Dureri puternice in oase (mai ales picioare) | Forumul Medical ROmedic

Dureri puternice in oase (mai ales picioare)

31-07-2008
CamiKa
Nu este medic/terapeut
CamiKa
Buna! Incerc sa spun cat mai succint problema mea.Am 27 de ani, sunt femeie si sufar de pe la vreo 20 de ani de dureri la genunchi, glezne, tibie(precadere partea frontala).Aceste dureri au fost deranjante dar fara a-mi afecta viata de zi cu zi.In cativa ani, am plecat si am locuit pt 4 ani intr-o tara cu clima umeda.Am constatat agravarea acestor dureri de picioare, incat am ajuns sa iau calmante ca sa ma simt mai bine.Ulterior, dupa un timp am inceput sa am dureri si in partea superioara.Dureri la coloana jos, accentuate pe un picior(ca o lombosciatica) si care s-au extins pe coloana cervicala, am facut un fel de criza care m-a imobiilizat la pat neputand sa ma misc, parca erau prinsi toti nervii de la coloana si piciorul drept.M-am refacut dupa repaos si tratament chiropractic.
Toate bune un timp, cu exceptia durerilor de picioare, la ambele picioare, care sunt mai accentuate.Daca la inceput nu am constatat dureri in maini, acestea au incepu sa apara, la cot, umeri, incheieturi, degete.parctic durerea in partea de sus se muta nu e fixa( ca si in picioare si lombar) si vine ca niste junghiuri.Nu prezint deloc deformari sau noduli.Durerile incep sa ma afecteze psihic.Radilogic: Spina bifida cu o hernie de disc si ceva malformatie congenitala la ultimele vertebre care cica nu ar tre sa aiba asa simptomatologie.Mai multe nu se vad din cauza malformatiei congenitale, filmul este albit in zona lombara.
La analize de sange homoleucograma buna, doar cu usoare valori crescute la monocite, trombocite si eritrocite.Am facut analize imunologice: CIC, factor reumatoid, proteina C reactiva, anticorpi c si p Anca, IG urile, toate normale.VSH bun, ASLO 300.Singurele care au iesit pozitiv din analize sunt anticorpii antinucleari ANA.(57, 34 si trebuiau sa fie sub 20). Cine a avut rabdarea de a citi si are o parere poate imi va raspunde, se poate oare admite un diagnostic de boala imunologica de sistem?Ce ar trebui sa mai fac pt a ajunge la un diagnostic si care ar putea fi?.Specific ca nu am alte dureri decat cele osoase( inclusiv de cap), si am constatat ca fac frecvent herpesuri(nu afte) si candidoze recurente care revin in ciuda tratamentelor.De asemenea am o rinita si hipoacuzie usoara.Doppler la inima si cicrculatie bune.Am stari de rau general si somnolenta.Durerile le simt de cand ma trezesc, noaptea mai slabesc, dar nu dispar, si sunt perioade in care ma dor toate oasele si simt ca nu mai rezist si perioade in care le ignor.Miscare pot sa facd orice, nu imi este afectata mobilitatea.Desi miscarea imi da dureri mai mari dupa ce o practic.Oasele imi pusca frecvent.Alte simptome relevante nu cred ca am.Va multumesc !
1 comentarii
0
31-07-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
dupa parerea mea tu ai putea sufei de un reumatism articular pe langa problemele din nastere si di cate stiu eu cautat un doctor si analize facute dar nicidecum in urma vreunui antibiotic si sa te feresti de apa rece dusuri si apoi sa iesi afara iarna mai ales si cand folosesti vreo crema stai in casa la caldura deci de obicei ceva care da bune rezultate la reumatism moldaminul injectabil facut pe o perioada mai lunga de timp stabilita de doctor si ce ar mai fi diverse infiltratii in cazuri mai suparatoare si iti doresc multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze È™i să rămână sănătoase?
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •