Dureri picioare

13-07-2015
Ionut bogdan
Nu este medic/terapeut
Ionut bogdan
Buna ziua domnilor si doamnelor doctori.sotia mea in varsta de 34 ani are o problema legata de picioare.dureri de la genunchi in jos gambe tibie si talpi...durerea o simte mai profund cand sta la orizontala...precizez ca are un job unde sta uneori si 12 ore in picioare cu mici pauze...am observat la picioarele ei pe tibie niste incretituri si la talpi vase de sange reliefate si de culoare inchisa spre vanat...o farmacista i a dat 2 creme una pt dimineata si una seara...la una dintre ele au fost anexate niste pastile naturiste cica pt circulatie...va rog spuneti mi unde trebuie sa ajung pt un control medical eficient?


Va multumescc!! Cu respect ionut.
3 comentarii
0
13-07-2015, ora 19:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca orice om din lume, indiferent cat de rezistent, nu poate sta 12 ore/zi in picioare fara sa se distruga rapid.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele esentiale: greutate/inaltime si alte antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-07-2015, ora 20:10
Ionut bogdan
Nu este medic/terapeut
Ionut bogdan
Buna seara dl. doctor Marius Uscatu...va multumesc mult pentru raspuns si ma scuzati pt omiterea precizarii elementelor esentiale, precizez ca sotia mea are 1, 75 m inaltime si 64 kg...antecedente nu a avut...dar pot sa va spun ca sunt vreo 4 ani de cand a inceput sa se planga de dureri...evident mai blande la inceput simtind nevoia sa stea cu picioarele cocotate pe perete dar de o saptamana durerile s au accentuat...va mai pot spune ca acest job il are de vreo 7 ani...nu zilnic lucreaza ci 2 zile cu 2, , , va multumesc f mult!
0
13-07-2015, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Un asemenea efort este absolut inimaginabil si profund distructiv..
Nu exista o alta solutie in afara reducerii drastice a acestui efort, cat inca nu e prea tarziu...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •