Dureri postoperatorii | Forumul Medical ROmedic

Dureri postoperatorii

25-04-2014
Vasile Lungu
Nu este medic/terapeut
Vasile Lungu
In 2009 dupa un infarct am fost operat pe cord deschis, triplu by pass coronarian. Refacerea postoperatorie a decurs bine. La cca un an(noiembrie 2010)a aparut o durere surda in partea dreapta sub coaste. Avand un istoric (colecistita acuta, sindrom intestin iritabil) am facut diverse tratamente pentru refacere. Durerea nu a trecut ca urmare a tratamentului, ci s-a intensificat. Au fost si perioade de cca 2-3 luni (in perioada de vara) cand durerea scadea in intensitate. In vara anului trecut durerile s-au accentuat radiind in tot abdomenul. Am facut diverse controale(ecografii abdominale, radiografie toracica, radiografie stomac colon, colonoscopie si computertomograf torace, abdomen, pelvis) in urma carora mi s-a spus ca organele sunt in limite relativ 'normale' avand in vedere varsta si bolile cardiovasculare de care sufar( ateroscleroza, hipertensiune arteriala, cardiomiopatie ischemica, angina de efort).Ultima opinie medicala este ca as avea o 'afectiune de perete' ca niste nervi din zona aceea ar fi fost afectati ca urmare o operatiei. Precizez ca durerea se atenueaza pe perioade scurte doar cand iau tramadol sau zaldiar. Dupa aceasta perioada de cca 4 ani sunt mai confuz ca niciodata si nu stiu ce sa mai fac. Durerea este cvasipermanenta si imi da o stare de agitatie continua. Daca este posibil sa-mi dati un sfat pentru ca nu stiu ce investigatie ar trebui sa mai fac avand in vedere ca tratamentele primite nu au dat rezultate, exceptie facand bolile cardiovasculare unde in urma controalelor periodice mi a spus ca sunt bine.Multumesc!
2 comentarii
0
25-04-2014, ora 14:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
VASILE eu am trei operatii facute pe o singura taietura si au 30cm si din cate mia explicat doctorul sau taiat si nervii si astfel cand apas pe burta sub buric sa simt ca si cum mi sar apasa sub coaste in spate si de multe ori simt toata partea pt ca acum am o sensibilitate mare, si muschii fiind sectionati acum se mai pune problema si de miscarile pe care le fac si cum imi trage burta de operatie cand nu port brau.
Poti merge la doctorul care tea operat si sal intrebi de unde sunt aceste neplaceri eu asa fac.
0
29-04-2014, ora 11:57
Vasile Lungu
Nu este medic/terapeut
Vasile Lungu
multumesc mult pentru raspuns. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •