, urmeaza o avansare destul de mare.. Totul e bine.
M-am nascut cu un deficit destul de mare de calciu si altele de genul, cand eram bebel aveam picioarele cracanate rau de tot. La tiroida mi-am facut control anul trecut cand am facut criza de inima cand nu puteam efectiv sa ma dau jos din pat, si am ajuns direct la spital.Nu are nimic.
Vreau doar sa fac ceva sa treaca aceste simtome sa pot sa imi vad de viata mea. Pastile nu iau decat nospa pentru bila si rar calciu sau magneziu.
0
26-02-2014, ora 02:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a va putea pune ordine in starea de sanatate sunt necesare un set cat mai complet de investigatii imagistice si un set cat mai complet de analize medicale de laborator. Acestea vor arata ce este de facut. Apelati la un medic bun din orasul dumneavoastra care sa va coordoneze aceste investigatii. Cu stima si respect :


dr Petre Muresan
0
27-02-2014, ora 09:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
ma bucur ca ai incredere in tine
Sa fii fericita-n viata.am inteles ca vei fi mireasa-n acest an
pt dureri de coloana ni s-a recomandat INOTUL si ne-a facut ffffffff bine
incearca..dupa orele de program, daca ai unde..
in rest, asculta sfaturile d-lui doctor
sanatate si cele bune,
0
27-02-2014, ora 11:06
Elizee
Nu este medic/terapeut
Elizee
Multumesc pentru raspunsuri. Dar nu am aflat nimic nou. Seturile complete de care spune domul doctor sunt destul de scumpe si la fel si innotul in Bucuresti. Vroiam daca era un raspuns putin mai putin vag. Care sa micsoreze aria de cautare.
Va multumesc oricum.
0
27-02-2014, ora 17:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Un gest mult mai ieftin ar fi sa mergeti pana la medicul dumneavoastra de familie care va poate da bilete de trimitere pentru a face investigatiile gratuit. Daca doriti precizari mai concrete, va rog sa-mi spuneti exact la ce va referiti si am sa incerc sa va raspund punctual. Cu stima si respect :


dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: