Dureri puternice in fese

18-04-2010
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
Buna ziua si multumesc anticipat pentru raspuns.
Ma numesc Tania, am 64 ani, sunt pensionara - am lasat serviciul la 63 ani din cauza durerilor de picioare.
Am 1, 55 m, 113 kg (obezitate), Hernie amdominala (de la operatia de fiere) totala (im trebuie 2 plase), nu ma pot opera am tensiune oscilanta si nu o pot controla. Am probleme de 5-6 ani si cu o Gonatroza
Problema mea acum este ca ma dor fesele cumplit. La inceput m-a durut fesa stanga, dadeam vina ca dormeam numai pe partea stanga, acum ma doare si fesa dreapta si cand stau si foarte rau si ce e mai grav ca a inceput sa ma doara si muschi din fata piciorului cand merg. Am senzatia ca ma trag in jos. Sunt o persoana foarte activa si e groaznic sa nu poti merge decat 5m fara dureri si apoi cu foarte mari dureri daca mai vrei sa mergi.
Nu pot iesi din casa ca nu pot merge, dar durerile sunt cumplite si cand stau la orizontal si cand stau in fotoliu.
Va rog din suflet sa ma indrumati ca sa fac macar sa ameliorez situatia in care ma aflu.
In primul rand eu ma chinui sa slabesc,
32 comentarii 12 Înainte ›
0
18-04-2010, ora 18:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv radicular lombar (hernie de disc). Exista indicatii de tratament chirurgical sau conservator (bazat pe kineto-terapie, adica gimnastica medicala specifica coloanei lombare).
Fara o normalizare a greutatii (trebuie sa slabiti vreo 65 de kg) absolut orice tratament este iluzoriu.
Aceasta trebuie sa fie principala D-voastra preocupare in acest moment, restul fiind absolut secundare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-04-2010, ora 13:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va recomand sa mergeti la un medic homeopat cu experienta care va poate pune din nou "pe picioare" cu cateva remedii homeopate si fara nici un fel de operatie. Greutatea desi este o problema, nu este cauza acestor dureri, caci doar aveati "greutate" si inainte de a avea durerile. Daca nu gasiti pe nimeni scrieti-mi mie si va ajut eu.
Ca asa ceva este posibil cu ajutorul homeopatiei puteti vedea la un caz real asemanator:
http://forum.romedic.ro/prod/durerea_din_talpa_piciorului_-_remediu_homeopat_038777.html
0
22-04-2010, ora 09:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Draga Coleg Dr "scarface",
Eu nu am precizat obezitatea ca fiind cauza suferintei, ci doar un factor major de agravare si intretinere.
Am precizat sindromul radicular compresiv ca o posibila cauza.
Este adevarat ca in aceste cazuri homeopatia poate fi utila, dar numai dupa excluderea indicatiei chirurgicale. Eu nu sunt pentru tratament chirurgical (oricum, contraindicat in obezitate), ci pentru o kineto-terapie specifica.
Nu stiu in ce limba trebuie sa vorbesc pentru a fi inteles, pentru a nu-mi fi rastalmacite opiniile: nu am indicat niciodata tratamentul chirurgical ca fiind un miracol, ci doar o necesitate atunci cand riscul este paralizia si riscul caruciorului cu rotile pe viata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-04-2010, ora 00:12
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
Buna seara Dl. Dr. Marius Uscatu,
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra si am inteles bine ce ar trebui sa fac inainte de toate. Si mai stiu ca orice remediu in situatia in care sunt acum se va incepe cu o scadere in greutate. Am incercat sa slabesc si nu pot asa de una singura. Imi trebuie neaparat sa ma ajute un medic nutritionist sa ma indrume. Degeaba mananca eu numai gratar, iaurt, salata, peste, produse cat mai fara grasime, sare, daca nu stiu sa le mananc intr-o ordine.
Asa avea o mare rugaminte la dumneavoastra daca imi puteti recomanda un medic nutritionist. Nu ma mai suport sa stau in casa.
Nu e nici o suparare daca nu se poate.
Va multumesc anticipat,
Tania Ionel
0
23-04-2010, ora 09:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer sa fiu, si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, nu aveti nevoie de nutritionist ci de psiholog. Obezitatea este asimilata oricarei dependente de drog (in acest caz, mancarea); orice dependenta de drog (fie mancare, fie alcool, tutun sau cocaina) se trateaza prin metode de ordin psihologic.
Psihologul va va ajuta sa constientizati aceasta dependenta de drog si sa reduceti ingestia alimentara, evitand complet dulciurile, painea, pastele si cartofii.
Va rog sa ne tineti la curent cu rezultatele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-04-2010, ora 10:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atat ingrasatul cat si slabitul nu au de a face cu mancarea ci sunt cauzate de o dereglare hormonala sau celulara in organsim.
De acest lucru simplu dar neinteles de mai nimeni va puteti da seama daca comparati oamenii foarte slabi sau cei foarte grasi care mananca des ACEEASI cantitate de mancare si acelasi fel de mancare.

Des sunt oameni slabi care mananca mult mai mult decat supraproderalii !

Acelasi fenomen se poate observa la orice femeie insarcinata care in timp de 9 luni se poate ingrasa cu pana la 20-30 de kg consumand exact aceeasi cantitate de mancare ca si inainte de a deveni gravida.
In plus mai produce in uter si un copil cu toate cele.

Mancarea nu are deface cu faptul de a fi supraponderal decat in mod indirect.
Pentru a putea slabi de durata trebuie reparat de fapt metabolismul cu remedii adecvate (homeopate). Este extrem de greu de a slabi prin renuntarea la mancare sau evitarea anumitor mancaruri atata vreme cat metabolismul este dereglat, psihicului ii lipseste vointa si tot ce se mananca se depune ca la gravide.
De aceea si imposibilitatea de a slabi pt. cei mai multi, de efectul de ingrasare dupa dieta, etc.

Tot ce se stie si se face in acest domeniu este gresit in mod absolut. Mancarea nu-i deloc de vina !
0
26-04-2010, ora 13:17
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
Buna ziua,
Pentru Domnul "Scarface" - Am citit raspunsul meu la mesajul trimis dl. Dr. Marius Uscatu cu recomandarea facuta. Raspuns pe care si dumneavoastra incercati sa mi-l dati mie sau dumnealui.
Va rog sa ma credeti ca la teorie sunt buna si eu cat de cat - macar ca am citit despre toate aste pe internet (de care nu ma despart - si de foarte multe ori nu este bine), Dar concret, dumneavoastra ce imi recomandati. Ca sotul, baiatul, fata, mananca mai mult decat mine si nu e gras stiu, ca eu mananc numai salata, o bucatica de piept de pui la gratar si beau la apa cat de multa si nu dau 0, 500 gr. jos si asta o stiu, ca daca mananca numai iaurt am probleme cu constipatia si asta o stiu.
Am reusit in luna octombrie sa ma las de fumat (fumam 20 - 25 tigari /zi), am zis ca de a doua zi nu mai fumez si le-am lasat - deci pot face si lucru asta.
Dar pana la urma ce sa fac - trebuie sa dau povara asta jos de pe mine. Am facut atletism 10 ani, sunt un om care ii place muntele, drumetiile, ma imbolnavesc mai rau stand degeaba si mai dau de lucru si altora care trebuie sa ma ajute cand eu nu pot.

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra, daca veti avea amabilitatea sa imi raspundeti
Tania Ionel
0
26-04-2010, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund D-voastra pentru ca nu il pot convinge pe colegul medic "scarface" de veridicitatea legilor termodinamicii.
Sunt legi ale fizicii ce se aplica si in cazul metabolismului: surplusul caloric se depoziteaza sub forma de grasime. Desfid pe oricine ma popet contrazice de ce in lagarele naziste sau in Gulagul comunist obezitatea era inexistenta.
Prin urmare, ceea ce consumati este mult prea mult dpdv caloric si trebuie redus. Este adevarat ca exista produse homeopate care va pot ajuta, dar scopul lor este de a combate dependenta de drog (mancarea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-04-2010, ora 12:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dr. Uscatu, se pare ca nu ati citit sau inteles ce a scris doamna Tania mai sus:
"Ca sotul, baiatul, fata, mananca mai mult decat mine si nu e gras stiu, ca eu mananc numai salata, o bucatica de piept de pui la gratar si beau la apa cat de multa si nu dau 0, 500 gr. jos si asta o stiu, ca daca mananca numai iaurt am probleme cu constipatia si asta o stiu."

Vreti ca biata femeie sa ajunga sa nu mai manance CHIAR nimic ????

Valabilitatea celor spune se mine mai sus sunt evidente la orice gravida si chiar si in cazul de mai sus und biata femeie mananca mai putin decat ceilalti membri ai familiei si totusi nu slabeste !
Daca teoria caloriilor ar fi adevarata sau buna la ceva atunci nu ar fi cazul, insa aceasta teorie este buna de aruncat la gunoi caci orice gravida va arata ca hormonii sunt cei care hotarasc de greutate si nu caloriile.

Ca sa va dovesc cat de putin intelegeti si stiti despre legile biochimiei si al corpului omenesc (nu sunteti singurul, atat medicii cat si pacientii habar nu au despre acest lucru) - si care nu au nimic de a face cu fizica si cu caloriile sau cu alte prostii stiintifice - o sa o ajut EU pe doamna Tania sa slabeasca chiar fara o dieta de reducere a caloriilor, numai cu remedii homeopate, mancare normala, chiar si fara sport deosebit.

Doamna Tania dovedeste ca are vointa si acest lucru este important la slabit si o pot ajuta personal in acest caz. Este numai vorba de o dereglare hormonala in acest caz, care se poate repara cu cunoasterea si remediile necesare iar mancarea nu are nimic de aface cu toata treaba. Asta repet inca odata.

Daca sunteti atat de sigur pe ceea ce afirmati aici atat de tare, si cam in batjocura tipic alopata, sunteti in stare sa faceti aici un pariu public simbolic pe 200 de Euro, ca nu o pot face sa slabeasca cu remedii homeopate ? Eu zic ca pot si nu numai ca zic, dar pot sa si dovedesc asta.
Sa vedem pe ce fundament sta cunoasterea dvaostra, daca sunteti atat de sigur.

Cine pierde pariul ii da banii lui Nick sau la altcineva de pe forum, care la randul lui ii da la cineva nevoias intr-o forma sau alta cu pozele si explicatia de rigoare.

Singura conditie este bineinteles ca doamna Tania sa doreasca si sa accepte ajutor meu, sa faca exact ce ii zic si sa respecte regulile pe care i le arat, care sunt FOARTE usoare. Pe langa faptul ca nu o costa nimic un astfel de ajutor nu ii poate face decat bine doamneu Tanja, ca orice tratament homeopat adecavat care la un doctor in Romania ar costa intre 200-1000 de Ron.
0
27-04-2010, ora 13:04
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
Buna ziua,
Sa va spun eu stau lucrurile.
- In primul rand din cauza durerilor de genunchi nu ma pot deplasa, acum m-am si ingrasat, am si hernia totala (de la operatia de fiere- am cazut dupa operatie), mai am si probleme cu constipatia.
- Ma lupt cu kg. decand am lasat sportul (atletism) Am folosit tot felul de pastile de slabit, cu regimul la fel - am tot tinut slabeam si puneam pe urma in plus.
- Sunt o persoana gurmanda (imi place sa fac manancare dar si sa mananc)
- Cred ca mintea mea numai la mancare gandesti pentru ca: stau numai in casa (cand plec nu imi mai este foame - nu imi mai trebuie nimic), ai mei vin acasa seara la ora 17 - cand iar umbli cu mancarea si mare lucru nu fac - spal - masina, matur - aspirator, majoritatea le face altcineva, nu depui efort. si unde sa se arda caloriile pe care le iau.
- Nu am gasit pe cineva - medica sa imi spuna si mie - mai grasano nu mai manca asta, si asta si asta ca te ingrasi, urcate intr-un pom si stai acolo si culege frunze si mananca - doar atat. Cand la termini vi la mine si te trimit in alt copac. Fac haz - doar asta ma mai tine de ciuda cand ma vad asa.
Sunt constienta ca tot ce trag acum sunt greselile mele (ca sunt pofticioasa - ca mananc), Dar cred ca mai pot indrepta ceva - vreau un indemn de undeva - poate ca s-a dus vointa si ambitia mea.
Sunt asa de suparata - din cauza asta m-am apucat sa scriu - am casunat pe dumneavoastra care nu aveti nici-o vina.
Imi cer scuze de tot ce am scris - nu recitesc ce am scris - ca sa nu sterg tot.
Va multumesc daca ati pierdut vremea cu necazurile mele si inca o data va cer scuze,
Cu respect, Tania Ionel
0
27-04-2010, ora 13:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai pt. ajutorul meu nu trebuie sa iesiti din casa...si nici nu trebuie sa ma vizitati personal. Trebuie doar sa ma contactati pe messenger. Atat.
Reparam intai piciorul si constipatia si pe urma kg in plus. Nu va costa absolut nimic, nici macar nu va trebuie bani in afara de 12 lei pt remediile homeopate. Nu va trebui dieta, suferinta, lipsuri, nimic de genul asta. Ce ziceti ?
0
27-04-2010, ora 14:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Coleg Dr. "scarface",
Asa dupa cum va precizam, din punctul meu de vedere consider polemica incheiata.
Nici nu as putea polemiza cu un personaj care nu are bunul simt macar sa se prezinte, ascunzandu-se sub masca anonimatului si cautand cu obstinatie sa ma contrazica cu orice prilej.
Voi discuta cu administratorii site-ului daca este ok ca oricine sa posteze orice pe site, sub acoperirea anonimatului (mai ales ca este vorba despre diagnostice si tratamente, practic de viata pacientului).
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-04-2010, ora 14:46
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Buna ziua, doamna Tania, se vede ca sunteti o femeie cu simtul umorului si asta este foarte bine, deja ati facut un pas inainte. Aveti dreptate cand spuneti ca cineva trebuie sa va indemne spre a mai face si alte lucruri. Asa am inceput si eu, mai intai am inceput cu frecventarea unei sali de sport, ceea ce pentru dumneavostra ar fi ideal sa mergeti la un bazin de inot, tinand cont de greutatea de care vorbiti, dupa care am mers la masaj, si masajul va poate ajuta foarte mult (tot la greutate). Dar toate astea le-am facut dupa ce mai intai am fost la un homeopat care m-a ajutat sa-mi recapat increderea in mine. Nu vreau sa fac reclama la nimeni aici pe forum dar puteti incerca cu toata increderea sa apelati la scarface. Eu am facut-o de mai multe ori mai ales pentru copii mei.
As avea o intrebare, in ce oras locuiti ?
0
27-04-2010, ora 15:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Dl. Dr. UScatu. Fiecare are dreptul la parerea lui. Nu inteleg cum de va suparati ca altcineva are o alta parere, mai ales cand dvoastra v-ati luat de ce am scris eu si nu invers. Aici era vorba de o discutue despre niste kilograme in plus si nu de "viata pacientului". Nu este cazul sa faceti din tantar un armasar.
0
27-04-2010, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu cine discut?? Cu o fantoma?? Cand veti avea curajul sa va prezentati??
0
27-04-2010, ora 15:26
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Nu vreti sa faceti reclama? :)) dar o faceti periodic cel putin in ultima vreme.
. Adica ca idee, sfatul cu inotul e fantastic, e unul dintre cele mai complexe sporturi, e fantastic, masajul la fel. Si culmea nu ai fi facut asta fara un homeopat? Uau. No comment. Doar ca replica asta suna foarte amuzant ca idee. Ca si cum ai zice ca nu ne-ar trece absolut niciodata prin cap ca e sanatos sa faci sport si sa nu mananci dulciuri cu galeata pana nu ne spune un scarface.
Si mai ziceti ca doctorii nu gandesc :))
0
27-04-2010, ora 15:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dl. Uscatu: dar de la pacientii cu care discutati aveti poza si buletinul ?
0
27-04-2010, ora 17:15
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Domnule Scarface. Revenim la discutia pe care am mai avut-o cu ceva timp in urma. Trebuie sa respectati Regulamentul Forumului ROmedic pentru a putea participa la acest forum. Daca nu sunteti de acord, va rugam sa va desfasurati activitatea pe alte forumuri. Daca nu va veti oferi numele, toate topicele Dvs vor fi sterse, iar contul blocat, de data aceasta definitv, fiind a doua oara cand revenim la situatia aceasta. Din pacate, va permiteti mult prea multe indicatii din spatele unui username. Aveti timp pana pe data de 3 mai sa va prezentati. Sunt cinci zile in care puteti decide daca raspunsurile oferite de Dvs se pot baza pe o persoana reala, cu experienta in domeniu si autorizata sa ofere astfel de sfaturi sau sunt raspunsuri neavizate care pot crea probleme userilor ROmedic.
Va multumim pentru intelegere.
0
27-04-2010, ora 18:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domnule Administrator, inteleg ca sunt persoane care se plang cand sunt contrazise sau altele care se plang de fel si mereu, si inteleg ca in calitate de Admin trebuie sa faceti ceva cand copii striga, dar trebuie sa va uitati mai intai de ce striga.

Dl. Dr. Uscatu intra in discutie, se supara ca am alta parere si pe urma ma "parasete" la dvoastra
ca sa ma dati afara ca am indraznit sa am alta parere. Vai si amar.

Si nu inteleg de ce actionati de genul acesta numai cand se plang exact cei carora oricum nu le plac de mine ? Intr-un forum vor fi nereu divergente de pareri, este f. nomal.

Nu este pentru prima oara cand plansetele altora duc la asa ceva si nici nu sunt singurul care este "anonim " aici.

Userul Geaninaleabu, care nu are nici un fel de date in fara de numele ei afisat, si nici nu e singura, spre exemplu este tolerata de dvoastra fara nici o problema desi incalca regulile formului caci nu face nimic altceva decat sa scrie 90% din posturi la adresa mea si la misto si in bataie de joc, printre care multe insulte. Si asta in calitate de psiholog conciliar.
De la nebun, pana la schizofrenic, cred ca a folosit toata terminologia care descrie pe cei cu are de a aface.
S-o fi molipsit.

Daca eu ma plang de acest user ca din 50 de postinguri 40 sunt adresate numai mie - un fel de barfa publica forumista si pe care o tolerati demult - o sa o dati afara sau ce-i faceti ?
O sa o rugati frumos sa inceteze si sa se comporte ca un medic conciliar si nu ca o tatza de pe maidan sau ce o sa faceti ?

Afisarea numelui meu tot nu ii va impiedica pe astfel de oameni sa se planga mai departe.
Atunci vor avea numai un nume pe care sa scuipe poate, dar in comportamentul la astfel de oameni nu se va schimba nimic nici mai departe. Tot nu ii va conveni cuiva ce scriu si tot se vor plange mai departe.
Indiferent ce nume am afisat, nu numele este problema.
Problema este si va fi mereu rautatea oamenilor.

Eu nu ma plang ca iei caci am iesit din faza de gradinita insa in calitate de Administrator ar trebui macar sa vedeti un pic ce se intampla cu adevarat si sa nu sariti mereu numai pe mine de cum plange unul sau altul.

Da, imi public numele si ce ? Credeti ca se va schimba ceva ?
Nu se va schimba nimic. Cine e frustat va gasi mereu ceva de care sa se lege, cu sau fara nume, cu sau fara titlu. Chestia cu indicatiile si anonimitatea este numai o scuza ca nu are de ce sa se lege...
Ce ar fi facut Dr. Uscatu, cel care v-a facut plangerea, daca ar fi stiut numele real. L-ar fi ajutat cu ceva acest lucru, caci tot aceleasi lucru i l-as fi spus ?
Stie numele de la pacientii cu care discuta aici pe forum ?
0
27-04-2010, ora 18:43
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Doctorii au numele postat, absolut toti. La fel si cei care nu au semnul de romedic dar colaboreaza cu raspunsuri medicale. E un lucru legat de respect fata de oamenii pe care incerci sa ii tratezi sau sa le dai sfaturi...
si in plus, eu am multe raspunsuri, tu ai inceput sa te iei de mine, de cand am postat prospectul de vaccin pt porcina pe care toata lumea il dorea- tu ai fost primul, si in concluzie, am inceput sa dau raspunsuri mai ales unde am vazut ca spuneai lucruri periculoase pentru sanatatea oamenilor- sau aberante cel putin, si cred ca medicii vor fi de acord cu mine- chiar asta mi s-a spus intr-un mesaj al administratorului- ca oamenii ar trebui sa aiba si pareri medicale avizate.
Daca ai curajul sa combati toata lumea dar nu bunul simt de a ti spune ceva ca un nume- nimic altceva- atunci inseamna ca ori nu esti cine spui ca esti- adica un om care sustine ca este totusi trecut prin viata cu ceva experiente, doctor pe undeva prin strainatate- ori am dreptate in pseudodiagnosticele mele :))

In plus ma confunzi cu un medic- nu am bifat sunt medic, mi-am pus doar un nume si o poza, si la raspunsurile legate de probleme de psihologie am mentionat ca sunt psiholog- dar vezi ce dezorientant este simplul fapt ca am pus ceva la profilul meu?- lumea s-ar putea sa ma ia mai in serios ca tine!

sunt psiholog, sunt pacient, sunt mama- stiu cu ce sa mi hranesc si sa mentin sanatos copilul fara sa ma insulte cineva pe mine si tot sistemul medical, si in plus nu am nevoie de avocati care sa posteze peste tot "trimite un mesaj privat lui scarface" "nu fac reclama nimanui, dar du-te la scarface"- si asta este de foarte prost gust.

daca va uitati pe forum veti vedea ca orice medic are datele acolo, si oricine da raspunsuri medicale- numai tu nu! poate nici tu insati nu te iei in serios, nu stiu

in plus, am fost si m-am tratat si cu succes la homeopat atat cat si la medic normal- pentru diverse probleme in diferite etape ale vietii (o dna doctor excelenta, dintre cele pe care tu le recomanzi culmea- inainte de a aparea tu pe aici)- si chiar as fi luat de bune unele lucruri pe care le zici, daca nu insultai, daca nu te luai atat de doctori, daca nu te credeai atotstiutor si nu ne ziceai proaste tuturor femeilor si spalate pe creier de "doctori"

si poate as avea si mai mult respect daca as sti ca persoana cu care vorbesc nu minte in legatura cu cine e- si ca chiar are un nume!
0
27-04-2010, ora 19:24
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Nu-mi place sa intru in polemici cu nimeni de aici de pe forum, asa ca o sa fiu cat mai concisa si la obiect :
" Mintile stralucite discuta idei. Mintile luminate discuta evenimente. Mintile scurte discuta... oamenii ! "
0
27-04-2010, ora 19:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu stiu cu cine discuta fata Geaninaleabu asta ca pana acum nu am bagat-o in seama si nici angajata forumului nu pare sa fie. Sau ?
0
27-04-2010, ora 20:25
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
BUNA ZIUA DOAMNELOR SI DOMNILOR,

Va multumesc pentru regimul recomandat de dumneavoastra si precis voi slabi acum. Nu, nu este vorba de cateva kg. ci de mai multe, nu este vorba de aspectul meu cu kg astea in plus ci de sanatatea mea.
De un psiholog
Dupa tot schimbul de cuvinte pe care l-ati avut si dupa tot ce mai am si eu sigur trebuie sa discut cu un medic psiholog. Dupa ce ameliorez mansarda (psihicul) pot trece mai departe la ce am nevoie.
Si asa cum am reusit sa las tigara eu cred ca am sa pot lasa si mancarea daca nu gasesc pe cineva sa ma poata ajuta.
Cred ca este exclus de la inceput sala (aparatele), inotul - din cauza herhiei foarte mari.
Sa nu sa creada ca ma voi ghida in viata dupa cineva care nu are curajul sa isi spuna numele adevarat intr-o discutie medicala (serioasa), unde depinde de viata unui om.
Am 2 copii mari m-am confruntat cu multe probleme medicale, stiu sa caut pe internet diverse lucruri ce ma intereseaza si mai cer si parerea specialistilor (celor care au tocit coatele pe bancile scolilor) si abia atunci ma decid ce sa fac.
In primul rand voi cauta sa tin cont de recomandarea dl. doctor Marius Uscatu - pentru un pshiolog si cred ca mai trebuie sa consult un medic endocrinolog (poate sunt probleme cu glanda tiroida).
Daca credeti ca mai aveti sa imi recomandati ceva care sa-mi fie de folos accept cu mare placere. Eu am de gand de maine sa incep iar un regim format din salata, ou fiert, piept pui fript, peste slab, fructe, apa cat mai multa.
Ma voi cantari si peste o saptamana va scriu iar daca am slabit si cat.
Va doresc numai bine si multa sanatate.
O seara buna
Tania Ionel
0
27-04-2010, ora 20:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Numai regimul nu te va ajuta prea mult draga Tania, caci ai o dergelare metabolica sau hormonala care nu trece cu dieta. Dupa cum ti-am zis, dar nu ai inteles, aceasta dereglare trebuie intai vindecata cu remedii homeopate dupa care vei pierde kg de la sine. Astfel de diete sunt si periculoase pt. multi mai ales ca nici nu sti ce sa mananci exact. Asta este un drum greu si lung si vei ajunge la disperarare si renuntare din cauza insucesului. Este mai intelept sa le faci cum trebuie decat de capul tau.
0
27-04-2010, ora 21:34
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
Buna seara domnule scarface,
Imi scrieti ca numai regimul nu ma slabeste si ca a mai fi si o dereglare metabolica sau hormonala care nu trece cu dieta, atunci cum ma ajutati sa slabesc fara sa plec din casa, fara sa ma consulte un medic, fara o analiza. Oare un remediu homeopat nu este mai periculos decat o salata sau o bucatica de carne la gratar? De unde pot sa stiu din ce planta este facuta pastila sau siropul pe care il voi lua.
Asa ca din doua rele - daca trebuie sa alegi - alegi pe cea care crezi ca e cea mai buna.
O seara buna,
Tania Ionel
0
28-04-2010, ora 08:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai mergi la un medic homeopat. Nimeni nu face ceva in care nu are incredere sau nu stie ca il poate ajuta. Daca ai luat vreodata vreun medicament chimic, afla ca este de sute de mii de ori mai periculos decat orice remediu homeopat care nu contine nici o substanta in doze materiale. Probabil nu sti ce este homeopatia, ca cei mai multi oameni si de aici si neincrederea.
E adevarat ca intre 2 rele e bine sa alegi pe cel mai putin rau, insa in cazul tau ce ai ales nu o sa-ti ajute la nimic. Daca ai ajuns sa compari o salata cu un remediu si sa-ti fie frica si de o biata planta nu ai decat sa stai cu durerile de picior, de fesa, cu supragreutatea si fa ce doresti pana la urma sa vedem ce iese. Iti urez succes.
0
28-04-2010, ora 09:36
tania_ionel
Nu este medic/terapeut
tania_ionel
Buna dimineata domnule "scarface"
" Homeopatia este o metoda terapeutica stiintifica si eficienta care stimuleaza tendinta naturala a organismului spre vindecare.
Homeopatia abordeaza boala pornind de la conceptia HOLISTICA (integralista) - simptomele bolii sunt expresia dizarmoniei intregului organism si trateaza pacientul, nu numai boala".
Deci am citit ce este homeopatia - macar atat si tot stiu ceva.
Nu am spus ca nu am incredere in homeopatie, nu am spus ca nu am luat asa ceva si nu am spus ca voi compara salata cu un remediu homeopat - dar sa iau o pastila sau un ceai homeopat care nestiind ce am imi poate face rau, mai bine mananc o salata. Nu am contestat niciodata medicina homeopata.
Va mai pot spune ca la genunchi - mama si mai multe persoane imi indica sa pun frunze de varza noua zdrobite - am incercat si eu - nu am ales cu altceva decat o spuzeala dupa care am tras destul.
Imi place in final ce imi urati "nu ai decat sa stai cu durerile de picior, de fesa, cu supragreutatea si fa ce doresti pana la urma sa vedem ce iese" - va multumesc si sa stiti ca nu m-am suparat - poate ca stiti ceva. Defapt am observat ca se poarta nepasarea fata semeni chiar si prin vorbe.
Apropo ce inseamna ID-ul dumneavoastra sau e si el HOMEOPAT si nu se spune - e sub licenta? de nu se descifreaza?
O zi buna domnule "scarface"
0
28-04-2010, ora 10:24
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
In atentia utilizatorului Scarface:
Nu are sens sa intram intr-o lunga discutie acum. V-am adresat public rugamintea sa respectati Regulamentul Forumului ROmedic. Daca nu o veti respecta va fi alegerea dvs.
PS. Faptul ca altii nu respecta Regulamentul nu va ajuta pe Dvs ca argument.
Va reamintim din Regulamentul nostru:

2 Interdictii pentru membrii

13. De a posta mesaje de "racolare" - invitatie de contact pe email, YahooMessenger, telefon, mesaje private - cu scopul de prezenta/promova anumite servicii si/sau produse.

15. De a oferi solutii terapeutice, de a propune intreruperea sau modificarea unui tratament existent fara a isi oferi numele, specialitatea si locul de munca actual. ( Aceste informatii vor fi completate in campul Descriere din profilul fiecarui utilizator ).Toate persoanele care ofera astfel de solutii trebuie sa o faca sub propriul nume si sa isi asume raspunderea pe deplin. La solicitarea administratorului Forumului, aceste persoane trebuie sa ofere informatiile necesare pentru probarea identitatii lor. Simpla prezentare a unei experiente personale nu necesita dezvaluirea identitatii persoanei respective.

16. De a prezenta solutii si tratamente de medicina alternativa in alta parte decat in sectiunea Medicina Naturista.
0
28-04-2010, ora 13:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domnule Administrator,

deci azi ati mai adaugat inca o interdictie in plus. Maine vine alta ?

Toate ar fi bune si frumoase daca macar ar fi dreptate si egalitatte pt. toti si ati cere aceleasi lucru pt. toti..
Insa atata timp cat sunt SINGURUL de care va legati in timp ce tolerati tot felul de incalcari de la altii - si asta numai ca se plange un doctor ofticat dupa o discutie banala - si in plus mai mai si siliti si sa scriu numai la naturiste unde nu intra nimeni, toate acestea suna a nedreptate.
Degeaba imi afisez eu numele daca imi interziceti sa mai scriu. Tot aia este.

Daca sunteti adeptul nedreptatii, care este singurul lucru pe care il detest, nu aveti decat sa o faceti.
Daca credeti ca ma puteti elimina pur si simplu sau ca ma veti putea interzice cumva pe forumul acesta atat vreme cat este public nu aveti de cat sa incercati. Nu stiti inca cu cine aveti de a face cand este vorba de nedreptate. Credeti ca puteti interzice toate IP-urile din lume ?
Pai daca vreau in 10 zile sunt 10 medici homeopati pe forumul dvaostra care dau sfaturi in locul meu
Si in plus 50 de pacienti care indruma tot acolo unde vreau eu. Mai bine un singur Scarface fara autoritatea unui titul sau halat alb pt. forumul dvoastra decat ce ar veni prin interzicerea mea.

Nu aveti decat sa alegeti interzicerea, care este cea mai prosta alegere pe care ati putea sa o faceti in cazul meu. Insa va zic ca nu aveti nici cea mai mica idee cu cine va puneti daca o faceti.

Asa ca va sfatuiesc ca pe un frate si prieten sa CHIBZUITI FOARTE BINE ce veti face, caci hotatarea dvoastra va avea un mare impact asupra formului pe care il conduceti daca alegeti nedreptatea.

Daca ati facut forumul asta sa ajutati pe oameni, nu dati afara exact pe oamenii care pot ajuta sau sa le interzice sa mai scrie sub diverse pretexte caci faceti automat o nedreptate mult mai mare.
Nu va lasati manat de diavol caci o sa aveti curand parte de el daca ii deschideti usa.
Alegeti : ori egalitate pt. toti ori nedreptate in defavoarea mea. Ce faceti imi este perpedicular caci pt. mine nu se schimba multe, insa pt. forumul dvoastra se va schimba cu SIGURANTA in caz ca alegeti nedreptatea.
0
28-04-2010, ora 13:43
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Repetam. Daca pana la data de 3 mai nu respectati Regulamentul - nu v-am cerut imposibilul, v-am cerut sa va oferiti numele si pregatirea in baza careia oferiti utilizatorului sfaturi medicale! Pentru care le scrieti tuturor mesaje private, ii racolati pe Messenger si ii tratati!, daca pana pe data de 3 mai nu faceti acest lucru, toate topicele dvs vor fi sterse, contul blocat. NU creati un " razboi internaut " cu un dusman inexistent. V-am cerut numele si pregatirea. Banuiesc ca, si mari fani pe care ii aveti pe Forum, sunt de acord ca sfaturile medicale atat de multe, peste tot nu pot fi date de o persoana ascunsa in spatele unui username.
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: cea mai bună opțiune privind chirurgia obezității
  • Rețelele sociale ar putea ajuta în procesul de slăbire
  • Obezitatea asociată cu sărăcia este mai prevalentă la femei
  • Care sunt cele mai indicate exerciții pentru adolescenții obezi?
  • Obezitatea în sarcină
  • Dispozitivul „Full Sense”, o alternativă la intervenţiile chirurgicale pentru obezitate
  • 10 activități simple care te ajută să arzi 150 de calorii
  •